REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Marsz Niepodległości przejdzie przez Warszawę

Strona główna Informacje Marsz Niepodległości przejdzie przez Warszawę

Marsz Niepodległości, Antyfaszystowskie Street Party, przejazd motocyklistów, Bieg Niepodległości – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w Warszawie 11 listopada br. Zgłoszono 20 różnych zgromadzeń, w większości organizowanych w ścisłym centrum stolicy. Oznacza to też zmiany w ruchu i parkowaniu oraz w kursowaniu autobusów i tramwajów.

Do warszawskiego Ratusza wpłynęło aż 48 zawiadomień o zgromadzeniach planowanych w dniu 11 listopada 2022 r. W sześciu przypadkach miasto musiało wydać odmowy (ze względu na zakaz zgromadzeń kolidujących z trasą Marszu Niepodległości – zgromadzenia uznanego przez wojewodę mazowieckiego za cykliczne). W siedmiu przypadkach odmówiono przyjęcia zawiadomienia z przyczyn proceduralnych (np. braku spełnienia wymogów formalnych). W 15 przypadkach odwołali je sami organizatorzy. Obecnie pozostało 20 zgromadzeń, które w dniu Święta Niepodległości odbędą się na ulicach Warszawy.

Najwięcej uczestników i emocji przyciągnie Marsz Niepodległości,który punktualnie o godzinie 14.00 przejdzie ulicami Warszawy pod hasłem “Silny Naród, Wielka Polska”. Zgromadzenie rozpocznie się od zbiór przy rondzie Dmowskiego, a następnie przejdzie aż do Stadionu Narodowego.

– Jak co roku w Centrum przy ul. Młynarskiej będzie działał sztab z udziałem prezydenta stolicy. Będzie on czuwał nad bezpieczeństwem mieszkańców i przyjezdnych oraz nad sprawnym funkcjonowaniem miasta – mówi Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Utrudnienia już w czwartek

W czwartek, 10 listopada, na Piłsudskiego odbędzie się uroczysty Capstrzyk Niepodległości. W godz. 16.30-20.00 z ruchu i parkowania wyłączona będzie ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza (na odcinku od Krakowskiego Przedmieścia do pl. Piłsudskiego), a w godz. 17.00-19.30 także sam plac Piłsudskiego (na odcinku od ul. Królewskiej do Wierzbowej).

Dodatkowo tego samego dnia w godz. 18.00-22.00 planowane jest zgromadzenie publiczne. Jego uczestnicy przejdą ulicami: Świętojańską, pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Tokarzewskiego-Karaszewicza na pl. Piłsudskiego. W przypadku braku możliwości przejazdu autobusy linii: 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i E-2 będą kierowane na objazdy. Więcej informacji na stronie www.wtp.waw.pl/zmiany.

Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

W związku z uroczystą odprawą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wydarzeniami państwowymi 11 listopada przez cały dzień wyłączone z parkowania okolice pl. Piłsudskiego ( m.in. parkingi przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawskiego,  Hotelem Raffles Europejskim, Galerią „Zachęta”, na pl. Teatralnym, ulice Królewska, od Krakowskiego Przedmieścia do ul. Marszałkowskiej, Wierzbowa i Moliera.

Ponadto, w godz. 10.00-14.00 te ulice zostaną także wyłączone z ruchu. Wtedy czasowych wstrzymań ruchu należy się także spodziewać podczas przemarszu pododdziałów z pl. Teatralnego ulicami: Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem na pl. Piłsudskiego i przemarszu poddziałów i grup rekonstrukcyjnych, po zakończeniu uroczystości.

Motocykliści w Sulejówku

11 listopada, na swój tradycyjny sposób uczczą także miłośnicy motocykli. O godz. 10.30 przed Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku rozpocznie się MotoParada Niepodległości 2022. Po godz. 12.00, po wspólnym odśpiewaniu hymnu, motocykliści wyruszą na trasę przejazdu, który został zaplanowany na trasie: al. Piłsudskiego (Sulejówek), Moczarskiego (Sulejówek), Armii Krajowej, 1 Praskiego Pułku, Niemcewicza, Wspólna, Korkowa, Stepowa, Okularowa, Marsza, rondo Mościckiego, Płowiecka, Grochowska, rondo Wiatraczna, al. Stanów Zjednoczonych, Trasa Łazienkowska, pl. Na Rozdrożu, al. Ujazdowskie, Belwederska, Jana III Sobieskiego, Sikorskiego, Dolinka Służewiecka, Rzymowskiego, Puławska, Płaskowickiej, Sójki.

