REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Ulice handlowe gastronomią stoją

Strona główna Nieruchomości Ulice handlowe gastronomią stoją

Na początku III kwartału 2021 r. Colliers przeprowadził cykliczne badania ulic handlowych w wybranych polskich miastach – w Warszawie, Krakowie, Łodzi i we Wrocławiu. Ich celem była analiza obecności najemców handlowych, liczby pustostanów i porównanie tegorocznych wyników do tych sprzed pandemii, czyli z roku 2019. 

Z badania przeprowadzonego na przełomie lipca i sierpnia br. jednoznacznie wynika, że pandemia COVID-19 miała znaczący wpływ na kształt ulic handlowych w analizowanych miastach, zarówno pod względem miksu branżowego najemców, jak również wzrostu liczby lokali niewynajętych. W ww. miastach niezmiennie dominują najemcy z branży gastronomicznej, usług i art. spożywczych. Wyjątek stanowi Łódź, gdzie na trzecim miejscu plasuje się sektor mody.

– Co ciekawe, w analizowanych miastach liczba lokali gastronomicznych utrzymuje się na dość stabilnym poziomie, nastąpiła co najwyżej zmiana najemcy gastronomicznego. Wzrosła natomiast liczba sklepów z artykułami spożywczymi, lokali usługowych oraz multimediów (kioski, księgarnie itp.) – wymienia Dominika Jędrak, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.

Widocznym trendem jest także spadek udziału instytucji finansowych. W ciągu 1,5 roku ubyło również sklepów z obuwiem i galanterią skórzaną, a także małych, często prowadzonych od pokoleń rodzinnych lokali usługowych czy sklepików.

Więcej lokali, także niewynajętych

W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. we wszystkich analizowanych miastach obserwujemy wzrost liczby lokali dostępnych na wynajem – średnio o 4,4% – przy czym największe wzrosty odnotowano w Łodzi i we Wrocławiu (zmiana odpowiednio o 6,5% i 3,6%). 

– Co ciekawe, ogólna liczba lokali handlowych na badanych przez nas ulicach wzrosła w stosunku do 2019 r. z 4477 do 4745. Najwięcej przybyło ich w Warszawie oraz Krakowie, odpowiednio 178 i 65. Powodem tej sytuacji było m.in. otwarcie nowych obiektów z ofertą handlowo-usługową, jak również podział niektórych dużych lokali na kilka mniejszych. Najwięcej tego typu zmian zaobserwowano w Warszawie – wyjaśnia Maciej Dąbrowski, Data Coordintor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.

W Warszawie eksperci Colliers odwiedzili 32 ulice handlowe w ramach 7 dzielnic oraz dwa nowe, długo wyczekiwane projekty wielofunkcyjne. Łącznie przeanalizowano 3 523 lokale.

W ciągu ostatniego 1,5 roku na mapie Warszawy pojawiły się dwa ważne miejsca spotkań – Elektrownia Powiśle przy ul. Dobrej i Browary Warszawskie przy ul. Grzybowskiej, które wprowadziły na rynek łącznie około 140 nowych lokali handlowo-usługowych. Elektrownia Powiśle została otwarta w maju 2020 i do dzisiaj swoje miejsce znalazło tam 27 najemców modowych w tym m.in. Urban Outfitters (pierwszy sklep tej marki w tej części Europy), COS czy duet polskich projektantów Paprocki&Brzozowski. Ponadto Elektrownia posiada bogato rozbudowaną ofertę gastronomiczną, gdzie w ramach strefy food hall i poza nią działają 23 lokale, w tym Centrala Bar, Niewinni Czarodzieje 2.0, Tres Toros, Kikuya Tokyo by Uki Uki czy The fry Elektrownia Powiśle. Ostatnie, 2. piętro kompleksu przeznaczono na strefę Beauty Hall, gdzie na powierzchni około 1 500 mkw. działa 8 punktów, w których można skorzystać z usług manicure, pedicure, stylistów fryzur czy zabiegów medycyny estetycznej. Kolejne powierzchnie w ramach kompleksu są w przygotowaniu.

