REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Nowy gmach zamiast Pałacu Saskiego

Strona główna Nieruchomości Biura Nowy gmach zamiast Pałacu Saskiego

Od lat toczy się dyskusja, czy należy odbudować Pałac Saski, a jeśli tak, to w jakiej formie. Prezentujemy projekt autorstwa Sebastiana Bałuta, który przygotował odważną koncepcję  nowej zabudowy placu.

Projekt jest głosem w toczącej się od wielu lat dyskusji na temat zagospodarowania placu Piłsudskiego w Warszawie – jednej z najważniejszych znaczeniowo przestrzeni w Polsce.
Spośród różnych, prezentowanych publicznie koncepcji, najistotniejsze stanowią:

pozostawienie stanu obecnego, parkowego otoczenia Grobu Nieznanego Żołnierza, jako właściwego;

wzniesienie nowych obiektów odwzorowujących fasady jednej z wersji historycznych (z dużą przewagą głosów popierających formy XIX-wieczne);

wzniesienie nowych obiektów przy użyciu współczesnego języka architektury.

W odróżnieniu od dwóch pierwszych podejść, trzecie wydaje się być w niewystarczający sposób reprezentowane przez konkretne propozycje, do których można się odnieść w debacie – tę lukę stara się częściowo wypełnić prezentowana praca.

Propozycja projektowa

Uwzględniając współczesny kontekst cywilizacyjny (zarówno w skali lokalnej, jak i światowej), dostępne możliwości techniczne oraz uwarunkowania symboliczne i historyczne zastanej przestrzeni, sformułowana została propozycja projektowa, traktująca temat w sposób współczesny, wyrażający ducha swoich czasów. Propozycja ta jest odpowiedzią na rosnącą w Europie tendencję do bezrefleksyjnego rekonstruowania nieistniejących budynków, i próbą pokazania, że język dzisiejszej architektury jest w stanie stać się nośnikiem złożonych treści, zarówno tych dotyczących dnia dzisiejszego jak i związanych przeszłością.

Funkcja i forma

W przypadku architektury operującej na poziomie symbolicznym, istotną rolę, obok formy, odgrywa funkcja, nadająca jej znaczenia i określająca sposób interakcji z odbiorcą.

Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza stanowi miejsce o charakterze ogólnopaństwowym, wykorzystywanym do odbywania najważniejszych uroczystości w kraju.

Właściwym dla takiego kontekstu przeznaczeniem nowych zabudowań jest Muzeum Historii Polski, które niesie ze sobą zarówno potencjał instytucji naukowej, poważnie przyglądającej przeszłości, jak i przestrzeni otwartej na ludzi i miasto, na płaszczyźnie edukacyjnej oraz codzienno-rekreacyjnej.

Otoczenie placu stanowi staromiejska część Warszawy z Traktem Królewskim i ważnymi obiektami o charakterze kulturalnym. Na wschód i na zachód z centralnego punktu Grobu Nieznanego Żołnierza rozciąga się tzw. Oś Saska, porządkująca urbanistycznie tą część miasta od początku XVIII wieku. Przestrzeń ta jest miejscem odpoczynku i integracji zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Program użytkowy proponowanych zabudowań został rozplanowany przy uwzględnieniu barokowego założenia osiowego, między dziedzińcem-placem a ogrodem.

Poszczególne funkcje zostały zgrupowane w dwóch głównych częściach rozmieszczonych po obu stronach Grobu Nieznanego Żołnierza. Skrzydło północne mieści części audytoryjną, edukacyjną, naukową i administracyjną, a południowe właściwe pomieszczenia wystawiennicze. Część sal wystawowych znajduje się dodatkowo w łączniku zawieszonym na wysokości ostatniej kondygnacji między obydwoma skrzydłami.

W celu pełniejszego powiązania budynku muzeum z otaczającym go miastem, wejścia do budynku umieszczone zostały symetrycznie, w dwóch ogólnodostępnych holach – ogrodach zimowych, przez które przechodzą ciągi piesze łączące park z placem. Te szklane atria stanowią bufor między światem zewnętrznym i muzealnym, pozwalając na niezobowiązujący spacer przez „parkowe pawilony”, podczas którego można, niejako przy okazji, zapoznać się z czasowymi wystawami o lżejszej treści, informacją o właściwej ekspozycji i pozostałej działalności instytucji oraz kupić bilet, by dostać się do stref o kontrolowanym dostępie.

Istotny element projektu stanowią zachowane pozostałości dawnych zabudowań, prezentowane pod szklaną podłogą parteru. Piwnice te dostępne są bezpośrednio jedynie w centralnym fragmencie, tzw. części morsztynowskiej, gdzie w podziemnym łączniku obu stref wejściowych umieszczono wystawę stałą dotyczącą dziejów terenów Osi Saskiej.

