15 czerwca Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wspólnie z Instytutem Dizajnu w Kielcach otworzą wystawę „Ruch Tektoniczny”
Skały i wzgórza, kamieniołomy i lasy, stal i ceramika – surowy, a zarazem fascynujący krajobraz i bogactwa naturalne Gór Świętokrzyskich, to one ukształtowały powojenną architekturę regionu.
Wystawa będzie okazją by poznać nieznane dotąd obiekty oraz ikoniczne budynki, ilustrowane pięknymi zdjęciami i makietami przygotowanymi przez warsztat ceramiki Instytutu Dizajnu.
Na wystawie w Instytucie Dizajnu w Kielcach, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki przyjrzy się nieznanej dotąd świętokrzyskiej architekturze.

Wystawę można oglądać od 15.06. do 15.09.2023 w Instytucie Dizajnu w Kielcach.
Wystawa towarzysząca “Tożsamość. 100 lat polskiej architektury.”
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury to projekt wystawienniczy, w ramach którego przyglądamy się fenomenowi architektonicznemu po 1918 roku na terenie Polski.
Wystawa to efekt dyskusji o zachodzących zmianach w polskiej architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia. To okazja nie tylko do promocji polskiej kultury architektonicznej, lecz zachęta do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy.
Książka towarzysząca wystawie
Wystawie towarzyszy nowa książka – przewodnik “Ruch Tektoniczny”
“Ruch tektoniczny” to pierwsze takie opracowanie na temat świętokrzyskiej architektury. Książka prezentuje architektoniczną różnorodność regionu. Północ, która jest dużo silniej zurbanizowana, jest także bardziej obszernie prezentowana na stronach przewodnika. Znajdziemy w nim dzieła ikoniczne, takie jak na przykład dworzec autobusowy w Kielcach czy huta w Sandomierzu, jednak wśród opisywanych budynków są również te pozbawione cech wybitnych – ale stanowiące ważny zapis momentu dziejowego, w którym powstawały.
Autor publikacji: Kacper Kępiński
Redaktorka prowadząca: Karolina Andrzejewska-Batko