REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Marsz Niepodległości przejdzie przez Warszawę

Strona główna Informacje Marsz Niepodległości przejdzie przez Warszawę

Marsz Niepodległości, Antyfaszystowskie Street Party, przejazd motocyklistów, Bieg Niepodległości – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w Warszawie 11 listopada br. Zgłoszono 20 różnych zgromadzeń, w większości organizowanych w ścisłym centrum stolicy. Oznacza to też zmiany w ruchu i parkowaniu oraz w kursowaniu autobusów i tramwajów.

Do warszawskiego Ratusza wpłynęło aż 48 zawiadomień o zgromadzeniach planowanych w dniu 11 listopada 2022 r. W sześciu przypadkach miasto musiało wydać odmowy (ze względu na zakaz zgromadzeń kolidujących z trasą Marszu Niepodległości – zgromadzenia uznanego przez wojewodę mazowieckiego za cykliczne). W siedmiu przypadkach odmówiono przyjęcia zawiadomienia z przyczyn proceduralnych (np. braku spełnienia wymogów formalnych). W 15 przypadkach odwołali je sami organizatorzy. Obecnie pozostało 20 zgromadzeń, które w dniu Święta Niepodległości odbędą się na ulicach Warszawy.

Najwięcej uczestników i emocji przyciągnie Marsz Niepodległości,który punktualnie o godzinie 14.00 przejdzie ulicami Warszawy pod hasłem “Silny Naród, Wielka Polska”. Zgromadzenie rozpocznie się od zbiór przy rondzie Dmowskiego, a następnie przejdzie aż do Stadionu Narodowego.

– Jak co roku w Centrum przy ul. Młynarskiej będzie działał sztab z udziałem prezydenta stolicy. Będzie on czuwał nad bezpieczeństwem mieszkańców i przyjezdnych oraz nad sprawnym funkcjonowaniem miasta – mówi Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Utrudnienia już w czwartek

W czwartek, 10 listopada, na Piłsudskiego odbędzie się uroczysty Capstrzyk Niepodległości. W godz. 16.30-20.00 z ruchu i parkowania wyłączona będzie ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza (na odcinku od Krakowskiego Przedmieścia do pl. Piłsudskiego), a w godz. 17.00-19.30 także sam plac Piłsudskiego (na odcinku od ul. Królewskiej do Wierzbowej).

Dodatkowo tego samego dnia w godz. 18.00-22.00 planowane jest zgromadzenie publiczne. Jego uczestnicy przejdą ulicami: Świętojańską, pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Tokarzewskiego-Karaszewicza na pl. Piłsudskiego. W przypadku braku możliwości przejazdu autobusy linii: 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i E-2 będą kierowane na objazdy. Więcej informacji na stronie www.wtp.waw.pl/zmiany.

Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

W związku z uroczystą odprawą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wydarzeniami państwowymi 11 listopada przez cały dzień wyłączone z parkowania okolice pl. Piłsudskiego ( m.in. parkingi przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawskiego,  Hotelem Raffles Europejskim, Galerią „Zachęta”, na pl. Teatralnym, ulice Królewska, od Krakowskiego Przedmieścia do ul. Marszałkowskiej, Wierzbowa i Moliera.

Ponadto, w godz. 10.00-14.00 te ulice zostaną także wyłączone z ruchu. Wtedy czasowych wstrzymań ruchu należy się także spodziewać podczas przemarszu pododdziałów z pl. Teatralnego ulicami: Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem na pl. Piłsudskiego i przemarszu poddziałów i grup rekonstrukcyjnych, po zakończeniu uroczystości.

