Izolda Rawska z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie stworzyła projekt oddychającego i całkowicie ekologicznego wieżowca. Niebotyk mógłby stanąć przy ulicy Towarowej.
Niemalże 200 metrowej wieżowiec biurowo – mieszkalny stanąłby pomiędzy Warsaw Spire, a WTT. To właśnie wzdłuż ulicy Towarowej powstaje wysoka zabudowa, a prezentowany wieżowiec świetnie uzupełniłby lukę pomiędzy istniejącymi niebotykami.
W przeciwieństwie do istniejących już wysokich budynków w Warszawie projekt powstał w nurcie ekologicznym, z inteligentnych materiałów budowlanych, z wykorzystaniem nanotechnologii. Projekt jest próbą zrodzenia nowego spojrzenia na tradycyjną ideę wysokościowców oraz kontrastu dla otaczających go betonowo – szklanych konstrukcji na tle krajobrazu warszawskiej Woli. Budynek zaprojektowany jest z drewna klejonego krzyżowo CLT z trzonem z ekologicznego betonu geopolimerowego. Elewacja skręcając ku górze tworzy szczeliny wspomagające rotację powietrza przy naturalnej wentylacji. Fasada jest ze szkła niskoemisyjnego połączonego wewnątrz szybą zespoloną.
Wykorzystując tlenek cynku i dwutlenek tytanu odbija promienie UV i rozbija promieniowanie podczerwieni, dając większy dopływ naturalnego światła. Balustrady zaprojektowano z przeźroczystych paneli fotowoltaicznych oraz kropek kwantowych, co pozwala zaoszczędzić energię. Membrana polimerowa wokół budynku zaprojektowana została z nanomateriałów i skonstruowana z nanorurek węglowych.
Moduły w membranie zbierają powietrze zanieczyszczone cząsteczkami PM2,5 i PM10 oraz pochłaniają CO2. Porowata powierzchnia reaguje na opady pochłaniając krople, które odprowadzane są siecią cienkich nanorurek do zbiorników retencyjnych. Budynek posiada ekologiczne, pionowe farmy oraz zielone tarasy na każdej kondygnacji będące płucami budynku.
Od ul. Towarowej kostka z cementu fotokatalitycznego utylizuje dwutlenek azotu powstałego z ruchu aut. Zawarty w nim TiO2 dzięki promieniom UV przyśpiesza rozkład tych substancji dzięki czemu użytkownicy budynku zyskują czyste powietrze. Ta wizjonerska koncepcja łączy architekturę i naukę przybliżając człowieka do natury.
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Praca magisterska pt.: „Problematyka ekologiczna w architekturze budynków wysokościowych. Projekt budynku biurowego przy ul. Towarowej w Warszawie”
Autor: Izolda Rawska
Promotor: prof. WSEiZ, dr inż. arch. Janusz Marchwiński
Projekt wieżowca można obejrzeć w ramach wystawy „Plany na przyszłość – Architektura Warszawy w Projektach” w Pawilonie Zodiak od lipca do października. Wystawa odbywa się pod patronatem Nowej Warszawy.
Udostępnianie wizualizacji i opisu projektu wyłącznie przy podaniu źródła – portalu NOWAWARSZAWA.pl
Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.