Osiem metrów na sekundę pokonuje szklana winda, którą można wjechać na szczyt Varso Tower. Położone ponad 200 metrów nad ziemią tarasy pierwszych gości powitają w połowie przyszłego roku. My byliśmy z wizytą w najwyższym wieżowcu w Unii Europejskiej kilka dni temu.
Od kilku dni można zajrzeć do wnętrza wieżowca Varso Tower. Słowacki deweloper zakończył oficjalnie budowę najwyższego budynku w Warszawie, a także w Unii Europejskiej. W zaprojektowanym przez pracownię Foster + Partners wieżowcu o powierzchni 70 000 mkw. trwają obecnie prace wykończeniowe biur.
W połowie września do biur wprowadzili się pierwsi najemcy, ale większość najemców do Varso Tower wprowadzi się w przyszłym roku.
Największą atrakcją nowego wieżowca, który powstał w narożniku Chmielnej i Jana Pawła II są tarasy widokowe, które publiczności będą udostępnione w przyszłym roku. Nie ma wątpliwości, że dzięki tej niezywkle spektakularnej budowli Warszawa zyskała nową atrakcję turystyczną.
Wieżowiec jako jedyny w Warszawie jest połączony z Dworcem Centralnym. Łącznik pomiędzy budynkiem i przejściami podziemnymi jest gotowy. Według informacji od dewelopera podziemne przejście powinno być czynne w ciągu najbliższych tygodni. To własnie dzięki temu łącznikowi zarówno goście i pracownicy przejdą swobodnie prosto z peronów Dworca Centralnego do lobby budynku.
Nowa wizytówka Warszawy
Budowa całego kompleksu rozpoczęła się w 2016 roku. Ale na najbardziej spektakularną część Varso Place musieliśmy czekać aż do 2019 roku. To właśnie wtedy po zakończeniu prac w podziemnej części obiektu wyłoniła się wieża Varso Tower. Niespełna dwa lata później budynek osiągnął docelową wysokość 230 metrów do dachu. Po zamontowaniu iglicy w lutym 2021 roku Varso Tower urósł do 310 metrów i przewyższył Pałac Kultury i Nauki oraz zdominował ranking najwyższych budynków w Unii Europejskiej. Rok temu, na jednym z tarasów, 206 metrów nad ziemią, zasadzono 16 drzew, które stworzyły najwyżej położony ogród w Warszawie. Kilkanaście drzew pojawiło się też przed budynkiem oraz w przestronnym lobby, które zdobi ręcznie wykonana ceramiczna mozaika.

Ponadczasową, smukłą bryłę Varso Tower urozmaicają uskoki pionów w górnej części, a podział fasady nadaje jej lekkości i elegancji. Jakość zastosowanych w budynku rozwiązań proekologicznych i sprzyjających dobremu samopoczuciu użytkowników została doceniona przez niezależnych audytorów BREEAM oraz WELL.
Obecnie wewnątrz budynku najemcy aranżują swoje biura. Pierwsi pracownicy wprowadzą się do Varso Tower już we wrześniu. Docelowo, swoje siedziby otworzą tu m.in.: dostawca usług informatycznych Box oraz międzynarodowe kancelarie prawne CMS oraz Greenberg Traurig.
Varso Tower to jeden z trzech budynków kompleksu Varso Place, w którego skład wchodzą biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy mieszczący m.in. restauracje, klub fitness i przychodnię. Zgodnie z przyjętą strategią aktywnego zarządzania i budowania długofalowej wartości ukończonych nieruchomości, HB Reavis pełni także rolę zarządcy Varso Place.
Tarasy widokowe otwarte na miasto
Największą atrakcją wieżowca Varso Tower są tarasy widokowe, z których można m.in. zobaczyć lądujące samoloty na Lotnisku Chopina na Okęciu. Dwa tarasy widokowe – jedne z najwyższych w Europie – znajdują się na wysokości 205 metrów oraz 230 metrów, czyli nawet dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki.
Słowacki deweloper kilka tygodni temu podpisał umowę z operatorem obu tarasów widokowych. Mają być udostępnione zwiedzającym w połowie 2023 roku. Firma, którą wybrali Słowacy, specjalizuje się w obsłudze platform widokowych w Europie.
Do dyspozycji turystów poza niezwykłymi widokami będzie m.in. restauracja i bar, a także sklep z pamiątkami. Na razie nie są znane ceny biletów, ale przedstawiciele firmy zapewniają, że punkty widokowe na Varso Tower mają być czynne przez cały rok.
Wcześniej panoramę Warszawy zobaczą sportowcy
Już 8 października br. odbędą się zawody Wbiegnij na Varso Tower, czyli bieg po schodach na dach jednego z nowych symboli Warszawy. Zawodnicy będą mieli do pokonania blisko 1 400 schodów prowadzących na 53 piętro wieżowca, a meta znajdzie się na wysokości 230 metrów – aż dwukrotnie wyżej niż punkt widokowy w Pałacu Kultury i Nauki.

HB Reavis nie zamierza spoczywać na laurach. Po zakończeniu flagowej inwestycji, czyli budowy Varso Tower, chce skupić się na realizacji kolejnych wysokościowców. W planach są m.in. wieżowce w Porcie Praskim.
Fot. Jakub Jurkowski/ Light At Night