Już w maju ponownie pojawi się jedna z Waszych ulubionych serii WARSZAWA FOTO RETRO, która fotografiami opowiada o codzienności stolicy kolejnych dziesięcioleci. Seria wydawnicza ukaże się pod patronatem Nowej Warszawy.
Retro Warszawa, to jedna z najpopularniejszych serii książek o Warszawie z XX wieku. Jak zmieniała się stolica przez siedem kolejnych dekad możecie dowiedzieć się właśnie z tych książek.
Ubiegłe stulecie było jednym z najtragiczniejszych w historii stolicy, a dzięki temu wydawnictwu czytelnik może przekonać się jak bardzo były to dynamiczne zmiany.
Warszawa lata 20!
W albumie z serii FOTO RETRO cofamy czas o blisko wiek, by pokazać naszą stolicę w latach 1920-1930. Do miasta, zaniedbanego i zubożałego w okresie okupacji niemieckiej lat 1915-1918, wraca wielkomiejskie życie.

W albumie z serii FOTO RETRO cofamy czas o blisko wiek, by pokazać naszą stolicę w latach 1920-1930. Do miasta, zaniedbanego i zubożałego w okresie okupacji niemieckiej lat 1915-1918, wraca wielkomiejskie życie. Powstają nowe budowle i remontowane są najważniejsze gmachy publiczne niepodległej Rzeczpospolitej. Rozwija się komunikacja miejska, otwierane są nowe kina, modne kabarety i luksusowe lokale gastronomiczne. Warszawa znowu staje się europejską metropolią. Stolica jest też świadkiem poważnych kryzysów politycznych – zamachu na prezydenta Narutowicza, przewrotu majowego. W końcu lat 20. miasto odczuwa już rozpoczynający się wówczas światowy kryzys ekonomiczny. Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego, a wstęp do albumu napisał znany varsavianista, dziennikarz 'Gazety Stołecznej’ Jerzy S. Majewski.
Szalone lata 30
Album z serii FOTO RETRO ukazuje obraz stolicy lat 1930-1939. Odmienione i odmłodzone w drugiej połowie lat 20. miasto odczuwa wówczas negatywne skutki światowego kryzysu ekonomicznego.

Album z serii FOTO RETRO ukazuje obraz stolicy lat 1930-1939. Odmienione i odmłodzone w drugiej połowie lat 20. miasto odczuwa wówczas negatywne skutki światowego kryzysu ekonomicznego. Jednak po 1935 roku wyraźnie widoczne jest ponowne ożywienie gospodarcze. W liczącej już ponad milion mieszkańców Warszawie buduje się coraz więcej i nowocześniej, przybywa eleganckich sklepów, wygodnych samochodów i autobusów, poprawia się stan ulic, a na najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach pojawia się sygnalizacja świetlna. Niestety, wraz z gospodarczą prosperity pogarsza się atmosfera polityczna w Europie, a widmo nadchodzącej wojny jest już bardzo bliskie… Bogaty zbiór zdjęć pochodzi w całości z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Miasto Ruin – Warszawa lata 40.
Warszawa lata 40. – album otwierający serię Wydawnictwa Bosz FOTO RETRO powstał we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym. To książka jedyna w swoim rodzaju, przełamująca stereotypy, opowiadająca dzieje stolicy – obrazami.

Warszawa lata 40.’ – album otwierający serię Wydawnictwa Bosz FOTO RETRO powstał we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym. To książka jedyna w swoim rodzaju, przełamująca stereotypy, opowiadająca dzieje stolicy – obrazami. Jej narrację tworzą nieznane fotografie pozyskane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, wpisane w porządek pięciu odsłon – tematów przewodnich. Przechodząc przez rozdziały: 'Powroty’, 'Odbudowa’, 'Ruch’, 'Od nowa’, 'Życie’, uczestniczymy w wyjątkowej lekcji historii. 'Warszawa lata 40.’ to kilkaset niepublikowanych zdjęć opatrzonych komentarzami. To swego rodzaju podróż w czasie: pozwalająca poznać powojenną stolicę, poczuć jej siłę, żywiołowość i atmosferę, a wreszcie – niemalże dotknąć codzienności zwykłych-niezwykłych bohaterów piątej dekady XX wieku.
Album opatrzony słowem wstępnym autorstwa wybitnej aktorki Danuty Szaflarskiej.
Warszawa w budowie lata 50.
Warszawa lata 50.’ to kolejna z serii FOTO RETRO fotograficzna opowieść o niezwykłych dziejach stolicy tamtego czasu.

