Czy konsultacje dotyczące Osi Saskiej przyspieszą odbudowę Pałacu Saskiego? Większość warszawiaków chce jego odbudowy.
Jak powinien wyglądać plac Piłsudskiego? Pomysły odbudowy Pałacu Saskiego dotychczas spełzły na niczym, choć już poprzedni prezydent Warszawy Lech Kaczyński zapowiadał jego odbudowę. W zrekonstruowanym gmachu planowano powstanie instytutu im. Jana Pawła II. Pomysł przepadł, a planowany instytut znalazł swoją siedzibę w Świątyni Opatrzności Bożej.
Odbudować pałac z nowymi budynkami
Przez kolejne lata pomysł odbudowy Pałacu Saskiego wraz z jego otoczeniem wracał głównie jako idea planistów. Swoją nowatorską koncepcję zagospodarowania placu przedstawiło Forum Rozwoju Warszawy. Koncepcja poza odbudową zniszczonych podczas wojny budynków zakładała budowę dwóch dodatkowych oficyn na placu.
Społecznicy chcą odbudowy
Temat odbudowy Pałacu Saskiego od kilku lat jest pomijany przez władze Warszawy, które zasłaniają się m.in. kryzysem, a także przeznaczeniem środków budżetowych na inne inwestycje. Niemniej od kilku już lat jedną z organizacji, która walczy o odbudowę pałacu jest stowarzyszenie Saski 2018.
Okazja do szerokiej dyskusji na temat odbudowy Pałacu Saskiego są m.in. konsultacje społeczne dotyczące planu zagospodarowania Osi Saskiej. Plan dla tego rejonu ma dopiero powstać. Zainteresowanie jest ogromne, bo chodzi o obszar, który obejmuje m.in. pl. Piłsudskiego, Ogród Saski, pl. Teatralny i Bankowy. Po apelach organizacji społecznych m.in. stowarzyszenia Saski 2018 ratusz wydłużył zbieranie wniosków od mieszkańców do końca stycznia.
Stowarzyszenie Saski 2018 zabiega o to, by na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości pl. Piłsudskiego odzyskał zachodnią pierzeję. Poza przywróceniem Pałacu Saskiego miałby być odtworzony pałac Bruhla u zbiegu ulic Fredry i Wierzbowej oraz kamienice przy Królewskiej na wprost pl. Małachowskiego i Zachęty.
Ratusz w pałacu?
Co mogłoby znaleźć się w odbudowanych budynkach? Stowarzyszenie Saski 2018 podpowiada, że byłaby to idealna siedziba władz Warszawy. Od 1945 roku ratusz nie ma jednej siedziby i poszczególne urzędy mieszczą się w kilkudziesięciu budynkach na terenie całej Warszawy. Odbudowany pałac mógłby pomieścić nie tylko ratusz, ale również sklepy i restauracje, które ożywiłby to ważne miejsce dla warszawiaków.