Motocykliści w Sulejówku

11 listopada, na swój tradycyjny sposób uczczą także miłośnicy motocykli. O godz. 10.30 przed Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku rozpocznie się MotoParada Niepodległości 2022. Po godz. 12.00, po wspólnym odśpiewaniu hymnu, motocykliści wyruszą na trasę przejazdu, który został zaplanowany na trasie: al. Piłsudskiego (Sulejówek), Moczarskiego (Sulejówek), Armii Krajowej, 1 Praskiego Pułku, Niemcewicza, Wspólna, Korkowa, Stepowa, Okularowa, Marsza, rondo Mościckiego, Płowiecka, Grochowska, rondo Wiatraczna, al. Stanów Zjednoczonych, Trasa Łazienkowska, pl. Na Rozdrożu, al. Ujazdowskie, Belwederska, Jana III Sobieskiego, Sikorskiego, Dolinka Służewiecka, Rzymowskiego, Puławska, Płaskowickiej, Sójki.

Marsze i zgromadzenia w Warszawie

W Narodowe Święto Niepodległości odbędą się także liczne zgromadzenia i przemarsze. Przedstawiamy listę wydarzeń, które 11 listopada mogą powodować utrudnienia w ruchu drogowym:

 • w godz. 6.00.19.00 w rejonie stacji Warszawa Śródmieście i metra Centrum oraz u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Emilii Plater;
 • w godz. 8.00-22.00 na pl. Na Rozdrożu, w rejonie pomnika Romana Dmowskiego;
 • w godz. 11.30-13.00 zgromadzenie na pl. Weteranów 1863 r., połączone z przemarszem ulicami: al. „Solidarności”, Targowa, 11 listopada, Ratuszowa, Namysłowska, Szymanowskiego, Dąbrowszczaków, pl. Hallera;
 • w godz. 13.00-19.00 zgromadzenie na pl. Unii Lubelskiej i przemarsz trasą: Puławska, Goworka, Belwederska, Al. Ujazdowskie, Szucha, pl. Unii Lubelskiej;
 • w godz. 13.00-19.00 zgromadzenie u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Złotej, a następnie przemarsz na pl. Bankowy;
 • w godz. 13.00-19.00 zgromadzenie przy ul. Marszałkowskiej (200 metrów od ronda Dmowskiego), skąd nastąpi przejście na Plac Konstytucji;
 • w godz. 14.00-16.00 zgromadzenie przy ul. Walcowniczej, a następnie przejście przed Kulturotekę przy ul. Bystrzyckiej;
 • w godz. 14.00-17.00 zgromadzenie przy ul. Marszałkowskiej 1, a następnie przejście przez pl. Zbawiciela, ul. Mokotowską, ul. Piękną, Al. Ujazdowskimi do pl. Trzech Krzyży;
 • w godz. 14.00-19.00 zgromadzenie na rondzie Dmowskiego i przemarsz: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie, Siwca na błonia stadionu PGE Narodowego;
 • w godz. 17.00-21.00 zgromadzenie na placu Trzech Krzyży i przemarsz Al. Ujazdowskimi przed gmach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Marsz Niepodległości

W przypadku Marszu Niepodległości zmiany w ruchu będą wprowadzane operacyjnie przez policję, dlatego trudno określić w jakich godzinach autobusy i tramwaje będą kierowane na trasy objazdowe. Zmiany w kursowaniu pojazdów WTP wynikające z tych zmian w ruchu drogowym są ze sobą powiązane – wyłączane równolegle będą różne odcinki ulic; także te, które mogą pełnić funkcję tras objazdowych.

Trzeba liczyć się z tym, że centrum miasta będzie nieprzejezdne dla komunikacji naziemnej WTP. Dlatego zachęcamy do korzystania z metra oraz połączeń kolejowych – Szybką Koleją Miejską i Kolejami Mazowieckimi. W piątek w godz. 11.00-19.00 metro będzie kursowało częściej niż w standardowy dzień świąteczny – M1 co ok. 4 min., M2 co ok. 5 min. W razie potrzeby do ruchu zostaną skierowane dodatkowe składy. Warto przypomnieć, że bilety wszystkich rodzajów WTP i KM są wzajemnie honorowane.

