SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Jak zadbać o drewnianą podłogę, by służyła przez lata?

Strona główna Informacje Jak zadbać o drewnianą podłogę, by służyła przez lata?

Podłoga wykończona drewnem jest elegancka, ponadczasowa i nadaje wnętrzu przytulnego charakteru. Ponadto cechuje się dobrą izolacją akustyczną i jest funkcjonalna. Drewniana podłoga jest dość trwała, ale wymaga szczególnej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Sprawdź, jak dbać o parkiet, by utrzymać go w dobrej kondycji przez długie lata.

Jak chronić parkiet przed porysowaniem?

Zarysowania to jeden z najczęstszych rodzajów uszkodzeń parkietu. Powstają w wyniku codziennej eksploatacji, zwykle w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie. Wrogiem podłóg drewnianych jest zwłaszcza piasek nanoszony na podeszwach obuwia. Dlatego konieczne jest regularne odkurzanie powierzchni. Ponadto warto zastosować dużą wycieraczkę przy drzwiach wejściowych.

Podłoga drewniana może ulec zniszczeniu także wskutek przesuwania mebli. Nogi krzeseł, stołów i innego wyposażenia powinny być zabezpieczone specjalnymi podkładkami z filcu. Trzeba też pamiętać, by co jakiś czas je wymieniać, ponieważ szybko się ścierają. Dużym problemem są fotele na kółkach. W takim przypadku najlepiej zastosować maty ochronne, które dostępne są w wersji przezroczystej, a więc neutralnej dla estetyki pomieszczenia.

Zwyczaj chodzenia w domu w butach, a zwłaszcza w szpilkach również przyczynia się do powstawania rys na parkiecie. Najlepiej nosić kapcie, które są przyjazne dla drewnianych podłóg, ale także dla stóp.

Porysowany parkiet to częsty problem w domach, w których mieszkają zwierzęta. Pazury psów i kotów są na tyle ostre, że powodują pozostawanie trwałych śladów na podłodze. Konieczne jest ich odpowiednio częste obcinanie.

Ochrona drewnianej podłogi przed wilgocią

Wilgoć to kolejny czynnik negatywnie wpływający na kondycję drewnianych podłóg. Wnikając w szczeliny może powodować deformacje parkietu. Wskutek tego pojawiają się szpary między deskami bądź skrzypienie.

Przeciwwskazane jest nadmierne moczenie podłóg drewnianych podczas mycia. Mop czy ścierka powinny być wilgotne i dobrze wyciśnięte. Pewnym wskaźnikiem jest czas wysychania podłogi – najlepiej, aby przetarta na mokro powierzchnia była sucha w ciągu około minuty. Można także wycierać podłogę inną szmatką po czyszczeniu.

Warto pamiętać, że drewno wymaga odpowiednich warunków. Optymalna temperatura to 17-24℃. Zarówno nadmierna wilgotność powietrza, jak i zbyt wysoka temperatura, a także jej wahania nie są korzystne dla parkietu. Należy zadbać o odpowiednią wentylację w domu.

Czyszczenie i pielęgnacja parkietu

Regularne czyszczenie podłogi drewnianej jest kluczowym zabiegiem pozwalającym utrzymać parkiet w czystości. Pozwala uniknąć nagromadzenia się zabrudzeń, co wpływa także na zachowanie ładnego wyglądu i właściwości powierzchni. Mycie podłogi drewnianej powinno być poprzedzone odkurzaniem w celu dokładnego usunięcia luźnych zanieczyszczeń.

Do mycia podłogi drewnianej należy stosować stosować specjalne preparaty przeznaczone tylko do tego rodzaju powierzchni. Skutecznie usuwają zanieczyszczenia i są delikatne dla naturalnego materiału. Należy unikać wszelkich środków o odczynie kwasowym, ponieważ mogą zniszczyć podłogę. Warto pamiętać, by płyny do mycia parkietu rozcieńczać w zimnej wodzie.

W zależności od sposobu zabezpieczenia powierzchni wybiera się właściwe sposoby mycia. Innej pielęgnacji wymaga podłoga drewniana olejowana lub woskowana, a innej lakierowana.

Czym myć drewnianą podłogę lakierowaną?

Podłoga drewniana zabezpieczona lakierem ma dość twardą i gładką powierzchnię. Dzięki temu jest odporna na zabrudzenia i łatwa w utrzymaniu w czystości. Wystarczy wilgotna szmatka lub mop i preparat przeznaczony do podłóg lakierowanych.
 
Środki do czyszczenia drewnianych podłóg lakierowanych nie tylko skutecznie usuwają kurz i zabrudzenia, ale także zawierają substancje pielęgnujące, które zapewnią dodatkową ochronę parkietu. Lepiej zrezygnować z domowych metod mycia przy użyciu płynu do naczyń czy octu, by uniknąć uszkodzeń i innych problemów (np. klejąca się podłoga).