Na Woli natomiast, na terenie dawnych Browarów Haberbuscha i Schielego, powstał kompleks Browary Warszawskie. Jak na razie działalność prowadzi tu, lub wkrótce otworzy swoje lokale, ok. 30 najemców m.in. z branży zdrowie i uroda, gastronomii czy branży fitness. Są wśród nich m.in. sieć drogeryjna Hebe, Piccola Italia czy Azjatka (sklepy spożywcze), salon fryzjerski BY Juźwin Kobielski, gabinet dentystyczny Smile No. 1. Ofertę gastronomiczną stanowią m.in. restauracja MUNJA, Cukiernia- Kawiarnia Deseo, restauracja Olivos, Mykonos czy też bar-restauracja NINE’S Restaurant & Sports Bar, należąca do piłkarza Roberta Lewandowskiego. Dodatkowo, w przygotowaniu jest strefa Food Hall Browary o powierzchni około 1 500 mkw., gdzie już wkrótce wprowadzi się 12 konceptów gastronomicznych.

Plany Urzędu Miasta zakładające ograniczenie i spowolnienie ruchu samochodowego, a także uzupełnienie infrastruktury drogowej o nowe ścieżki rowerowe czy szersze chodniki otoczone zielenią zwiększają możliwości rozwoju lokali usytuowanych przy głównych ulicach Warszawy. Zmiany już widać. Przykładowo przy ul. Marszałkowskiej, którą eksperci Colliers przeanalizowali od skrzyżowania z ul. Królewską, przez Plac Konstytucji aż do Placu Unii Lubelskiej, działają obecnie 332 lokale, w tym 87 punktów gastronomicznych, 54 lokale usługowe i aż 38 lokali z artykułami spożywczymi, natomiast 39 lokali pozostaje do wynajęcia.

– Ostatni rok przyniósł mniej lub bardziej spektakularne zmiany, czego przykładem może być zamknięcie salonu sieci Empik w Atrium Wars, Sawa, Junior. Część jego powierzchni wynajęły marki Calzedonia, Intimissimi oraz Vision Express. Działalność zakończyła także japońska marka MiniSo, która przy Marszałkowskiej działała od końca 2018 r. Jednocześnie w kompleksie przy Marszałkowskiej pojawił się nowy najemca Half Price, koncept należący do właściciela sieci CCC – wymienia Dominika Jędrak.

Wśród nowych najemców przy Marszałkowskiej Colliers odnotował także m.in. flagowy oddział Medicover Stomatologia, punkt pobrań Diagnostyka Laboratoria Medyczne czy kolejne dwa sklepy sieci Żabka. Nastąpiła także relokacja oddziału Getin Bank z Marszałkowskiej 87 pod numer 85.

– Swoje „5 minut” przeżywa teraz ul. Świętokrzyska, która dzięki zwężeniu jezdni, zielonym nasadzeniom i poszerzeniu chodników przyciąga liczne restauracje, kawiarnie czy bary. Obecnie działają tu 42 tego typu lokale. Wielu najemców otworzyło ogródki, z których klienci chętnie korzystają w czasie pandemii – mówi Maciej Dąbrowski.

Na uwagę zasługuje również nowy koncept „Społem” WSS Śródmieście o nazwie „Przy Metrze” – jest to pierwsza placówka tej sieci, gdzie można nie tylko zrobić zakupy, ale także zjeść i wypić coś na miejscu. Jeszcze w tym oraz w przyszłym roku na Świętokrzyskiej zostaną oddane kolejne lokale handlowo-usługowe w ramach nowych inwestycji biurowych Skysawa przy Świętokrzyskiej 36 oraz Central Point u zbiegu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej.

Ostatnie półtora roku przyniosło również zmiany na innych ulicach handlowych w Warszawie. W Alejach Jerozolimskich, gdzie na odcinku od Ronda De’Gaulla, przez Rondo Dmowskiego, aż do Placu Zawiszy działa 189 lokali, eksperci Colliers odnotowali wzrost liczby pustostanów o 14% w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku. Z ulicy zniknęły m.in. salon fryzjerski Hest, salon marki Salamander, a także restauracja Grand Kredens, które przez wiele lat były charakterystycznymi elementami tej ulicy. Puste lokale pojawiły się także w budynku firmy Orbis (obecnie w remoncie), a także w biurowcu u zbiegu Alei Jerozolimskich i ul. Żelaznej – na najemców czeka tu 12 lokali. Zauważalne są nie tylko zamknięcia, ale też relokacje, tak jak w przypadku sieci Monnari z odzieżą damską, która przeniosła swój sklep kilka budynków dalej.

