Bulwary wiślane, a może ulica Świętokrzyska. Prezentujemy Wam nasze typy na miejsca, które mają w sobie potencjał i mogą rozwinąć się w przyszłości. Pamiętajcie, żeby zagłosować, należy wejść na naszą stronę www.konkurs.nowawarszawa.pl i zalogować się przez Facebooka i oddać głosy w trzech kategoriach. Ciekawe, jakie Wy macie swoje typy?
1. Bulwary wiślane:
Pomimo braku nad Wisłą przestrzeni publicznej wysokiej jakości, od kilku lat obserwujemy spontaniczny powrót warszawiaków nad rzekę. Z jednej strony jest to spowodowane ożywieniem rejonu Powiśla oraz popularności plaży po praskiej stronie rzeki, a z drugiej powstawaniem coraz to nowych modnych lokali gastronomicznych. Jednak już w przyszłym roku mieszkańcy dostaną do dyspozycji zupełnie nowe bulwary, które uporządkują przestrzeń, umożliwią cumowanie jednostek pływających i dzięki nowym pawilonom stworzą nową ofertę handlową i rozrywkową w okolicy. Potencjał drzemiący w wiślanych nabrzeżach jest ogromny i liczymy, że po ich udostępnieniu warszawiakom, będą one odwiedzane równie chętnie jak Trakt Królewski.
2. Ulica Świętokrzyska
Spodziewane otwarcie centralnego odcinka drugiej linii metra przywróci tę ulicę mieszkańcom Warszawy, lecz jej kształt będzie znacząco inny niż przed jej zamknięciem. Poszerzenie chodników dzięki zwężeniu jezdni, budowa ścieżki rowerowej i ucywilizowanie parkowania to działania, które mają doprowadzić do przywrócenia w większej mierze ulicy pieszym oraz wydłużeniu istniejącego ciągu turystycznego z Traktu Królewskiego w stronę ulicy Marszałkowskiej. Wydaje się, że Świętokrzyska po remoncie będzie posiadać wszystkie atrybuty niezbędne do tego, aby stać się wysokiej jakości przestrzenią z atrakcyjną ofertą handlowo-rozrywkową.
3. Rondo Daszyńskiego
Rejon zbiegu Prostej z Towarową i Kasprzaka już od lat 90. cieszył się zainteresowaniem deweloperów budynków biurowych. Obecnie, dzięki powstającej stacji metra, ma on szansę na stanie się sercem warszawskiej Woli i bramą do centrum miasta. Wokół ronda na etapie budowy lub planowania jest obecnie aż siedem biurowców. W okolicy powstaje też duży projekt mieszkaniowy – XIX dzielnica. Planowane są także inwestycje na terenie nieodległego dawnego Dworca Głównego. Nowa zabudowa ma szansę zmienić obecny, nieco chaotyczny charakter okolicy, a atrakcyjne przestrzenie publiczne planowane wśród biurowców przyciągnąć na Wolę mieszkańców i turystów.
4. Skwer Wolnego Słowa
Nieco zapomniany skwer na tyłach budynku Banku Gospodarstwa Krajowego był kiedyś kojarzony z urzędem cenzora. Obecnie przestrzeń została domknięta przez dom towarowy Vitkac, a sam skwer doczeka się w końcu przebudowy. Rejon ten jest dobrze znany sieciom handlowym z wyższej półki, które dla swoich sklepów upodobały sobie rejon Placu Trzech Krzyży. Kilka takich sklepów funkcjonuje już przy ulicy Mysiej. Remont przestrzeni publicznej może stać się impulsem do dalszych przeobrażeń tej okolicy.
5. Okolice Żelaznej i Siennej
Rejon tzw „bliskiej Woli” znajdującej się na zachód od Al. Jana Pawła swoją zabudową bardziej przypomina gęste Śródmieście niż dawną „robotniczą” dzielnicę zachodniej Warszawy. W rejonie skrzyżowania Żelaznej i Siennej powstało w ostatnim czasie kilka inwestycji, które uporządkowały zabudowę i stworzyły prawdziwie miejski kwartał miasta. Dodatkowo, w niedalekiej odległości otwarta zostanie stacja metra Rondo ONZ, co przyczyni się do lepszego skomunikowania tego rejonu ze Śródmieściem.
6. Okolice Ulicy Mińskiej
W ciągu kilku lat niewielki rejon Kamionka zmienił swój poprzemysłowy charakter i stał się skupiskiem modnych klubów, restauracji i sklepów. Dodatkowo, w ostatnim czasie w najbliższej okolicy zaczęła także powstawać wysokiej jakości zabudowa mieszkaniowa. Czy sukces Soho Factory jest w stanie promieniować na inne okoliczne ulice i przyczynić się do poprawy ich wyglądu i odbioru społecznego?
7. Rejon ulicy Chłodnej
Ulica Chłodna, niegdyś najważniejsza ulica zachodniej Warszawy, obecnie składa się z dwóch fragmentów o całkowicie odmiennym charakterze. Jej wschodnia część została wyremontowana w 2011 r. i obecnie stanowi wraz z kościołem Karola Boromeusza lokalną atrakcję turystyczną. Część znajdująca się na zachód od ulicy Żelaznej wciąż przypomina wolski „dziki zachód” ze zrujnowanymi kamienicami i parterowymi pawilonami. Mimo to, rejon ulicy Chłodnej stał się popularny dzięki działającym tu lokalom rozrywkowym. Jak cały wschodnia część dzielnicy Wola, obszar ten doświadcza znaczącego boomu inwestycyjnego. Powstają nowe biurowce i budynki mieszkaniowe, które w ciągu kilku lat mogą całkowicie zmienić charakter ulicy.
8. Okolice Placu Wilsona
Żoliborz od lat cieszy niesłabnącą popularnością jako jedno z najlepszych miejsc do zamieszkania w Warszawie. Dzięki stacji metra zlokalizowanej w jego sercu, Plac Wilsona wraz z okolicami przestał pełnić funkcje jedynie lokalne, a zaczął – ponaddzielnicową. Jest to dobrze widoczne na przykładzie jakości okolicznych lokali, których większość stanowią restauracje ze średniej i wyższej półki. Wraz z sąsiednim Placem Inwalidów powstał zalążek zagłębia gastronomicznego. Dodatkowo rejon ten wzmocniła rewitalizacja pobliskiego Fortu Sokolnickiego, który stał się magnesem szczególnie w weekendy, i w którym cyklicznie organizowane są wydarzenia kulturalne.
9. Plac Szembeka
Mimo swojej peryferyjnej lokalizacji znajdujący się na rubieżach Grochowa Plac Szembeka jest dobrze znany warszawiakom, którzy przyjeżdżali na miejscowy bazar. W 2013 r. ukończono trwający dwa lata remont placu, który zakładał m.in. uporządkowanie przestrzeni, wymianę nawierzchni oraz montaż bramownic, na których zawisły lampiony. Efektem zmian jest powstanie nowoczesnej przestrzeni przy ulicy Grochowskiej, która mogłaby pełnić funkcję lokalnego rynku i miejsca spotkań. Stanie się tak, jeśli za remontem placu pójdą dodatkowe działania władz miasta i dzielnicy, mieszkańców oraz najemców okolicznych lokali.