Tego dnia na stronie internetowej WTP i w mediach społecznościowych prowadzona będzie relacja na żywo z wprowadzanych zmian w ruchu drogowym i kursowaniu pojazdów WTP. Na ulicach, w ważnych komunikacyjnie punktach, będzie pracowało ok. 20 informatorów; w tym trzech mobilnych, w radiowozach. W mieście rozlokowanych zostanie ok. 50 posterunków nadzoru ruchu.

Kierowcy w miarę możliwość powinni omijać rejon ścisłego centrum Warszawy. Ulice w pobliżu uroczystości, wydarzeń i przemarszów mogą być zamykane dla ruchu, podobnie jak ulice poprzeczne.

Czasowych wyłączeń należy spodziewać się m.in. na ul. Marszałkowskiej na odcinku od pl. Konstytucji do ul. Świętokrzyskiej; ciągu Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, al. Poniatowskiego na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona; ciągu ul. Świętokrzyska, Tamka, most Świętokrzyski; ul. Wybrzeże Szczecińskie między mostami Świętokrzyskim i Poniatowskiego; Wisłostrada na odcinku od ul. Ludnej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego (w związku z przemarszem uczestników Marszu Niepodległości).

Bieg Niepodległości

Tradycyjnie uczestnicy 10-kilometrowego Biegu Niepodległości wystartują punktualnie o godz. 11:11 ze skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Stawki. Oprócz biegu głównego rozegrane zostaną także zawody dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz tandemach (na 10 km); nordic walking (6,5 km) oraz bieg towarzyszący „Mila Niepodległości” (na dystansie 1918 m).

Uczestnicy 32. Biegu Niepodległości najpierw będą biec wschodnimi jezdniami (prowadzącymi w stronę ronda Zgrupowania AK „Radosław”) ciągu ulic: al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – al. Niepodległości. Zawodnicy zawrócą na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką. Następnie pobiegną przeciwległymi nitkami ciągu: al. Niepodległości – Chałubińskiego – al. Jana Pawła II (czyli w prowadzącymi w kierunku Mokotowa). Zawodnicy przebiegną wiaduktami nad skrzyżowaniem al. Jana Pawła II i Al. Jerozolimskich.

W związku z organizacją startu i mety Biegu w godz. 3.00-18.00 zamknięte zostaną obie nitki al. Jana Pawła II na odcinku od ronda Zgrupowania AK „Radosław” do Anielewicza. Kolejne wyłączenie nastąpi o godz. 9.00. Wówczas dla ruchu zamknięte zostaną:

 • rondo Zgrupowania AK „Radosław” – ruch utrzymany będzie wyłącznie w relacji al. Jana Pawła II (od strony Żoliborza) – Okopowa;
 • ul. Okopowa – brak dojazdu do ronda Zgrupowania AK „Radosław”; ruch będzie przekierowany na ul. Powązkowską – Burakowską – Kłopot – Al. Jana Pawła II (w kierunku Żoliborza);
 • ul. Słomińskiego – na odcinku od ul. Pamiętajcie o Ogrodach do ronda Zgrupowania AK „Radosław”; objazd będzie prowadził ulicami: Pamiętajcie o Ogrodach, Kłopot, al. Jana Pawła II (w kierunku Żoliborza).

Drogi te pozostaną zamknięte od godz. 14.30.

W godz. 9.30-14.00 wyłączony z ruchu zostanie kolejny fragment al. Jana Pawła II – od Anielewicza do al. „Solidarności”, natomiast w godz. 10.30-14.00 pozostała część trasy. Ruch ulicami poprzecznymi, m.in.: al. „Solidarności”, „Grzybowską, Świętokrzyską, Prostą, Koszykową i Stefana Batorego zostanie wstrzymany na czas biegu i będzie przywrócony po przebiegnięciu ostatniego zawodnika.

Autobusy, których trasy prowadzą ulicami na trasie Biegu Niepodległości i Marszu Niepodległości oraz ulicami poprzecznymi będą kierowane na trasy objazdowe przebiegające najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi. Trasa linii 518 zostanie skrócona do Metra Marymont.

