SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Nie wstydzimy się naszego dziedzictwa!

Strona główna Nieruchomości Nie wstydzimy się naszego dziedzictwa!

O polskich nazwach w przestrzeni publicznej i polskich gustach z Tomaszem Sznajderem, wiceprezesem zarządu Polnord, rozmawia Tomasz Reich.

 

Skąd pomysł na nazwanie inwestycji Śródmieście Wilanów?
W założeniu koncepcji Wilanowa i konstrukcji urbanistycznej architekta Guya Perry’ego, który współtworzył plan miejscowy, w tej okolicy miała powstać galeria handlowa, która stałaby się elementem centrum Miasteczka Wilanów – stąd wzięła się nazwa Śródmieście. Pomysły na nowe inwestycje wyłaniamy w drodze konkursu wewnątrzfirmowego. Oferujemy nagrodę i wybieramy spośród zgłoszonych pomysłów.
Państwo nadają inwestycjom polskie nazwy. Czy to jest Państwa świadomy wybór?
Nie wstydzimy się naszego dziedzictwa, jesteśmy z niego dumni. Obco brzmiące nazwy były kiedyś sposobem na bardzo tanie podrasowanie pseudo-prestiżu inwestycji. Dziś jest to w złym guście. Polskie społeczeństwo kiedyś miało kompleks wobec Europy, co widać było nawet po imionach, które były nadawane dzieciom. Dziś popularnością cieszą się imiona takie jak Zosia, Pola, Janek, a nie Jessica czy Laura.

9b234f09053d23237e0b54ae11685538e3a0ae72!15302315
Czy przez ostatnie 10 lat zmieniły się potrzeby i oczekiwania klientów? Na co najczęściej zwracają uwagę?
Kupujemy mieszkania z tych samych powodów – usamodzielniamy się, powiększamy rodzinę, chcemy dobrze zainwestować oszczędności. Często jest to dla nas największa transakcja w życiu i ważny moment, który wiąże się z pewnymi nadziejami oraz zobowiązanie na wiele lat.
Dziś klienci są bardziej świadomi ryzyka i swoich wyborów i zwracają również większą uwagę na reputację dewelopera. Od ponad dwóch lat na deweloperów nałożony jest ustawowy obowiązek przekazywania klientom prospektów zawierających wyczerpujące informacje, mające pomóc w dokonaniu wyboru inwestycji. Dla klientów ważna jest nie tylko cena, podstawowe cechy mieszkania i budynku, ale także elementy przestrzeni wspólnej, takie jak tereny zielone, plac zabaw, przedszkole czy bankomat. Polnord myśli długofalowo i stara się zaspokoić nie tylko obecne ale i przyszłe potrzeby mieszkańców.
Czy potencjalni mieszkańcy zwracają się z ofertą współpracy przy jej tworzeniu? Zwłaszcza mam na myśli zainteresowanie przestrzenią w Wilanowie.
Tak, prowadzimy dialog ze wspólnotami na temat urządzenia przestrzeni wspólnych. Trudno jest jednak zadowolić oczekiwania wszystkich mieszkańców. Często mieszkańcy nawet jednej klatki mają rozbieżne oczekiwania, zgodnie z powiedzeniem: gdzie dwóch Polaków – tam trzy zdania. Dlatego nieocenionym źródłem wiedzy na temat architektury zieleni i projektu przestrzeni wspólnych są doradcy. Architektura miasta zależy w dużej mierze od przestrzeni publicznej i dbałości deweloperów o estetyczne i funkcjonalne rozwiązania, dlatego przywiązujemy do tego dużą wagę i starannie planujemy przestrzeń.
Czy wygląd budynku również ma wpływ na podejmowane decyzje o zakupie mieszkania?
Ma to fundamentalne znaczenie. Nasze projekty: Śródmieście Wilanów, Stacja Kazimierz na Woli czy Neptun Ząbki, są świetnym przykładem na odpowiednie kształtowanie przestrzeni publicznej. Dbamy o detale i spójną koncepcję. Można powiedzieć, że elewacja dla budynku jest jak sukienka dla kobiety. Powinna być w dobrym guście.
Wysoka jakość estetyczna i budowlana naszych projektów przekłada się bezpośrednio na cenę, jednakże klienci szturmują nasze biura sprzedaży. Chcą mieszkać w ładnym miejscu, z którym będą się utożsamiać.
Wiem, że Pan pochodzi z Gdańska. Jak jest odbierana Warszawa przez przyjezdnych? Jakie jest pierwsze wrażenie?
Piękno jest w oku patrzącego. Mieszkałem w Warszawie po ukończeniu studiów, więc dobrze ją znam – zwłaszcza Śródmieście i Mokotów. Warszawa jest daleka od ideału np ze względu. na korki, nie zawsze jest gdzie zaparkować. Nowoczesne biurowce wyrastają obok brudnych kamienic, brakuje ładu przestrzennego.
Z drugiej strony stolica fascynuje swoją witalnością – mieszkańcy mają aspiracje, życie toczy się w bardzo szybkim tempie, każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Są fragmenty, jak np. ulica Mokotowska czy Saska Kępa, które urzekają. Architektura tego miasta jest taka, jak jego historia.
Skąd Pana zainteresowanie architekturą? Dlaczego Pan się zdecydował na pracę w Polnordzie?
Polnord to polska firma z ogromnym potencjałem. Rozwija się bardzo szybko i od kilku lat niezmiennie jest w czołówce największych deweloperów mieszkaniowych. Współtworzenie jej sukcesu przynosi mi ogromną satysfakcję, podobnie jak sprzedawanie mieszkań i tworzenie osiedli. Uczestniczę w najważniejszym momencie życia klienta – zakupie własnego mieszkania, jestem blisko najważniejszych potrzeb ludzi. Dostajemy pochwały, a klienci kupują kolejne mieszkania od nas i polecają naszą ofertę innym. Świadczy to o tym, że są przekonani, iż dokonali właściwego wyboru.
Czy są jakieś różnice między klientami dokonującymi zakupu mieszkania w Gdańsku a w Warszawie?
Dużą część naszych klientów stanowi ludność napływowa, którą Warszawa przyciąga zawodowo – ze względu na możliwość znalezienia lepszej pracy, awansu. Ludność przyjezdna trójmiejska to romantycy, którzy marzą o mieszkaniu nad morzem. Cenią slow life, inne rzeczy są dla nich ważne.

