REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Jak zadbać o drewnianą podłogę, by służyła przez lata?

Strona główna Informacje Jak zadbać o drewnianą podłogę, by służyła przez lata?

Podłoga wykończona drewnem jest elegancka, ponadczasowa i nadaje wnętrzu przytulnego charakteru. Ponadto cechuje się dobrą izolacją akustyczną i jest funkcjonalna. Drewniana podłoga jest dość trwała, ale wymaga szczególnej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Sprawdź, jak dbać o parkiet, by utrzymać go w dobrej kondycji przez długie lata.

Jak chronić parkiet przed porysowaniem?

Zarysowania to jeden z najczęstszych rodzajów uszkodzeń parkietu. Powstają w wyniku codziennej eksploatacji, zwykle w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie. Wrogiem podłóg drewnianych jest zwłaszcza piasek nanoszony na podeszwach obuwia. Dlatego konieczne jest regularne odkurzanie powierzchni. Ponadto warto zastosować dużą wycieraczkę przy drzwiach wejściowych.

Podłoga drewniana może ulec zniszczeniu także wskutek przesuwania mebli. Nogi krzeseł, stołów i innego wyposażenia powinny być zabezpieczone specjalnymi podkładkami z filcu. Trzeba też pamiętać, by co jakiś czas je wymieniać, ponieważ szybko się ścierają. Dużym problemem są fotele na kółkach. W takim przypadku najlepiej zastosować maty ochronne, które dostępne są w wersji przezroczystej, a więc neutralnej dla estetyki pomieszczenia.

Zwyczaj chodzenia w domu w butach, a zwłaszcza w szpilkach również przyczynia się do powstawania rys na parkiecie. Najlepiej nosić kapcie, które są przyjazne dla drewnianych podłóg, ale także dla stóp.

Porysowany parkiet to częsty problem w domach, w których mieszkają zwierzęta. Pazury psów i kotów są na tyle ostre, że powodują pozostawanie trwałych śladów na podłodze. Konieczne jest ich odpowiednio częste obcinanie.

Ochrona drewnianej podłogi przed wilgocią

Wilgoć to kolejny czynnik negatywnie wpływający na kondycję drewnianych podłóg. Wnikając w szczeliny może powodować deformacje parkietu. Wskutek tego pojawiają się szpary między deskami bądź skrzypienie.

Przeciwwskazane jest nadmierne moczenie podłóg drewnianych podczas mycia. Mop czy ścierka powinny być wilgotne i dobrze wyciśnięte. Pewnym wskaźnikiem jest czas wysychania podłogi – najlepiej, aby przetarta na mokro powierzchnia była sucha w ciągu około minuty. Można także wycierać podłogę inną szmatką po czyszczeniu.

Warto pamiętać, że drewno wymaga odpowiednich warunków. Optymalna temperatura to 17-24℃. Zarówno nadmierna wilgotność powietrza, jak i zbyt wysoka temperatura, a także jej wahania nie są korzystne dla parkietu. Należy zadbać o odpowiednią wentylację w domu.

Czyszczenie i pielęgnacja parkietu

Regularne czyszczenie podłogi drewnianej jest kluczowym zabiegiem pozwalającym utrzymać parkiet w czystości. Pozwala uniknąć nagromadzenia się zabrudzeń, co wpływa także na zachowanie ładnego wyglądu i właściwości powierzchni. Mycie podłogi drewnianej powinno być poprzedzone odkurzaniem w celu dokładnego usunięcia luźnych zanieczyszczeń.

Do mycia podłogi drewnianej należy stosować stosować specjalne preparaty przeznaczone tylko do tego rodzaju powierzchni. Skutecznie usuwają zanieczyszczenia i są delikatne dla naturalnego materiału. Należy unikać wszelkich środków o odczynie kwasowym, ponieważ mogą zniszczyć podłogę. Warto pamiętać, by płyny do mycia parkietu rozcieńczać w zimnej wodzie.

W zależności od sposobu zabezpieczenia powierzchni wybiera się właściwe sposoby mycia. Innej pielęgnacji wymaga podłoga drewniana olejowana lub woskowana, a innej lakierowana.

Czym myć drewnianą podłogę lakierowaną?

Podłoga drewniana zabezpieczona lakierem ma dość twardą i gładką powierzchnię. Dzięki temu jest odporna na zabrudzenia i łatwa w utrzymaniu w czystości. Wystarczy wilgotna szmatka lub mop i preparat przeznaczony do podłóg lakierowanych.
 
Środki do czyszczenia drewnianych podłóg lakierowanych nie tylko skutecznie usuwają kurz i zabrudzenia, ale także zawierają substancje pielęgnujące, które zapewnią dodatkową ochronę parkietu. Lepiej zrezygnować z domowych metod mycia przy użyciu płynu do naczyń czy octu, by uniknąć uszkodzeń i innych problemów (np. klejąca się podłoga).