Więcej informacji o 32. Biegu Niepodległości można znaleźć na stronie zawodów.

Ze względu przewidywane długotrwałe utrudnienia w ruchu w centrum zawieszone będzie kursowanie tramwajów linii 4, 13, 22 i 78. Uruchomiona zostanie zastępcza linia tramwajowa 72 o trasie: OS. GÓRCZEWSKA – Górczewska – Powstańców Śląskich – Połczyńska – Wolska – al. „Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – 11 Listopada – Odrowąża – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – Annopol – ŻERAŃ WSCHODNI. Na trasy zmienione będą kierowane tramwaje linii 7, 9, 15, 17, 20, 23, 24, 26, 33, 35. Więcej informacji na stronie www.wtp.waw.pl/zmiany.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Co jedzą warszawiacy. Pizza spadła z podium!

Zwycięska przed rokiem pizza została zdetronizowana przez burgery. Włoskie placki tym razem muszą zadowolić się drugą pozycją. Stabilne, trzecie miejsce...

Największy wybór aparatów słuchowych w Warszawie

Słuch to jeden z podstawowych zmysłów dzięki którym możemy odnajdywać się w świecie i korzystać z niego jak najpełniej. Co możemy...

Poczta Polska debituje w „Złotych Tarasach”.

Nowoczesny wystrój, atrakcyjna lokalizacja, infrastruktura przyjazna osobom z niepełnosprawnościami – to tylko niektóre atuty nowej placówki Poczty Polskiej, oddanej...

Trakt Królewski w weekendy ponownie deptakiem!

Stolicę rozświetla już świąteczna iluminacja. Symbolicznie uruchomił ją prezydent Rafał Trzaskowski włączając oświetlenie choinki na placu Zamkowym. Wcześniej światełka zabłysły na Trakcie Królewskim i...

Perspektywy dla złota na 2023 rok. Analiza

Złoto jest jednym z najbardziej ugruntowanych i dojrzałych rynków, jeśli chodzi o aktywa inwestycyjne. W przeszłości był ważnym towarem...

Gaia Park z własnym zasilaniem energetycznym ze źródeł odnawialnych

Warszawski deweloper, firma Profbud, rozpoczął sprzedaż nowej, prestiżowej inwestycji GAIA PARK w Kontancinie-Jeziornie. Osiedle będzie etapowane oraz...

Polecane

Największy wybór aparatów słuchowych w Warszawie

Słuch to jeden z podstawowych zmysłów dzięki którym możemy odnajdywać się w świecie i korzystać z niego jak najpełniej. Co możemy...

Od Służewa do Szpiegowa: osiedle Służew nad Dolinką

Służew nad Dolinką to bez wątpienia jedno z najbardziej wyjątkowych osiedli w Warszawie, mimo że niemal identyczne bloki znaleźć można...

Świąteczne atrakcje w Domach Towarowych Wars Sawa Junior

Domy Towarowe Wars Sawa Junior wielu warszawiakom i turystom odwiedzającym stolicę w grudniu kojarzą się z gorączką przedświątecznych przygotowań. W tym...

#LatowBrowarach2022 wystawa zdjęć laureatów konkursu.

Lato już za nami, dlatego zapraszamy na wystawę 14 najlepszych zdjęć wykonanych podczas konkursu „Lato w Browarach”. Uczestnicy zgłosili za pośrednictwem...

Wystawy, koncerty, targi i inne wydarzenia. Jesień w Centrum Praskim Koneser to wiele wyjątkowych atrakcji

Wystawa prac Wojciecha Siudmaka, podróż do krainy Reksia, Praskie Dni Seniora czy Targowisko Sztuki. W październiku i listopadzie Centrum Praskie Koneser...

Na piechotę po Warszawie

W soboty 17 i 24 września wczesnym popołudniem odbędą się spacery po Warszawie zorganizowane przez centrum handlowe Westfield Arkadia oraz Galerię...