Historyczne Ogrody Ulricha odzyskają swój dawny blask i staną się atrakcyjnym miejscem spotkań dla mieszkańców Warszawy. Rewitalizacja przestrzeni, obejmująca tereny parkowe oraz zabytkowe szklarnie, będzie możliwa po uzgodnieniu przez inwestora, firmę Ingka Centres Polska, zakresu prac
z konserwatorami zabytków.
Po uzyskaniu pozytywnej decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków rozpocznie się proces przywracania Ogrodom Ulricha ich dawnego blasku. Firma INGKA Centres, właściciel centrum handlowego Wola Park czeka na pozwolenie konserwatora zabytków na stworzenie miejsca, które – uwzględniając wyniki konsultacji społecznych – będzie wpisywało się w potrzeby całych rodzin, oferując przestrzeń przeznaczoną na spotkania, handel i gastronomię.
W skład Ogrodów Ulricha wchodzą Park, Willa oraz Szklarnie, których historia sięga XIX wieku. Chociaż niegdyś kojarzone z nowoczesnością (pierwsza w Warszawie żelazna szklarnia przeznaczona do uprawy ananasów była w 1835 r. prawdziwą sensacją), lata świetności mają już dawno za sobą. W 1958 r., po śmierci ostatniej właścicielki, gospodarstwo zostało znacjonalizowane i stopniowo ulegało zaniedbaniu, pomimo iż w 1976 r. do rejestru zabytków zostaje wpisany Park, a w 2001 r. – Szklarnie, Dwór Ulrichów i budynek drewniany.
Według planów rewitalizacja potrwa 2 lata. W oczekiwaniu na rozpoczęcie prac, po uzgodnieniu z konserwatorem, postawione zostało tymczasowe zadaszenie reliktów Szklarni, wymieniono także ogrodzenie ochronne terenu budowy. Główną funkcją zadaszenia jest ochrona zabytkowych elementów konstrukcyjnych przed niekorzystnym wpływem pogody. Natomiast na elementach nowego ogrodzenia widnieją grafiki, dzięki którym można odświeżyć sobie historię zabytkowego terenu i obiektu oraz rodziny Ulrichów, jak również zobaczyć wizualizację koncepcji architektonicznej projektu.
Przekształcenie Parku polegać będzie między innymi na powiększeniu jego obszaru, co nastąpi poprzez rozwinięcie pasów zieleni na teren placu rozdzielającego dwie części parku. Wschodnia część Parku będzie poddana znacznej przebudowie, zmierzającej do uczynienia go przestrzenią przyrodniczą, oferującą ciekawe doznania zmysłowe z włączeniem elementów edukacji i zabawy.
Istniejący na terenie Parku system oświetlenia zostanie wymieniony na energooszczędny, z uzupełnieniem o dekoracyjne podświetlenie zieleni. Sieć kanalizacji zostanie zmodernizowana, a zaoszczędzona dzięki temu woda zostanie wykorzystana do podlewania roślin. Plany przewidują także uzupełniające nasadzenia, wymianę i dodanie elementów małej architektury (siedziska, kosze na śmieci) oraz altany ogrodowej.
Szklarnia nowym miejscem spotkań
Szklarnie składają się z dwóch części nadziemnych połączonych pod ziemią murowanym łącznikiem. Dobudowane do nich charakterystyczne ceglane kominy wraz z podstawą stanowią relikt dawnych kotłowni grzewczych. Celem odbudowy Szklarni jest przywrócenie ich do życia, budynki te bowiem były nieużytkowane od wielu lat. Szklarnia zachodnia zostanie przystosowana do celów gastronomicznych (restauracje i kawiarnie), natomiast Szklarnia wschodnia będzie przestrzenią przeznaczoną dla rodzin z dziećmi do spędzania wspólnego czasu, uzupełnioną o mniejsze formaty handlowe i gastronomiczne.
Plany przewidują odtworzenie bryły budynków szklarni, zachowanie kierunku i spadków dachów przy jednoczesnym ich podniesieniu w poziomie parteru do poz. ok. 7 metrów n.p.t. Odtworzone zostaną detale białej ślusarki i przeszkleń podpartych wzmocnioną konstrukcją w szkielecie stalowym. Istniejące pomieszczenia podziemne zostaną zachowane oraz rozbudowane o nową część techniczną.
Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.