Wyjechał z Warszawy do Poznania, żeby swoim doświadczeniem podbić rynek biurowy stolicy Wielkopolski. O rynku nieruchomości w Wielkopolsce rozmawiamy z Michałem Kuropieską, Senior Consultantem z CBRE. Poznań jest jednym z polskich miast, gdzie rynek nieruchomości biurowych zaczyna się rozwijać.
Jak regionalne rynki biurowe radzą sobie z pandemią? Jak na tym tle wygląda sytuacja poznańskich biur?
W 2020 r. na regionalne rynki biurowe dostarczono w sumie 393 tys. mkw. nowej powierzchni, co ze względu na pandemię jest najniższą wartością od 5 lat. Liderem jest Kraków (ponad 140,7 tys. mkw.), drugie miejsce zajmują Katowice (ponad 61,3 tys. mkw.), a trzecie Trójmiasto, w którym przybyło ponad 60,2 tys. mkw. nowej powierzchni. W tym czasie w Poznaniu wybudowano 18,3 tys. mkw. nowych biur, ale niemal 80 tys. pozostaje obecnie w budowie. W sumie w mieście znajduje się obecnie 634 tys. mkw. powierzchni biurowej.
Poznański rynek biurowy rozwija się w stałym tempie od kilkunastu lat i choć ostatni rok ze względu na sytuację epidemiczną był mniej spektakularny, w mieście wciąż sporo się buduje i wynajmuje. Jako CBRE mieliśmy największy udział w transakcjach na poznańskim rynku biurowym w 2020 r. i mogliśmy obserwować, że rynek cieszy się dużym zainteresowaniem, jest doceniany przez inwestorów. Poznań jest stabilnym, przewidywalnym rynkiem co sprawia, że inwestorzy w obecnych niepewnych czasach interesują się nim jeszcze bardziej.
Oprócz zainteresowania poznańskimi biurami, w regionie obserwujemy duże zapotrzebowanie na magazyny. Popularnością wśród inwestorów cieszą się przestrzenie magazynowe z dobrą infrastrukturą drogową, które zapewniają sprawne dostawy produktów do miasta. W całej Wielkopolsce buduje się obecnie 204 tys. mkw. magazynów.
Jakie inwestycje biurowe powstają obecnie w Poznaniu?
W Poznaniu cały czas powstają nowe, atrakcyjne inwestycje biurowe. Jedną z nich jest budynek E w kompleksie Nowy Rynek, gdzie do dyspozycji najemców będzie 27 tys. mkw. powierzchni biurowej. Kolejną jest Andersia Silver z 40 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w której przeważać będzie powierzchnia biurowa. Ukończenie obu obiektów jest planowane na 2023 r. Poznańskie biurowce to budynki najwyższej klasy, więc gdybyś w przyszłości planował regionalną edycję Nocy Wieżowców, zapraszamy do stolicy Wielkopolski.
Które rejony w mieście są najbardziej interesujące dla przyszłych najemców?
Widzimy, że firmy najczęściej poszukują biur w centralnym ośrodku biznesu, w centrum miasta. W związku z tym to właśnie tam biura rosną najszybciej. Są to głównie plac Andersa, okolice dworca PKP Poznań Główny, ale również zachodnia część miasta i okolice jeziora Maltańskiego, gdzie znajduje się m.in. Malta House i Malta Office Park.
A czy są branże, które szczególnie mocno przyciąga Poznań?
Biurowce w stolicy Wielkopolski szczególnie upodobał sobie sektor przetwórstwa i energetyki, który zajmuje aż 29% całej takiej przestrzeni. Na drugim miejscu jest branża IT zajmująca 27% wszystkich biur w mieście. Dużą część mają również usługi dla biznesu, które wynajmują 17% powierzchni. Pozostali ważni gracze na poznańskim rynku biurowym to usługi finansowe, konsumenckie i profesjonalne. Widać również, że w najbliższych latach swój rozwój planują firmy z branży SSC/BPO.