Bogatą ofertę ma także prawa strona Wisły. Na ul. Targowej działają 23 lokale z artykułami spożywczymi, w tym niedawno otwarte Piekarnia Oskroba, Piekarnia SPC, Piekarnia Gorąco Polecam, a także dwa sklepy sieci Żabka, które zajęły lokal po sklepie z odzieżą Humana i jeden wakat. W Centrum Praskim Koneser ok. 1 500 mkw. (dotychczas funkcjonujących jako przestrzeń targowo-wystawiennicza) zajął sklep ALDI. Od ostatniej analizy Colliers w 2019 r. ofertę Konesera wzbogacili także najemcy tacy jak: kawiarnia z sieci Columbus Cafe, restauracja Koneser Grill, której dotychczasowi właściciele są znani m.in. z prowadzenia restauracji Kieliszki na Próżnej czy Butchery & Wine na Żurawiej 22, a także AZIA Concept z kuchnią azjatycką czy też Muzeum Iluzji Teatr Iluzji – Magic Mind Museum.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

CTPark Warsaw South z certyfikacją BREEAM International New Construction na poziomie ‘Excellent

Hale WARS01 i WARS03, wchodzące w skład kompleksu produkcyjno-logistycznego CTPark Warsaw South, otrzymały certyfikację BREEAM International New Construction V6 na poziomie...

The FORM przyciąga najemców. Budynek wynajęty w połowie!

Lincoln Property Company podpisał dwie umowy najmu powierzchni handlowo-usługowej biurowca The FORM. Już w II kwartale 2025 roku w budynku zostaną...

Finał najbardziej kwietnego konkursu w stolicy

Już 14 września w parku Agrykola zostaną ogłoszeni właściciele najpiękniejszych stołecznych balkonów, ogrodów i aranżacji wybrani w finale 41. edycji konkursu „Warszawa...

KOLEJNA SZKOLNA ULICA W WARSZAWIE BEZ SAMOCHODÓW

Od poniedziałku, 9 września, przy Szkole Podstawowej nr 23 na ochockiej ulicy Mikołaja Reja zaczęła funkcjonować kolejna w Warszawie „szkolna ulica”....

Energooszczędna Dolina Szwajcarska w Warszawie

E.ON Polska w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy już po raz kolejny wspiera inicjatywę miejską. Wspólnie z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy...

DALI CYBERNETICS – Immersyjna podróż w głąb genialnego umysłu Salvadora Dalí

Od surrealizmu do sztucznej inteligencji – pod tym krótkim, choć niezwykle pojemnym hasłem, 13 września, w piątek, przestrzeń immersyjna Art Box Experience otwiera pierwszą w Polsce wystawę...

Polecane

IL DIVO w Polsce: Wyjątkowy Jubileuszowy Koncert w Warszawie

Międzynarodowy kwartet wokalny IL DIVO, z okazji swojego 20-lecia, wystąpi na żywo w Polsce. Koncert odbędzie się 22 września w PreZero...

Najważniejszy festiwal twórców wizualizacji już jesienią w Warszawie

Trzy dni dyskusji, prezentacji i warsztatów wokół najnowszych i najbardziej znaczących zagadnień w świecie wizualizacji architektonicznych (i nie tylko). Na początku...

Zabytkowa hala zagrożona rozbiórką. To tu powstał kultowy Fiat 125 p!

Jesienią pisaliśmy o zabytkowych halach dawnej fabryki FSO, w których powstawał fiat 125 p. Ten kultowy samochodów Jesienią pisaliśmy o zabytkowych...

Warszawski Maraton Fotograficzny. Ruszyły zapisy do 5. edycji największego polskiego fotomaratonu

Kolejna odsłona Warszawskiego Maratonu Fotograficznego organizowanego przez Green Caffè Nero odbędzie się 14 września 2024 roku. Uczestnicy będą mieli do wykonania 8...

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas - wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce.Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!Polskie media...

Jakie są ceny biur na wynajem w topowych lokalizacjach w Warszawie?

Przy wyborze lokalizacji trend jest niezmienny od lat, bowiem wśród najchętniej wybieranych dzielnic biurowych w Warszawie są Wola i Śródmieście. Świadczy o...