Marsze i zgromadzenia w Warszawie

W Narodowe Święto Niepodległości odbędą się także liczne zgromadzenia i przemarsze. Przedstawiamy listę wydarzeń, które 11 listopada mogą powodować utrudnienia w ruchu drogowym:

 • w godz. 6.00.19.00 w rejonie stacji Warszawa Śródmieście i metra Centrum oraz u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Emilii Plater;
 • w godz. 8.00-22.00 na pl. Na Rozdrożu, w rejonie pomnika Romana Dmowskiego;
 • w godz. 11.30-13.00 zgromadzenie na pl. Weteranów 1863 r., połączone z przemarszem ulicami: al. „Solidarności”, Targowa, 11 listopada, Ratuszowa, Namysłowska, Szymanowskiego, Dąbrowszczaków, pl. Hallera;
 • w godz. 13.00-19.00 zgromadzenie na pl. Unii Lubelskiej i przemarsz trasą: Puławska, Goworka, Belwederska, Al. Ujazdowskie, Szucha, pl. Unii Lubelskiej;
 • w godz. 13.00-19.00 zgromadzenie u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Złotej, a następnie przemarsz na pl. Bankowy;
 • w godz. 13.00-19.00 zgromadzenie przy ul. Marszałkowskiej (200 metrów od ronda Dmowskiego), skąd nastąpi przejście na Plac Konstytucji;
 • w godz. 14.00-16.00 zgromadzenie przy ul. Walcowniczej, a następnie przejście przed Kulturotekę przy ul. Bystrzyckiej;
 • w godz. 14.00-17.00 zgromadzenie przy ul. Marszałkowskiej 1, a następnie przejście przez pl. Zbawiciela, ul. Mokotowską, ul. Piękną, Al. Ujazdowskimi do pl. Trzech Krzyży;
 • w godz. 14.00-19.00 zgromadzenie na rondzie Dmowskiego i przemarsz: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie, Siwca na błonia stadionu PGE Narodowego;
 • w godz. 17.00-21.00 zgromadzenie na placu Trzech Krzyży i przemarsz Al. Ujazdowskimi przed gmach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Marsz Niepodległości

W przypadku Marszu Niepodległości zmiany w ruchu będą wprowadzane operacyjnie przez policję, dlatego trudno określić w jakich godzinach autobusy i tramwaje będą kierowane na trasy objazdowe. Zmiany w kursowaniu pojazdów WTP wynikające z tych zmian w ruchu drogowym są ze sobą powiązane – wyłączane równolegle będą różne odcinki ulic; także te, które mogą pełnić funkcję tras objazdowych.

Trzeba liczyć się z tym, że centrum miasta będzie nieprzejezdne dla komunikacji naziemnej WTP. Dlatego zachęcamy do korzystania z metra oraz połączeń kolejowych – Szybką Koleją Miejską i Kolejami Mazowieckimi. W piątek w godz. 11.00-19.00 metro będzie kursowało częściej niż w standardowy dzień świąteczny – M1 co ok. 4 min., M2 co ok. 5 min. W razie potrzeby do ruchu zostaną skierowane dodatkowe składy. Warto przypomnieć, że bilety wszystkich rodzajów WTP i KM są wzajemnie honorowane.

Tego dnia na stronie internetowej WTP i w mediach społecznościowych prowadzona będzie relacja na żywo z wprowadzanych zmian w ruchu drogowym i kursowaniu pojazdów WTP. Na ulicach, w ważnych komunikacyjnie punktach, będzie pracowało ok. 20 informatorów; w tym trzech mobilnych, w radiowozach. W mieście rozlokowanych zostanie ok. 50 posterunków nadzoru ruchu.

Kierowcy w miarę możliwość powinni omijać rejon ścisłego centrum Warszawy. Ulice w pobliżu uroczystości, wydarzeń i przemarszów mogą być zamykane dla ruchu, podobnie jak ulice poprzeczne.

Czasowych wyłączeń należy spodziewać się m.in. na ul. Marszałkowskiej na odcinku od pl. Konstytucji do ul. Świętokrzyskiej; ciągu Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, al. Poniatowskiego na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona; ciągu ul. Świętokrzyska, Tamka, most Świętokrzyski; ul. Wybrzeże Szczecińskie między mostami Świętokrzyskim i Poniatowskiego; Wisłostrada na odcinku od ul. Ludnej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego (w związku z przemarszem uczestników Marszu Niepodległości).

Bieg Niepodległości

Tradycyjnie uczestnicy 10-kilometrowego Biegu Niepodległości wystartują punktualnie o godz. 11:11 ze skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Stawki. Oprócz biegu głównego rozegrane zostaną także zawody dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz tandemach (na 10 km); nordic walking (6,5 km) oraz bieg towarzyszący „Mila Niepodległości” (na dystansie 1918 m).

Uczestnicy 32. Biegu Niepodległości najpierw będą biec wschodnimi jezdniami (prowadzącymi w stronę ronda Zgrupowania AK „Radosław”) ciągu ulic: al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – al. Niepodległości. Zawodnicy zawrócą na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką. Następnie pobiegną przeciwległymi nitkami ciągu: al. Niepodległości – Chałubińskiego – al. Jana Pawła II (czyli w prowadzącymi w kierunku Mokotowa). Zawodnicy przebiegną wiaduktami nad skrzyżowaniem al. Jana Pawła II i Al. Jerozolimskich.

