Otwiera się nowy etap w historii Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Nowa nazwa – Stacja Muzeum. Nowa lokalizacja – Szczęśliwice. W ciągu kilku lat placówka stanie się jedną z najnowocześniejszych w kraju. Instytucja ma mieć edukacyjny i multimedialny charakter oraz być miejscem, w którym wolny czas będą chętnie spędzać całe rodziny.
Obok funkcji kulturalnych i edukacyjnych zaplanowano również utworzenie miejsc do uprawiania sportów i rekreacji. Dziś umowę w sprawie współpracy przy tworzeniu placówki podpisali marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członek zarządu PKP S.A. Jarosław Bator.
Podpisana dziś umowa otwiera zupełnie nowy rozdział w historii muzeum. Władze województwa mazowieckiego i PKP postanowiły połączyć siły i razem zbudować nową placówkę, w czym pomóc mają fundusze unijne. Nowa instytucja w przyszłości ma być prowadzona przez obu sygnatariuszy. Wśród zbiorów Stacji Muzeum znajdą się eksponaty Muzeum Kolejnictwa, a także te przekazane przez PKP i m.st. Warszawę oraz ewentualnych przyszłych partnerów.
– Nasze muzeum rozpoczyna dziś nowy etap w swojej bogatej kilkudziesięcioletniej historii. Nowa lokalizacja to niewątpliwie wyzwanie, ale jestem też przekonany, że to nowa jakość. Tym projektem wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom współczesnego turysty, dla którego równie ważne jest poznawanie historii, jak i ciekawe i aktywne spędzanie czasu – powiedział marszałek Adam Struzik.
– Sprawa Muzeum Kolejnictwa, ze względu na tematykę, jest nam szczególnie bliska. Dlatego od początku wspieramy pomysł utworzenia nowej placówki – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. – Ten projekt doskonale łączy jeden z głównych celów działalności spółki – rewitalizację terenów kolejowych – z jej dotychczasowym wsparciem dla wielu inicjatyw kulturalnych – dodaje.
Nowy obowiązkowy przystanek na mapie wielbicieli kolei zlokalizowany będzie w Szczęśliwicach na dwóch działkach o łącznej powierzchni prawie 27 ha. Lokalizacja będzie niewątpliwie dużym atutem nowej inwestycji samorządu i PKP. Duża przestrzeń, tereny zielone pozwolą nie tylko na stworzenie idealnych warunków ekspozycji kolejowych zbiorów muzealnych, ale też pozwolą odwiedzającym muzeum wypoczywać na świeżym powietrzu w granicach stolicy. W kompleksie pod nazwą Stacja Muzeum znajdą się budynek główny muzeum, w którym eksponowane będą wystawy stałe i czasowe, sale edukacyjne i szkoleniowe, a także kino. Placówka postawi na nowoczesność i innowacyjność, stąd w planach wykorzystanie w prezentacji zbiorów muzeum – symulatorów, gier i aplikacji multimedialnych oraz techniki 3D.
Teren obiektu zostanie zagospodarowany tak, aby umożliwić podziwianie lokomotyw, wagonów i innych kolejowych eksponatów również na zewnątrz. Niewątpliwie ciekawymi miejscami w nowym muzeum będzie minikolejka, którą będzie można podróżować po terenie muzeum, a także „Laboratorium” – ekspozycja nowoczesnej kolei i miejsce warsztatów technicznych.
Stacja Muzeum będzie nową, unikatową przestrzenią na mapie Warszawy, gdzie poprzez edukację i zabawę dzieci, młodzież, a także dorośli będą mogli z bliska przyjrzeć się historii kolei. Placówka będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na rodzaj i liczbę zbiorów związanych z koleją, lecz także na formę ich prezentacji wykorzystującą najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak technologia dotykowa, aplikacje multimedialne czy powszechne wykorzystanie Internetu.
Obiekt powstanie przy wsparciu finansowym organizatorów oraz funduszy europejskich, pozyskanych w ramach nowej perspektywy finansowej. Szacowana wartość projektu wynosi około 180 mln zł.
Stacja Muzeum ma w przyszłości stać się miejscem, gdzie mieszkańcy stolicy i regionu, a także turyści będą mogli nie tylko poszerzać swoją wiedzę na temat historii kolejnictwa, lecz także aktywnie spędzać czas.
Wszystkie nasze artykuły znajdziesz na Twitterze.
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas, dyskutuj i dziel się opiniami.