SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Nie żyje Krzysztof Penderecki

Strona główna Informacje Nie żyje Krzysztof Penderecki

W niedzielę 29 marca po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prof. Krzysztof Penderecki – Wielki Polak, wybitny twórca, humanista, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów. 

Był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych. Kawaler Orła Białego, za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak Tren Ofiarom Hiroszimy, czy Pasja według św. Łukasza, które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach. W jednym z wywiadów twórca Polskiego Requiem – dzieła inspirowanego historią i kulturą ojczystą – wyznał: „Myślę, że artysta jest świadkiem epoki, w której żyje i swoją twórczością reaguje na to, co się wokół niego dzieje”.

Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł Maestro Krzysztof Penderecki – najwybitniejszy polski kompozytor współczesny, który, czerpiąc z bogatego dziedzictwa polskiej kultury, nadawał jej wymiar uniwersalny – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na wieść o śmierci Krzysztofa Pendereckiego.

Kompozytor urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Ukończył je w 1958 roku i został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. W latach 1966-68 Penderecki był wykładowcą w Volkwang Hochschule für Musik w Essen (Niemcy). W roku 1968 otrzymał stypendium w Niemczech w ramach wymiany studentów (DADD). W 1972 roku został mianowany rektorem krakowskiej Akademii Muzycznej.

Pierwszy publiczny występ Pendereckiego na arenie międzynarodowej miał miejsce w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień, gdzie zostały wykonane Strofy, jeden z trzech utworów, za które otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP. Pozostałe utwory to Psalmy Dawida i Emanacje. W roku 1959 skomponował Tren ofiarom Hiroszimy, jedną z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji, za którą otrzymał nagrodę UNESCO. Tren zapoczątkował pasmo sukcesów utworów: Anaklasis (na Donaueschinger Musiktage) w roku 1960, PolymorphiiFonogramów i Psalmu w roku następnym oraz w roku 1966 Pasji według św. Łukasza, pierwszego wielkiego dzieła w karierze Pendereckiego. Utwór ten został napisany na zamówienie Westdeutscher Rundfunk w Kolonii dla uczczenia 700-lecia katedry w Münster, w której był po raz pierwszy wykonywany 30 marca 1966 roku. Wykonanie to stanowi punkt zwrotny w karierze Krzysztofa Pendereckiego. W następnym roku komponuje i wykonuje kolejne wielkie dzieło chóralne Dies Irae, znane również jako Oratorium Oświęcimskie.

Krzysztof Penderecki Penderecki stworzył Europejskie Centrum Muzyki przy swoim domu w Lusławicach, gdzie prowadził mistrzowskie kursy, przekazywał swoją wiedzę następnym pokoleniom, młodym twórcom”. “Bardzo dbał zresztą o współpracę z młodym pokoleniem kompozytorów, muzyków” – zwrócił uwagę szef MKiDN.

Wspominając Krzysztofa Pendereckiego, minister kultury zdradził, że niedawno spotkał się z artystą. “Jeszcze miesiąc temu się widzieliśmy, Pan Krzysztof był bardzo chory, ale wciąż błysk w oku pozostawał. Myślał o tym, co zostawi i do ostatniej chwili dbał o polską kulturę i ciągłość swojego dziedzictwa. To również świadczy o nim jako twórcy i człowieku” – zaznaczył.

Prof. Krzysztof Penderecki, wybitny kompozytor, jeden z najwybitniejszych twórców kultury drugiej połowy XX i początku XXI wieku, doktor honoris causa wielu renomowanych uczelni, odznaczony Orderem Orła Białego oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Był wielkim polskim patriotą, artystą, który w imię humanistycznych wartości  potrafił dzielić się i służyć innym  otrzymanymi  od Boga licznymi darami.

Maestro Krzysztof Penderecki swoim artyzmem przyczynił się do budowania wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.  Jego talent, wiedza i pasja sprawiły, że należał do najwybitniejszych postaci światowej kultury muzycznej. Jego twórczość,  doceniana i wykonywana  na wszystkich kontynentach, bezsprzecznie  jest  polskim dobrem narodowym.

Wychowany na humanistycznych ideałach  dobra, prawdy i piękna – swoją działalnością udowodnił, że w obecnym skomercjalizowanym świecie, sztuka wysoka  posiada  należne  jej  miejsce. Otwarty na dialog międzypokoleniowy w sztuce, Mistrz dbający o kanon, troskliwie otaczał swoim autorytetem i mecenatem młodych adeptów sztuki kompozytorskiej.

Krzysztof Penderecki był artystą w ciągłym poszukiwaniu absolutu, był geniuszem, którego wizja muzyki daleko wybiegała w przyszłość. Jego twórczość religijna, oparta na wartościach chrześcijańskich, dawała wyraz  obcowaniu z  transcendencją, dawała wyraz przeżyciu mistycznemu  tak doskonale wyrażanemu przez   sztukę dźwięku.

Nie można też pominąć iście  renesansowej pasji Mistrza do natury. Muzykę – jak sam mówił “uprawiał przez całe życie, a ogrody – od czasu zamieszkania w Lusławicach koło Zakliczyna“. Był zatem  genialnym  muzykiem,  obdarzonym instynktem filozofa przyrody, kochał ludzi i  – drzewa.   

Odszedł twórca wybitny,   który  śmiało   mógłby   za Horacym  powtórzyć: „Exegi monumentum aere peraennius, regalique situ pyramidum altius  – Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu, strzelający nad ogrom królewskich piramid ”. Dzieła, które  pozostawił  zawsze będą żywe, poruszające,   wprawiające  słuchaczy  w zachwyt i zadumę. Pozostanie w naszej pamięci jako Wielki Mistrz dźwięku,  wybitna postać w panteonie  Polaków   wszechczasów. Miał 86 lat.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Tylko 2805 zł będzie kosztować 1 m2 nowego mieszkania w budynkach mieszkalnych przy ul. Pełczyńskiego. Inwestycje realizuje spółka miejska TBS Północ,...

Od 1 lutego wracają „ciepłe guziki” i przystanki „na żądanie”

Zima daje o sobie znać. Komfort pasażerów w czasie podróżowania pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego jest ważny, dlatego od 1...

Ruszyła przedsprzedaż mieszkań w II etapie inwestycji SOHO by Yareal

Yareal wystartował z ofertą kolejnych mieszkań w kompleksie SOHO na Kamionku. W drugim etapie SOHO by...

Dzielnica odmówiła zgody na wycinkę 3200 drzew. Kolej się odwołała

PKP PLK odwołała się od decyzji dzielnicy, która nie wyraziła zgody na wycinkę 3200 drzew w sąsiedztwie warszawskich Odolan. Co dalej...

Budowa metra na Bródnie – ruszyły prace tunelowe

TBM Maria zakończyła pracę, a TBM Anna rozpoczęła drążenie ostatniego 650-metrowego fragmentu wschodniego odcinka linii M2.  Tymczasem w...

Henryk Jerzy Chmielewski nie żyje

- Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski, Papcio Chmiel, autor najbardziej znanej polskiej serii komiksowej, „tata” Tytusa, powstaniec warszawski, polski patriota. Był...

Polecane

Zimowe szaleństwo na Pradze. Piruet zaprasza na lodowisko do Konesera

W świątecznej scenerii Placu Konesera pojawiło się lodowisko na świeżym powietrzu, które będzie otwarte aż do końca lutego. Podczas  przerwy świątecznej...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.