W związku z organizacją startu i mety Biegu w godz. 3.00-18.00 zamknięte zostaną obie nitki al. Jana Pawła II na odcinku od ronda Zgrupowania AK „Radosław” do Anielewicza. Kolejne wyłączenie nastąpi o godz. 9.00. Wówczas dla ruchu zamknięte zostaną:

 • rondo Zgrupowania AK „Radosław” – ruch utrzymany będzie wyłącznie w relacji al. Jana Pawła II (od strony Żoliborza) – Okopowa;
 • ul. Okopowa – brak dojazdu do ronda Zgrupowania AK „Radosław”; ruch będzie przekierowany na ul. Powązkowską – Burakowską – Kłopot – Al. Jana Pawła II (w kierunku Żoliborza);
 • ul. Słomińskiego – na odcinku od ul. Pamiętajcie o Ogrodach do ronda Zgrupowania AK „Radosław”; objazd będzie prowadził ulicami: Pamiętajcie o Ogrodach, Kłopot, al. Jana Pawła II (w kierunku Żoliborza).

Drogi te pozostaną zamknięte od godz. 14.30.

W godz. 9.30-14.00 wyłączony z ruchu zostanie kolejny fragment al. Jana Pawła II – od Anielewicza do al. „Solidarności”, natomiast w godz. 10.30-14.00 pozostała część trasy. Ruch ulicami poprzecznymi, m.in.: al. „Solidarności”, „Grzybowską, Świętokrzyską, Prostą, Koszykową i Stefana Batorego zostanie wstrzymany na czas biegu i będzie przywrócony po przebiegnięciu ostatniego zawodnika.

Autobusy, których trasy prowadzą ulicami na trasie Biegu Niepodległości i Marszu Niepodległości oraz ulicami poprzecznymi będą kierowane na trasy objazdowe przebiegające najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi. Trasa linii 518 zostanie skrócona do Metra Marymont.

Więcej informacji o 32. Biegu Niepodległości można znaleźć na stronie zawodów.

Ze względu przewidywane długotrwałe utrudnienia w ruchu w centrum zawieszone będzie kursowanie tramwajów linii 4, 13, 22 i 78. Uruchomiona zostanie zastępcza linia tramwajowa 72 o trasie: OS. GÓRCZEWSKA – Górczewska – Powstańców Śląskich – Połczyńska – Wolska – al. „Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – 11 Listopada – Odrowąża – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Annopol – ŻERAŃ WSCHODNI. Na trasy zmienione będą kierowane tramwaje linii 7, 9, 15, 17, 20, 23, 24, 26, 33, 35. Więcej informacji na stronie www.wtp.waw.pl/zmiany.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Bieg Ursynowa już jutro! Pakiety startowe odbierz już dziś!

Dziś od godziny 11.00 do 18.00 w budynku Urzędu Dzielnicy Ursynów, przy Al. KEN 61 na I piętrze można odebrać pakiety...

Marsz 4 czerwca – informacje dla uczestników i mieszkańców

Już w niedzielę, 4 czerwca, o godz. 12:00 wyruszy – z placu Na Rozdrożu – zgromadzenie w...

Ograniczamy koszenie trawników w Warszawie

Dobiega końca pierwsze koszenie trawników na terenach zarządzanych przez stołeczny Zarząd Zieleni. Jednostka kosi tylko w tych...

Rośnie południowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej

Budowa wiaduktów w ciągu Trasy Łazienkowskiej po lewej stronie Wisły wkracza w ostatni etap. Wykonawca może już przystąpić do...

4 czerwca w Warszawie – zgromadzenia i zmiany w ruchu

W niedzielę, 4 czerwca, w stolicy odbędzie się wiele zgromadzeń publicznych i przemarszów, które nawiązywać będą do...

Sala konferencyjna w Warszawie do wynajęcia – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej sali konferencyjnej to kluczowy element organizacji udanej konferencji, spotkania biznesowego czy szkolenia. Istnieje wiele czynników, które...

Polecane

Nowy adres na mapie nieruchomości premium – Rezydencja Zegrze

Nowoczesne mieszkania z panoramicznymi oknami, przez które widać uspakajający błękit wody. Bliskość miasta, a jednocześnie bliskość natury, miejsce, w którym możesz realizować...

Rozkładam Warszawę na czynniki pierwsze! Odkrywamy miasto z nowym smartfonem OPPO. #rozkładam

Marka OPPO rzuciła nam wyzwanie: wyjście na miasto z jej najnowszym składanym smartfonem – OPPO Find N2 Flip. Wszystko po to,...

15. Bieg Ursynowa – coraz bliżej

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy, że zapisy...

Znamy program Międzynardowych Targów Książki. Za dwa tygodnie wielka uczta dla czytelników!

Miliony mostów – literacki program Ukrainy Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023.

Koniec betonozy i samochodozy na placu Defilad! Zobacz wywiad na Youtubie!

Pod koniec wakacji ruszy przebudowa placu Defilad, który zmieni się w plac Centralny, czyli serce Nowego Centrum Warszawy. Jak będzie wyglądać to...

Sportowa, elegancka, basic – jaką bieliznę damską wybrać na różne okazje?

Bielizna to podstawa garderoby każdej kobiety. Odpowiednio dobrana może wpłynąć nie tylko na nasze codzienne samopoczucie, ale również na zdrowie. Dlatego warto...