SkySawa: Na styku tradycji i nowoczesności

Panorama Warszawy zapełnia się drapaczami chmur. Pod koniec czerwca w centrum stolicy rozpoczęto budowę kompleksu biurowego SKYSAWA, który dostarczy na rynek około 40 tys. mkw. powierzchni. Jego budowa, w zależności od etapu, zakończy się odpowiednio w 2021 i 2022 r.  

SKYSAWA jest nową inwestycją Polskiego Holdingu Nieruchomości, która powstaje w Centralnym Obszarze Biznesu, u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i al. Jana Pawła II. Będzie składać się z dwóch budynków o różnej liczbie kondygnacji. Mniejszy z budynków (budynek A) będzie liczył od 4 do 9 kondygnacji, a jego powierzchnia całkowita wyniesie 11500 mkw. Znakiem rozpoznawczym inwestycji będzie 155-metrowa wieża w budynku B o powierzchni ok. 28 tys. mkw. i 40 piętrach. To właśnie ona stała się inspiracją do użycia w nazwie inwestycji przedrostka SKY, który w języku angielskim oznacza niebo. Drugi człon nazwy – SAWA – nawiązuje do warszawskiej legendy, według której syrena Sawa wraz z Warsem założyła osadę Warszawa.budynek-b-ul-swietokrzyska

– Wybór nazwy był inspirującym procesem. Z jednej strony zależało nam na podkreśleniu nowoczesności inwestycji i ukłonie w stronę międzynarodowych najemców, których chcemy gościć w naszym kompleksie. Z drugiej strony naszym celem było uszanowanie  historii Warszawy. Stąd też polski element w nazwie. Legenda o Warsie i Sawie należy do najbardziej znanych w Polsce i mamy nadzieję, że dla obcokrajowców nazwa SKYSAWA stanie się zachętą do jej poznania – mówi Tomasz Górnicki, wiceprezes ds. inwestycji Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Przemyślana SKYSAWA

Wysokość wieży to nie jedyny element architektoniczny, którym inspirowany był wybór nazwy inwestycji. W projekcie inwestor przewidział nieregularne tarasy widokowe, zlokalizowane na różnych kondygnacjach budynków, dzięki którym najemcy będą mogli podziwiać stale zmieniającą się panoramę miasta.

Ponadto, jak wyjaśnia arch. Alicja Górecka z pracowni Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury, odpowiedzialnej za projekt architektoniczny inwestycji PHN, SKYSAWA odtwarza z dwóch stron ścisłą zabudowę pierzejową, odnosząc się do historycznej zabudowy kwartału.budynek-a-widok-od-ronda-onz

Zewnętrzna struktura budynków będzie składać się głównie z transparentnych płaszczyzn, wzbogaconych o matowe betonowe elementy i aluminiowe żyletki. Widoczne z perspektywy ulicy elementy konstrukcyjne wykonane będą z architektonicznego betonu, dzięki czemu współgrać będą z delikatnymi podziałami elewacji.

– SKYSAWA powstaje w ścisłym centrum Warszawy. Mnogość podobnych inwestycji w pobliżu postawiła przed nami podwójne wyzwanie – zaprojektowanie obiektu, który na stałe wpisze się w skyline stolicy i stanie się jego integralną częścią, a z drugiej strony będzie ponadczasowy i bez względu na zmiany w obowiązujących trendach zachowa swój styl architektoniczny – podkreśla Tomasz Górnicki.

Otwarta na otoczenie

SKYSAWA zlokalizowana będzie w sąsiedztwie Dworca Centralnego i środków komunikacji miejskiej, co zapewni wygodny dojazd z każdej części miasta. Jako jedna z pierwszych inwestycji w stolicy będzie posiadać bezpośrednie połączenie z metrem, z którego każdego dnia korzysta kilkaset tysięcy osób. Stację metra Rondo ONZ i SKYSAWA połączy podziemny łącznik. W części parterowej oraz na poziomie -1 zlokalizowane będą lokale gastronomiczne i handlowe dostępne zarówno dla najemców, jak i dla mieszkańców stolicy oraz turystów.budynek-a-pasaz

– Lokalizacja w tak dynamicznej części miasta skłoniła nas do przyjęcia rozwiązań mających na celu stworzenie architektury zapraszającej, nie tylko do jej wnętrza, ale również i do przebywania w przestrzeniach publicznych lokalizowanych od zewnątrz. Obserwując zachowania współczesnych pracowników nie można oprzeć się wrażeniu, że strefy życia dom-praca-miasto coraz częściej integrują i przenikają się. Centralna lokalizacja, bliskość metra i innych środków komunikacji publicznej, dostęp dla najemców do parkingu dla rowerów oraz szatni z prysznicami, możliwość korzystania z bogatej oferty gastronomicznej w budynku i jego sąsiedztwie zarówno w godzinach pracy, jak i później powoduje, że SKYSAWA będzie w stanie zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających – dodaje Tomasz Górnicki.

 

Nowe powierzchnie poszukiwane

Jak wynika z danych firmy doradczej Colliers International na koniec I połowy 2019 roku warszawski rynek biurowy przekroczył poziom 5,5 mln mkw. To wciąż za mało, aby zaspokoić ogromny popyt ze strony najemców. W budowie znajduje się ponad 40 obiektów o łącznej powierzchni 870 000 mkw.

– Od dłuższego czasu w Warszawie utrzymuje się dość niski wskaźnik pustostanów powierzchni biurowej. Na koniec I połowy 2019 roku wyniósł on 8,2%. Przy popycie na poziomie niemal 420 tys. mkw. nie dziwi więc fakt, że nowe, prestiżowe projekty są dziś bardzo wyczekiwane, zwłaszcza te zlokalizowane w centrum miasta. SKYSAWA, wyróżniająca się doskonałą lokalizacją i bezpośrednim połączeniem z linią metra, już w fazie projektu wzbudzała duże zainteresowanie międzynarodowych firm. Po rozpoczęciu budowy apetyt na powierzchnię w kompleksie z pewnością wzrośnie – mówi Przemysław Błaszkiewicz, ekspert w Dziale Powierzchni Biurowych Colliers International.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

 

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Deweloper Dantex już w te wakacje odda do użytku 199 mieszkań....

0
Deweloper Dantex zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Autonomia Praska – projektu, który przyciąga uwagę nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim unikalnym charakterem....