REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REWOLUCJA W PARKOWANIU. NIEBIESKA TABLICA WSKAŻE PARKING

Strona główna Infrastruktura REWOLUCJA W PARKOWANIU. NIEBIESKA TABLICA WSKAŻE PARKING

Nie wiesz, gdzie znajduje się najbliższy parking? A kiedy go znajdziesz obawiasz się, że wszystkie miejsca są już zajęte? Jeszcze w tym roku na warszawskich ulicach pojawi się ponad 40 nowych tablic informujących o zapełnieniu pobliskich parkingów podziemnych.

– Często można spotkać się z opinią, że „w Warszawie nie ma gdzie zaparkować”. Jednocześnie zapomina się, że sieć parkingów, zwłaszcza w centrum, to nie tylko Strefa Płatnego Parkowania, ale również pokaźny zbiór ogólnodostępnych parkingów podziemnych – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Znaczna część warszawskich parkingów znajduje się w rękach prywatnych, na terenie centrum handlowych, biurowców, hoteli lub wielofunkcyjnych kompleksów. Korzystanie z nich zazwyczaj nie jest jednak ograniczone jedynie do klientów czy najemców. W zależności od miejsca na poszczególnych parkingach w Śródmieściu i na Woli wolnych są dziesiątki lub też nawet setki miejsc. Wśród stołecznych kierowców wiedza ta prawdopodobnie nie jest więc powszechna.

– Za nami pilotaż przyulicznych wyświetlaczy informujących o liczbie wolnych miejsc na parkingach. Przygotowujemy się do rozszerzenia programu na parkingach miejskich oraz jednocześnie szukamy partnerów prywatnych zainteresowanych tym projektem – dodaje Łukasz Puchalski, dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich, zapowiadając rozwój systemu informacji parkingowej w stolicy.

Pilotaż z dobrymi efektami

W ostatnich latach w dynamiczną informację o liczbie wolnych miejsc zostały wyposażone – w ramach testów – oba śródmiejskie parkingi należące do ZDM, czyli pod placem Krasińskich oraz pod ulicą Waryńskiego. Był to jeden z elementów ich szerszej modernizacji.

Obecnie takie tablice znajdują się też w rejonie trzech ogólnodostępnych parkingów prywatnych. Są to: centrum Handlowe Złote Tarasy, parking przy ul. Pięknej 20 oraz zespół kilku parkingów na terenie kwartału zajmowanego przez kompleks Browary Warszawskie.

Kończąc etap pilotażu, ZDM przyjął stworzony przez Towarzystwo Projektowe ujednolicony i estetyczny wzór tablicy informacyjnej, która nawiązuje do stylistyki Miejskiego Systemu Informacji. Koszty produkcji, montażu i utrzymania tablic znajdują się po stronie podmiotu prywatnego zainteresowanego współpracą. Po stronie zysków są lepsze zapełnienie parkingu oraz związany z tym większy porządek na terenach wokół danego miejsca.

Najświeższą inwestycją są właśnie tablice wzdłuż ulic Grzybowskiej i Wroniej na Woli, czyli prowadzące do Browarów Warszawskich. Według pierwszych analiz operatora trzech tamtejszych parkingów, firmy Indigo Polska, od razu po uruchomieniu systemu ich średnie zapełnienie wzrosło o 20 proc.

Ponad 40 niebieskich tablic

ZDM przygotowuje przetarg na montaż tablic na 18 wybranych parkingach należących do: śródmiejskiego Zarządu Terenów Publicznych, Zarządu Transportu Miejskiego (Park & Ride) oraz Pałacu Kultury i Nauki. Tablice planowane są też na dojazdach do parkingu pod placem Powstańców Warszawy, który powstaje w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Dojazd do niego ułatwi też przekształcenie ulicy Mazowieckiej w dwukierunkową oraz przebudowa jej skrzyżowania z ulicą Świętokrzyską.

Przy każdym z parkingów zawiśnie najczęściej więcej niż jedna tablica. W efekcie przetargu na warszawskich ulicach będzie ich ponad 40, ale drogowcy przekonują, że to dopiero początek instalacji tablic w mieście.

Plany na przyszłość

Równolegle do rozwoju systemu na parkingach miejskich cały czas jest otwarty nabór do projektu dla podmiotów prywatnych. Obecnie miasto rozmawia m.in. z wolską Fabryką Norblina. W ewentualnym II etapie odnoszącym się do parkingów miejskich niewykluczone jest również objęcie systemem pozostałych parkingów Park&Ride. Docelowo dane o zapełnieniu parkingów powinny też być zbierane i udostępniane online oraz wykorzystywane przy różnego rodzaju analizach.