Mycie podłogi olejowanej

Parkiet olejowany zabezpieczony jest specjalnym olejem, który wnika w pory drewna. Pozwala to zachować naturalną strukturę materiału i zapewnić ochronę przed wilgocią. Podłogi olejowane są jednak bardziej narażone na zabrudzenia niż lakierowane i wymagają częstego czyszczenia.

Do mycia podłogi drewnianej olejowanej najlepiej używać zimnej wody i specjalnego preparatu. W tym przypadku środki mają działanie natłuszczające. Ponadto warto pamiętać o regularnej renowacji parkietu.

Cyklinowanie parkietu, czyli sposób na przywrócenie blasku podłodze

Nawet systematycznie czyszczona i pielęgnowana podłoga z biegiem czasu ulega zniszczeniu, ponieważ pewnym uszkodzeniom nie można zapobiec. Wynika to także z naturalnego charakteru drewna.

Podłogę drewnianą po kilku latach należy odnowić ze względu na zniszczenia i przetarcia. Cyklinowanie parkietu to metoda polegająca na szlifowaniu powierzchni za pomocą cykliniarki w celu zdarcia uszkodzonej i zużytej powłoki ochronnej. Po zabiegu podłoga wygląda jak nowa.

Cyklinowanie to wbrew pozorom skomplikowany proces, który wymaga doświadczenia, wiedzy i użycia specjalnych maszyn oraz akcesoriów. Cały proces przebiega w kilku etapach. Aby uniknąć nieodwracalnego zniszczenia podłogi, cyklinowanie najlepiej powierzyć fachowcom.

W Warszawie i w Łodzi oraz w okolicach tych miast profesjonalne usługi z zakresu cyklinowania i renowacji podłóg świadczy firma renowacjapodlog.pl. Dysponują wiedzą i doświadczeniem oraz nowoczesnym parkiem maszyn do odnawiania parkietów. Firma gwarantuje kompleksowe wykonywanie prac oraz terminowość i najwyższą jakość.

Artykuł sponsorowany

Wiadomości

PHN zburzy osiedle “Czerwonych Świń” w Wilanowie Wysokim

PHN odpiera zarzuty kandydatki na Prezydenta Warszawy Magdaleny Biejat, która stwierdziła, że spółka chce sprzedać teren prywatnym inwestorom.

Warszawa otwiera poradnię leczenia niepłodności

Prezydent Rafał Trzaskowski wziął udział w otwarciu miejskiej poradni leczenia niepłodności. Otwarcie placówki to pierwszy krok do...

ZDM wymienia parkomatry! Gotówka odchodzi do lamusa!

W listopadzie kończy się trwająca już niemal 10 lat umowa na dzierżawę i obsługę parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Aby...

Jak sprawdzić księgę wieczystą mieszkania?

Nabywanie nieruchomości bez sprawdzenia księgi wieczystej jest jak kupowanie przysłowiowego kota w worku. Może się okazać, że Twoje wymarzone...

JDE Peet’s dołącza biurowca do Diuny

Warszawski kompleks biurowy Diuna z portfolio Syrena Real Estate, powitał nowego najemcę - JDE Peet’s (JDEP). Firma zajęła 900 mkw. Za projekt wnętrza nowego...

Na szczycie bez zmian – Wai Ching Soh i Valentina Belotti najszybsi w Rondo 1

Malezyjczyk Wai Ching Soh i Włoszka Valentina Belotti zwyciężyli w tegorocznym Biegu Na Szczyt Rondo 1 w Warszawie, broniąc tym samym...

Polecane

Wernisaż najlepszych prac uczestników i zwycięzców Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

11 marca 2024 r. odbył się uroczysty wernisaż zdjęć uczestników 4. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego, organizowanego przez kawiarnie Green Caffè Nero. Motywem...

Wiosna coraz bliżej. Centrum Praskie Koneser z mnóstwem różnorodnych wydarzeń

Przyciągające wystawy, kreatywne warsztaty, kulinarne doznania i jeszcze więcej rozmaitych atrakcji. Centrum Praskie Koneser w Warszawie z przytupem wita najpiękniejszą porę roku....

Bieg Na Szczyt Rondo 1 próbą generalną przed mistrzostwami świata

16 marca odbędzie się 12. edycja Biegu Na Szczyt Rondo 1, czyli kultowego biegu po schodach na 37. piętro warszawskiego biurowca...

Od Służewa do Szpiegowa: osiedle Służew nad Dolinką

Służew nad Dolinką to bez wątpienia jedno z najbardziej wyjątkowych osiedli w Warszawie, mimo że niemal identyczne bloki znaleźć można...

XIV Warszawskie Targi Mieszkaniowe Dom 2024

Już za 2 tygodnie (17-18.02.2024 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2024. To już czternasta...

Po drodze do szczęścia Macieja Hamerlińskiego. Zaproszenie na spotkanie z autorem

2 lutego o godz. 19.00 na terenie Toru Wyśigów Konnych odbędzie się spotkanie z Maciejem Hamerlińskim, którego książka Po drodze...