’Warszawa lata 50.’ to kolejna z serii FOTO RETRO fotograficzna opowieść o niezwykłych dziejach stolicy tamtego czasu. Ponad dwieście zdjęć ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, w większości niepublikowanych, w szczególnie sugestywny sposób przybliża obraz Warszawy lat 50. – imponujące tempo odbudowy zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej miasta, wszechobecny socrealizm i komunistyczną propagandę, codzienne życie mieszkańców, ale także powiew wielkiego świata, jaki przyniósł Warszawie V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w 1955 roku.
Album opatrzony słowem wstępnym Krystyny Sienkiewicz.
Warszawa lata 60!
Album z serii FOTO RETRO, przypominający dzieje stolicy w czasach PRL-u.

Album z serii FOTO RETRO, przypominający dzieje stolicy w czasach PRL-u. Tym razem pokazujemy miasto w okresie tak zwanej małej stabilizacji. W ruchliwej, milionowej już wówczas Warszawie znika większość śladów wojny i powstania. W architekturze przestaje obowiązywać socrealizm i powstają liczne nowoczesne w duchu budowle, wśród nich słynny Supersam czy zespół wieżowców Ściany Wschodniej – dzisiejsze Domy Towarowe Centrum. Latem na ulicach pojawiają się nieliczni jeszcze zagraniczni turyści… Osobisty komentarz, wstęp do tego niezwykłego zbioru zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego, napisała specjalnie dla nas Beata Tyszkiewicz.
Warszawa w czasach Gierka
Album z serii FOTO RETRO to portret Warszawy w latach 70. – w epoce Edwarda Gierka – ukazany na zdjęciach pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Album z serii FOTO RETRO to portret Warszawy w latach 70. – w epoce Edwarda Gierka – ukazany na zdjęciach pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zmiany we władzach PRL-u zaowocowały wielkimi inwestycjami w stolicy. Dzięki zaciągniętym kredytom zagranicznym powstały nowoczesne arterie komunikacyjne – Wisłostrada i Trasa Łazienkowska, w zawrotnym tempie zbudowano Dworzec Centralny, a ulice zapełniły się popularnymi 'maluchami’, czyli fiacikami 126p. Podjęto także decyzję – wówczas uważaną za kontrowersyjną, a przecież oczywistą – o odbudowie Zamku Królewskiego. Warszawiacy, nawet ci najbardziej sceptyczni, z zaangażowaniem kibicowali tym zmianom. Obowiązywała propaganda sukcesu, chcieliśmy być bliżej Europy. Nadchodzące nowe czasy zwiastowała w 1979 roku pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski…
O obliczu Warszawy tamtych lat opowiada we wstępie Anna Seniuk, znakomita odtwórczyni roli Magdy, żony inżyniera Karwowskiego w kultowym serialu Czterdziestolatek…
Warszawa przed przełomem lata 80
’Warszawa lata 80.’ to piąty już album z serii FOTO RETRO, przypominający dzieje stolicy w czasach PRL-u. Ostatnia dekada przed upadkiem komunizmu nie przyniosła już ważnych inwestycji budowlanych i drogowych w mieście.

’Warszawa lata 80.’ to piąty już album z serii FOTO RETRO, przypominający dzieje stolicy w czasach PRL-u. Ostatnia dekada przed upadkiem komunizmu nie przyniosła już ważnych inwestycji budowlanych i drogowych w mieście. Pogłębiający się kryzys i szarość codziennego dnia wyczuwalne są na prezentowanych fotografiach. Jednocześnie Warszawa była świadkiem ważnych wydarzeń tej dekady – karnawału 'Solidarności’, wprowadzenia stanu wojennego, kolejnych wizyt Jana Pawła II w Polsce, wreszcie upadku komunizmu w 1989 roku. Pokazujemy je na zdjęciach, których większość pochodzi z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Album opatrzony słowem wstępnym autorstwa Joanny Szczepkowskiej.