W toku jest też przetarg na – zaprojektowany w najmniejszych detalach – zaawansowany system sterowania oświetleniem ulicznym. Przy nowym rozwiązaniu możliwy będzie kontrolowany dopływ energii przez 24 godz. na dobę. Oznacza to ponad 100 tys. potencjalnych źródeł zasilania zlokalizowanych wzdłuż stołecznych ulic. Taki potencjał może zostać wykorzystany m.in. do zasilania kolejnych tablic Systemu Informacji Parkingowej.

Miejska sieć „P&R”

Najtaniej i najwygodniej można zaparkować swój samochód w Warszawie korzystając z sieci „Parkuj i Jedź”, która liczy już 17 obiektów. Jest na nich blisko 4,8 tys. miejsc parkingowych dla samochodów (w tym ponad 100 dla osób z niepełnosprawnościami) oraz prawie tysiąc dla rowerów. Parkingi są dostępne we wszystkie dni tygodnia w godz. 4:30-2:30, a od 28 kwietnia br. w weekendy przez całą dobę. Kierowcy, którzy chcą zostawić samochód bez opłat, muszą posiadać aktywny bilet WTP: krótkookresowy (dobowy, 3-dniowy, weekendowy), lub długookresowy (30- i 90-dniowy) albo uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Naliczanie opłaty za postój rozpoczyna się po upływie 20 minut od momentu wjazdu na teren parkingu.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

NOWA ZEBRA DO NOWEGO MOSTU

Rozpoczyna się budowa przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego, które połączą ulicę Karową z nowym mostem pieszo-rowerowym przez Wisłę. Od poniedziałku,...

Weekend Nowej Warszawy: wydarzenia i atrakcje 13-14 lipca 2024 

Warszawa tętni życiem, kolorami i kulturą, oferując bogaty wachlarz atrakcji każdego dnia. Oto nasze propozycje na umilenie Twojego weekendu.

Ruszają prace nad najdłuższą linią metra w stolicy

Prace przedprojektowe dla IV linii warszawskiego metra wykona firma Metroprojekt. Zwycięzca przetargu przygotuje również koncepcję przebiegu linii M4 i dokumentację niezbędną...

Przystań Warszawa wielkie otwarcie już w sobotę!

Dzielnica Wisła zaprasza w sobotę na otwarcie Przystani Warszawa. Na miejscu będzie można m.in. pograć w tenisa i wypłynąć na Wisłę...

Sekrety reklamy na autobusach i tramwajach, które przełamią Twoją kampanię!

Szukasz skutecznego sposobu na dotarcie do szerokiego grona odbiorców i zwiększenie rozpoznawalności marki? Reklama na tramwajach i autobusach to efektywna forma komunikacji z...

Co wliczamy w koszty utrzymania apartamentów inwestycyjnych?

Myślisz o inwestowaniu w nieruchomości, ale nie jesteś pewien, jakie są rzeczywiste koszty utrzymania apartamentów inwestycyjnych? Czy koszty eksploatacji mogą wpłynąć na...

Polecane

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas - wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce.Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!Polskie media...

Deski kompozytowe czy drewniane? Jakie wybrać?

Budowa tarasu to niełatwe zadanie. Trzeba zaprojektować go w taki sposób, by dobrze komponował się zarówno z domem, jak i z ogrodem....

Jakie są ceny biur na wynajem w topowych lokalizacjach w Warszawie?

Przy wyborze lokalizacji trend jest niezmienny od lat, bowiem wśród najchętniej wybieranych dzielnic biurowych w Warszawie są Wola i Śródmieście. Świadczy o...

Weekend poza Warszawą, czyli najlepsze pomysły na krótki wypoczynek poza stolicą

Czasami najpiękniejsze przygody kryją się tuż za rogiem. Dla tych, którzy chcą oderwać się od rutyny i zgiełku stolicy, mamy kilka inspirujących...

XV WARSZAWSKIE TARGI MIESZKANIOWE DOM 2024

Już za 2 tygodnie (8-9.06.2024 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2024. To już piętnasta edycja...

Zbliżają się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie!

Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach od 23 do 26 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki i na placu...