Bezsenność spowodowana nadmiernym stresem, bóle głowy, pleców, a nawet problemy z trawieniem — oto tylko niektóre powody do tego, by zainteresować się jogą. Ta wyjątkowa forma ruchu łączy w sobie wykonywanie ćwiczeń z elementami relaksacji i nauki oddychania. Jest sposobem na złagodzenie wielu dolegliwości ciała i umysłu, a trenowana pod okiem rehabilitanta może stać się swoistym lekiem łagodzącym zbolałe ciało i zmniejszającym ograniczenia w poruszaniu się.
Zacznijmy od tego, czym jest joga
Jedni powiedzą, że to ćwiczenia, jak taniec czy fitness, inni, że filozofia, a nawet religia. Tymczasem joga to sposób na odzyskanie równowagi w życiu, który wcale nie musi być podszyty ideologią. Ponieważ joga to cały system ćwiczeń i ustawień ciała zwanych asanami, może być traktowana jak sposób na uelastycznienie mięśni, poprawę funkcjonowania stawów, wzmocnienie równowagi i podniesienie ogólnego samopoczucia.
Wśród wielu asan istnieją takie, które zapewniają po prostu wygodną pozycję do siedzenia lub leżenia, jak i tak skomplikowane, że wymagają lat ćwiczeń i dużego samozaparcia w dochodzeniu do perfekcji. Joga to także pranayama, czyli techniki oddechowe, które zapewniają spokój, umożliwiają wsłuchanie się w swoje ciało i potrzeby, a także wyrównują puls i obniżają ciśnienie krwi. Jogę może więc uprawiać każdy, a ograniczeń jest tak niewiele, że tylko nieliczni muszą się wystrzegać asan. Osoby mało wysportowane, zestresowane, cierpiące na nadciśnienie czy niestrawność wręcz powinny pomyśleć o tego typu aktywności.
Kto może ćwiczyć jogę — czy są jakieś ograniczenia?
Joga należy do bardzo bezpiecznych form ruchu, jednak i w tym przypadku są pewne przeciwwskazania. Na przykład panie w zaawansowanej ciąży mogą ograniczyć się tylko do najłagodniejszych ruchów, zajęć oddechowych i asan relaksacyjnych. Menstruacja jest nieodpowiednim czasem na wykonywanie skrętów tułowia i pozycji odwróconych, takich jak świeca, stanie na głowie czy pług. W wyjątkowych wypadkach ćwiczeniejogi jest całkowicie zabronione u osób, które mają problemy z równowagą albo chorują na zaawansowaną osteoporozę.
Wpływ jogi na narządy wewnętrzne
Narządów wewnętrznych nie widzimy gołym okiem, dlatego, dopóki nie dają dolegliwości bólowych, zaniedbujemy je i nie dbamy o ich kondycję. Tymczasem sam proces starzenia się ciała sprawia, że zmieniają one swój kształt i opadają, są gorzej ukrwione i unerwione, pojawiają się na nich obrzęki. Serce jest mniej wydolne w związku z tym, że rzadziej się ruszamy i nie dbamy o dietę, nie skupiamy się na oddechu i żyjemy w ciągłym stresie. Czy joga ma wpływ na narządy wewnętrzne? Okazuje się, że tak!
- Wykonywanie prostych asan i ćwiczeń oddechowych powoduje, że serce lepiej pompuje krew, zwiększając ilość tlenu we wszystkich narządach wewnętrznych i każda komórka ciała staje się lepiej odżywiona.
- Łagodny ruch aktywuje wszystkie stawy i odcinki kręgosłupa. Podczas sesji jogi wykonuje się skłony do przodu, do tyłu, na boki i skręty, dlatego poruszane są wszystkie kręgi.
- Masowane są narządy wewnętrzne w wyniku skrętów, wyciągnięć, leżenia na brzuchu i wykonywania pozycji odwróconych.
- Pozycje odwrócone zapobiegają opadaniu narządów.
- Podczas pranajamy, ćwiczeń oddechowych, równoważymy funkcjonowanie układu oddechowego. Włączając harmonijny ruch do procesu oddychania, wzmacniamy mięśnie głębokie, uspokajamy układ nerwowy, poprawiamy koncentrację umysłu, wzmacniamy narządy wewnętrzne.
- Praktyka relaksacyjna wycisza układ nerwowy i pomaga zapanować nad stresem.
Ćwiczenie jogi a problemy z kręgosłupem
Pacjenci, którzy skarżą się lekarzom na bóle kręgosłupa, często zachęcani są do zwiększenia swojej aktywności fizycznej. Jako skuteczna metoda, która w łagodny sposób aktywuje wszystkie kręgi, każdy odcinek kręgosłupa, wzmacnia mięśnie, także głębokie, gorsetowe, odpowiedzialne za utrzymywanie prostej postawy, sprawdza się znakomicie jako terapia przy bólach, osłabionych mięśniach wymieniana jest właśnie joga. Joga stanowi także element terapii leczenia skoliozy i dyskopatii. Niweluje ból, wzmacnia osłabione mięśnie i rozciąga wszystkie ścięgna.
Po kilku godzinach ćwiczeń ciało staje się bardziej elastyczne, mięśnie są wzmocnione, a postawa w naturalny sposób zaczyna się prostować. Podpierany przez silniejsze ciało kręgosłup zostaje odciążony, co już przynosi wyraźną ulgę. Ponadto często dolegliwości kręgosłupa związane są nie tylko ze złą kondycją ciała, ale także psychiki. Stres, bezsenność i ciągłe napinanie karku, zmniejszają ukrwienie i negatywnie odbijają się na układzie nerwowym, zwiększają też częstotliwość bólów głowy.
Medyczna joga tylko pod okiem doświadczonego instruktora
Klasyczna joga ćwiczona przez osoby zdrowe i w dobrej kondycji może być z powodzeniem praktykowana w domu albo w klubie fitness. Medyczna joga na ból pleców powinna być zawsze praktykowana pod okiem fizjoterapeuty, który ma szeroką wiedzę dotyczącą fizjonomii i prawidłowego wykonywania wszystkich ćwiczeń. Instruktor jogi, kierując się oceną badań obrazowych i bardzo skrupulatnie przeprowadzonym badaniem, zaplanuje odpowiedni zestaw asan, dopasowany do problemów zdrowotnych pacjenta, jego wieku, możliwości, a nawet płci. Taki trening będzie nie tylko bezpieczny, ale także skuteczniej oddziałuje na ciało, które wymaga terapii przeciwbólowej. Profesjonalny ośrodek jogi Yoga Medica prowadzi fizjoterapię opartą na hatha jodze. Wszystkie zajęcia pacjentów odbywają się pod okiem dyplomowanych fizjoterapeutów. Ośrodek Yoga Medica zapewnia skuteczną terapię jogą, oddziałującą na najczęściej występujące schorzenia kręgosłupa.
Artykuł sponsorowany