Wraca nowy CEDET

To była jedna z najbardziej kontrowersyjnych rewitalizacji ostatnich lat. Kilka lat temu budynek dawnego Smyka został w większości rozebrany. Teraz żelbetową konstrukcję owinęła  szklana elewacja, która ma nawiązywać do oryginału z lat 50. Budynek w nowej odsłonie ma być oddany do użytku w połowie przyszłego roku.

Zmiany widać gołym okiem. Budowlańcy ukończyli już betonową konstrukcję dawnego Smyka oraz nowego skrzydła budynku, który powstał od ulicy Kruczej. Zarówno konstrukcję dawnego Smyka i nowego budynku pokrywa szklana elewacja, która była charakterystyczną wizytówką budynku.

Projektanci przebudowy Smyka nawiązali szklaną elewacją do projektu do projektu Zbigniewa Ihnatowicza, który zaproponował budynek w duchu modernistycznym. Tak wybudowany 1951 roku CDT spotkał się z ostrą krytyką ówczesnej władzy.

Pięć tysięcy merów szkła

Szklana elewacja będzie rozpościerać się łącznie na około pięciu tysiącach metrów kwadratowych. Tyle samo potrzebne było do okrycia szybą nowego budynku, który powstał od strony ulicy Kruczej.

Firma Immobel zapewnia, że inwestycja ma zostać oddana do użytku w drugim kwartale przyszłego roku. Niestety, budynek nie będzie w całości przeznaczony na działalność handlową.

_mg_0043Prace przy Smyku budziły sporo kontrowersji. Skala rozbiórki była ogromna z zabytkowego budynku pozostał tylko szkielet od strony Alej Jerozolimskich. Firma Immobel tłumaczyła wtedy, że było to konieczne ze względu na zły stan techniczny konstrukcji, która została uszkodzona w czasie wielkiego pożaru w 1975 roku.

 

_mg_0038_1Po zakończeniu prac budowlanych Smyk zmieni się w historyczny CEDET. Na szklanej elewacji ma pojawić się m.in. charakterystyczny neon, który był wizytówką budynku.   Całość prac ma pochłonąć ponad 400 milionów złotych. Budynek zaoferuje 22 metrów kwadratowych powierzchni, z czego 15 tys. zajmą biura a 7 tys. handel.

_mg_0036_1_mg_0043

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – mieszkańcy mają głos

0
Wystartowała 11. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Od dziś mieszkanki i mieszkańcy mogą decydować, które budynki, miejsca czy wydarzenia zasługują na ich głos....