Warszawie przybył Skwer Wolnego Słowa

Skwer Wolnego Słowa mieści się przy ul. Mysiej przed dawną siedzibą Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Oficjalne odsłonięcie skweru 4 czerwca

Pomysłodawcy upamiętnienia wolnego słowa wywodzą się z grup, które osobiście przeżywały historię i ją kształtowały – były związane z podziemnym ruchem wydawniczym. Postanowili oni upamiętnić to niebywałe i wyjątkowe zjawisko, ocalić od zapomnienia, zachować dla potomnych ideę wolnego słowa, bez którego nie może istnieć demokracja. Bezpośrednim inicjatorem budowy upamiętnienia wolnego słowa był Marszałek Sejmu RP a obecnie Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Wolne słowo zostało upamiętnione w formie Memoriału Wolnego Słowa na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie, gdzie pod numerem 5 mieściła się siedziba urzędu cenzury, zwanego Głównym Urzędem Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, a z pobliskiego budynku KC PZPR sterowano polityką cenzorów i nadzorowano ich pracę. Prace bieżące prowadzone są przez Komitet Budowy Memoriału Wolnego Słowa. Wykonawca projektu Memoriału został wyłoniony w drodze konkursu zorganizowanego przez Komitet, przy współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa – Zarządem Terenów Publicznych.  Autorami memoriału są laureaci konkursu Katarzyna Brońska, Mikołaj Iwańczuk oraz Michał Kempiński.

Budowa Memoriału została sfinansowana z pieniędzy uzyskanych w drodze zbiórki publicznej w Polsce, na którą Komitet Budowy Memoriału Wolnego Słowa uzyskał zgodę od Ministra Spraw Wewnętrznych. Pieniądze można wpłacać na rachunek bankowy: 88 2490 0005 0000 4600 7029 1735 do 14 września 2013 r., z dopiskiem „darowizna na rzecz Komitetu Budowy Memoriału Wolnego Słowa”.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wiadomości

Polecane

Archicom daje przykład ekourbanizmu budujące Stację Wola i dobrostan jej mieszkańców

0
Jedni chcą mieszkań z dala od miejskiego zgiełku, inni pragną mieć sklepy, usługi, szkoły i pracę w perspektywie krótkiego spaceru lub kilkuminutowej podróży komunikacją...
×