Miasto sadzi więcej drzew niż wycina?

Blisko dziesięć i pół tysiąca drzew przybyło na terenie Warszawy w latach 2010-2014. Niemal połowa z nich została posadzonych w zamian za drzewa usuwane z terenów przeznaczonych pod inwestycje.

W sumie w latach 2010-2014 na terenie Warszawy posadzono 109 945 drzew. To o blisko dziesięć i pół tysiąca (10 494) więcej niż wycięto (99 451) w analogicznym czasie.

Staramy się cały czas zapewnić mieszkańcom naszego miasta swobodny dostęp do terenów zieleni w stolicy. Dbamy, aby każdy z przedsiębiorców wykonujących inwestycje na terenie Warszawy dokonywał nasadzeń, które zniwelują ubytki w roślinności i drzewostanie. Od stycznia w naszych działaniach pomaga nam Pani Małgorzata Morończyk pełnomocnik ds. zieleni, która odpowiedzialna jest za opracowanie gospodarki drzewostanem dla całego miasta i wprowadzenie jednolitych standardów jego utrzymania – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Niemalże połowa nowych nasadzeń (45 426) związana była z wydaniem zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów. W ramach decyzji umożliwiających wycinkę wnioskodawcy zobowiązywani byli do nasadzeń drzew i/lub wniesienia opłaty środowiskowej.

Wysokość stawki opłat pobieranych za usuwanie drzew i krzewów określa:

  1. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz. U. z 2004 r. nr 228, poz. 2306 ze zm.)
  2. Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 24 października 2014 r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz stawek kar za zniszczenie zieleni na rok 2015 (M.P.2014.958 z dnia 29 października 2014 r.).

Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje dotyczące wycinek i nasadzeń na terenie m.st. Warszawy w latach 2010- 2014.

W roku 2010 na podstawie decyzji wydanych przez Wydziały Ochrony Środowiska dla poszczególnych dzielnic do wycinki przeznaczonych zostało 21 974 drzewa. W roku 2011 było to 21 599, w 2012 r. – 14 754, w 2013 r. – 16 932, a w roku 2014 – 24 192. Łącznie w okresie od 2010 do 2014 roku wyciętych zostało 99 451 drzew.

W analogicznym okresie w wyniku nasadzeń, dokonanych po uzyskaniu decyzji zezwalającej na usunięcie drzew i krzewów w stolicy przybyło 45 426 drzew. W roku 2010 było to 8 026, w 2011 r. – 9 677, w 2012 r. – 9 047, w 2013 r. – 7585, a w 2014 roku – 11 097 drzew.

W lata 2010 – 2014 jednostka Lasy Miejskie – Warszawa w ramach swoich działań na terenie warszawskich lasów posadziła 57 910 drzew. Zarząd Oczyszczania Miasta w tym samym czasie nasadził 3 672 drzewa, a Wydziały Ochrony Środowiska na terenie dzielnic m.st. Warszawy – 2 937 drzew.

W sumie w latach 2010-2014 na terenie Warszawy posadzono 109 945 drzew.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wiadomości

Polecane

Dom pod Konstancinem w cenie mieszkania premium? Solec przyciąga kupujących

0
Jeszcze kilka lat temu dla wielu osób szukających domu w prestiżowej lokalizacji pod Warszawą naturalnym wyborem był Konstancin-Jeziorna. Dziś coraz więcej kupujących odkrywa potencjał...
×