Przestrzeń Ogrodu Saskiego rozszerzono o ogród na dachu nowych gmachów oraz o przycinane aleje grabowe, wyznaczające przy pomocy miękkiej architektury nowe ramy urbanistyczne placu Piłsudskiego.

Gabaryty i obrys projektowanych budynków nawiązują bezpośrednio do układów historycznych.

Wyraz formalny nowego obiektu został świadomie zróżnicowany. Od strony placu o symbolice ogólnopaństwowej, budynek uzyskał wyraz monumentalny, głównie dzięki przewieszonej między obydwoma skrzydłami stumetrowej „belce” z salą wystaw, stanowiącej współczesną reminiscencję reprezentacyjnej kolumnady. Jako najważniejszy znaczeniowo i przestrzennie element, wydobyty został Grób Nieznanego Żołnierza.

Od strony Ogrodu Saskiego, charakter zabudowy staje się bardziej kameralny przyjmując formę szklanych „pawilonów parkowych” zintegrowanych w terenami zieleni.

Plac i ogród zostały sprzężone dzięki pustej przestrzeni wokół Grobu Nieznanego Żołnierza i przezroczystym holom wejściowym – cały obiekt muzealny rozwija ideę budynku bramy łączącego dwie przestrzenie w skali urbanistycznej.

Projekt powstał jako praca dyplomowa na WAPW, pod kierunkiem prof. nzw. dr hab. inż. arch. Ewy Kuryłowicz.

Projekt www.futuwawa.pl

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

PHN zburzy osiedle “Czerwonych Świń” w Wilanowie Wysokim

PHN odpiera zarzuty kandydatki na Prezydenta Warszawy Magdaleny Biejat, która stwierdziła, że spółka chce sprzedać teren prywatnym inwestorom.

Warszawa otwiera poradnię leczenia niepłodności

Prezydent Rafał Trzaskowski wziął udział w otwarciu miejskiej poradni leczenia niepłodności. Otwarcie placówki to pierwszy krok do...

ZDM wymienia parkomatry! Gotówka odchodzi do lamusa!

W listopadzie kończy się trwająca już niemal 10 lat umowa na dzierżawę i obsługę parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Aby...

Jak sprawdzić księgę wieczystą mieszkania?

Nabywanie nieruchomości bez sprawdzenia księgi wieczystej jest jak kupowanie przysłowiowego kota w worku. Może się okazać, że Twoje wymarzone...

JDE Peet’s dołącza biurowca do Diuny

Warszawski kompleks biurowy Diuna z portfolio Syrena Real Estate, powitał nowego najemcę - JDE Peet’s (JDEP). Firma zajęła 900 mkw. Za projekt wnętrza nowego...

Na szczycie bez zmian – Wai Ching Soh i Valentina Belotti najszybsi w Rondo 1

Malezyjczyk Wai Ching Soh i Włoszka Valentina Belotti zwyciężyli w tegorocznym Biegu Na Szczyt Rondo 1 w Warszawie, broniąc tym samym...

Polecane

Wernisaż najlepszych prac uczestników i zwycięzców Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

11 marca 2024 r. odbył się uroczysty wernisaż zdjęć uczestników 4. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego, organizowanego przez kawiarnie Green Caffè Nero. Motywem...

Wiosna coraz bliżej. Centrum Praskie Koneser z mnóstwem różnorodnych wydarzeń

Przyciągające wystawy, kreatywne warsztaty, kulinarne doznania i jeszcze więcej rozmaitych atrakcji. Centrum Praskie Koneser w Warszawie z przytupem wita najpiękniejszą porę roku....

Bieg Na Szczyt Rondo 1 próbą generalną przed mistrzostwami świata

16 marca odbędzie się 12. edycja Biegu Na Szczyt Rondo 1, czyli kultowego biegu po schodach na 37. piętro warszawskiego biurowca...

Od Służewa do Szpiegowa: osiedle Służew nad Dolinką

Służew nad Dolinką to bez wątpienia jedno z najbardziej wyjątkowych osiedli w Warszawie, mimo że niemal identyczne bloki znaleźć można...

XIV Warszawskie Targi Mieszkaniowe Dom 2024

Już za 2 tygodnie (17-18.02.2024 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2024. To już czternasta...

Po drodze do szczęścia Macieja Hamerlińskiego. Zaproszenie na spotkanie z autorem

2 lutego o godz. 19.00 na terenie Toru Wyśigów Konnych odbędzie się spotkanie z Maciejem Hamerlińskim, którego książka Po drodze...