Mycie podłogi olejowanej

Parkiet olejowany zabezpieczony jest specjalnym olejem, który wnika w pory drewna. Pozwala to zachować naturalną strukturę materiału i zapewnić ochronę przed wilgocią. Podłogi olejowane są jednak bardziej narażone na zabrudzenia niż lakierowane i wymagają częstego czyszczenia.

Do mycia podłogi drewnianej olejowanej najlepiej używać zimnej wody i specjalnego preparatu. W tym przypadku środki mają działanie natłuszczające. Ponadto warto pamiętać o regularnej renowacji parkietu.

Cyklinowanie parkietu, czyli sposób na przywrócenie blasku podłodze

Nawet systematycznie czyszczona i pielęgnowana podłoga z biegiem czasu ulega zniszczeniu, ponieważ pewnym uszkodzeniom nie można zapobiec. Wynika to także z naturalnego charakteru drewna.

Podłogę drewnianą po kilku latach należy odnowić ze względu na zniszczenia i przetarcia. Cyklinowanie parkietu to metoda polegająca na szlifowaniu powierzchni za pomocą cykliniarki w celu zdarcia uszkodzonej i zużytej powłoki ochronnej. Po zabiegu podłoga wygląda jak nowa.

Cyklinowanie to wbrew pozorom skomplikowany proces, który wymaga doświadczenia, wiedzy i użycia specjalnych maszyn oraz akcesoriów. Cały proces przebiega w kilku etapach. Aby uniknąć nieodwracalnego zniszczenia podłogi, cyklinowanie najlepiej powierzyć fachowcom.

W Warszawie i w Łodzi oraz w okolicach tych miast profesjonalne usługi z zakresu cyklinowania i renowacji podłóg świadczy firma renowacjapodlog.pl. Dysponują wiedzą i doświadczeniem oraz nowoczesnym parkiem maszyn do odnawiania parkietów. Firma gwarantuje kompleksowe wykonywanie prac oraz terminowość i najwyższą jakość.

Artykuł sponsorowany

Wiadomości

Rusza Food Town w Fabryce Norblina

W przyszły weekend rozpocznie działalność największy food hall w Warszawie – Food Town w Fabryce Norblina. Od 22 października...

Coldplay zagra w lipcu na Stadionie Narodowym

Wczoraj, dzień przed wydaniem swojego nowego albumu, Music Of The Spheres, Coldplay ogłasza dzisiaj światową trasę koncertową na rok 2022....

Matexi z inwestycją na Bielanach

Matexi Polska z nową działką na warszawskich Bielanach. Deweloper zabezpieczył grunt pod nowoczesny projekt mieszkaniowy przy ul. Sokratesa Matexi...

CBRE zaopiekuje się kolejnymi siedmioma biurowcami w Warszawie

Firma CBRE została wybrana wyłącznym agentem do procesu komercjalizacji trzech projektów biurowych w Warszawie. Pod opiekę...

Most pieszo-rowerowy na Pragę dużo tańszy – przetarg rozstrzygnięty

Poznaliśmy szczegóły przetargu na most pieszo - rowerowy przez Wisłę . Budimex zbuduje pieszo-rowerową przeprawę przez Wisłę. Wstępny kosztorys opiewał na ok. 180...

PL. INWALIDÓW W CAŁOŚCI Z PASTORAŁAMI.

ZDM zmodernizował oświetlenie na pl. Inwalidów. Stare betonowe latarnie zastąpiliśmy nowoczesnymi typu „pastorał warszawski z 1923 r.”, na których zawieszono ledowe...

Polecane

Plac Konesera w nowej aranżacji. Jesień na warszawskiej Pradze pod znakiem literatury

Stołeczny plac Konesera zmienił się w bajkowe królestwo słów i literatury. Mieszkańcom i spacerowiczom od początku października towarzyszą kolorowe lampiony w...

TU CHCE SIĘ MIESZKAĆ

Coraz częściej zwracamy uwagę na to gdzie mieszkamy. Rosną nasze oczekiwania. Oczywiście o ile cena ciągle znacząco determinuje wybór mieszkania do...

OTWARCIE 43. SKLEPU LIDL POLSKA W WARSZAWIE

Lidl Polska rozwija sieć sklepów, mając na uwadze troskę o środowisko oraz dbając o łatwy dostęp do produktów dla swoich klientów. Już w...

Urban Art Area w Koneserze. Wybitni twórcy street artu na warszawskiej Pradze

10 lipca w Centrum Praskim Koneser zostanie otwarta wystawa Urban Art Area. To dotychczas największa prezentacja polskiego street artu w przestrzeni...

Rozpoczyna się Lato Konesera. Mnóstwo ekscytujących wydarzeń na warszawskiej Pradze

Centrum Praskie Koneser z przytupem rozpoczyna wakacje. Jak co roku, w ramach startującego właśnie Lata Konesera, zaplanowano wiele fantastycznych wydarzeń –...

Wystawa finałowa 19. i 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Podczas tegorocznej wystawy finałowej konkursu Artystyczna Podróż Hestii spotykamy się z finalistami i finalistkami dwóch edycji: 19. oraz 20. Ten inspirujący...