 

Rozmawiał Tomasz Reich

Wiadomości

Most Południowy niemal gotowy

Środkowy odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy jest już niemal gotowy. Wykonawca montuje już znaki na drodze w Wilanowie i Wawrze. ...

ZŁOTA 44 prezentuje nowy apartament. Luksus w połączeniu z designem i ekologią GO.CE Design.

Po sukcesie jakim okazała się poprzednia futurystyczna aranżacja, ZŁOTA 44 we współpracy z GO.CE Design prezentuje kolejny,...

Uroczystości na placu Piłsudskiego – zaprzysiężenie Prezydenta RP

W czwartek, 6 sierpnia, nastąpi uroczyste przejęcie przez Prezydenta RP zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Warszawiaków czekają zmiany...

Koncepcji Nowych przystanków osobowych na linii średnicowej w Warszawie

SISKOM – Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji opublikowało opracowanie p.t.: „Koncepcja Nowych przystanków osobowych na linii średnicowej w Warszawie”.

Wege Park – nowe zielone miejsce na mapie Wilanowa

Wilanów od sierpnia bogatszy jest o nowy rekreacyjny, ekologiczny i uroczy zakątek! Wege Park to zrealizowany przez Zarząd dzielnicy Wilanów projekt...

W stolicy przybędzie elektryków

Po Trakcie Królewskim kursują ciche i ekologiczne autobusy elektryczne, które obsługują cztery linie autobusowe – 503, 111, 128 oraz E-2. 

Polecane

Rozpoczyna się Lato Konesera. Kilkaset wydarzeń w centrum kulturalno-rozrywkowym stołecznej Pragi

Już w 1 lipca w Centrum Praskim Koneser rozpoczyna się wakacyjny cykl wydarzeń pod hasłem Lato Konesera. Od początku lipca do...

Teatr Polonia i Och-Teatr zagrają w lato plenerowe spektakle w Centrum Praskim Koneser

Centrum kulturalno-rozrywkowe na warszawskiej Pradze zapowiada plenerowe spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru podczas Lata Konesera. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny,...

Innowacyjne udogodnienia w Tulipan House

Zaprojektowane na nowo lobby biurowca Tulipan House to nie tylko ekologiczny design, ale też przestrzeń, która na każdym kroku podkreśla dumę...

Warszawski rynek mieszkaniowy 2019

W 2019 roku w Warszawie przekroczono mieszkaniowy Rubikon. Na rynku pierwotnym średnia cena sprzedaży metra kwadratowego, na koniec pierwszej połowy roku, przekroczyła 9 tysięcy...

Noc Wieżowców 2018

Po przerwie wracamy do Was z trzecią edycją Nocy Wieżowców. zdjęcia: Kuba Jurkowski Wejściówki na Wydarzenie są imienne i nie istnieje możliwość zmiany danych na...

Rondo ONZ jeszcze wystrzeli w górę!

BY <!-- &amp;amp;amp;amp;lt;iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-N25V7L" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;amp;amp;amp;gt;&amp;amp;amp;amp;lt;/iframe&amp;amp;amp;amp;gt; Rondo...