Od środy, 1 lutego działa nowe przedszkole w Wilanowie przy ul. Radosnej 11. Placówka jest częścią nowoczesnego, wielofunkcyjnego budynku Międzypokoleniowego Centrum Edukacji. To bez wątpienia jedna z ciekawszych warszawskich inwestycji. W jednym miejscu zetkną się najmłodsi mieszkańcy Wilanowa, młodzież, dorośli i seniorzy.
Przedszkole, z osobnym wejściem, powstało na parterze budynku. Docelowo znajdzie tu miejsce 150 maluchów w 6 oddziałach. Oprócz sal dydaktycznych są także: sala zabaw, jadalnia, kuchnia, pomieszczenia opiekunów, pielęgniarki, wózkownia, szatnia i klub rodzica. Projektanci zaproponowali ciekawe rozwiązanie architektoniczne, jakim jest wewnętrzny dziedziniec. Na zewnątrz budynku znajdują się trzy place zabaw wydzielone niską zielenią rekreacyjną i wyposażone w piaskownice, domki, bujaki i zjeżdżalnie.
-Inwestujemy w edukację, co roku jedną piątą budżetu Warszawy przeznaczamy na wydatki oświatowe. Powstają nowe szkoły i przedszkola, a istniejące przechodzą modernizacje i remonty. Wszystko po to, aby młodzi warszawiacy mogli uczyć się w jak najlepszych warunkach. Od 2007 roku zbudowaliśmy 14 szkół i 27 przedszkoli. Do 2020 r. powstanie jeszcze 19 szkół i 27 przedszkoli. Efektem będzie 12 tys. nowych miejsc w szkołach i ponad 5 tys. w przedszkolach.– mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Międzypokoleniowy dialog w Wilanowie
– Międzypokoleniowe Centrum Edukacji to nowoczesne miejsce, którego przestrzeń będzie służyć kulturze i oświacie – mówi Ludwik Rakowski, burmistrz Dzielnicy Wilanów. – W budynku oprócz przedszkola, znajdzie się filia Biblioteki Publicznej, filia Centrum Kultury Wilanów i pomieszczenia dla wilanowskich seniorów. To inwestycja, która połączy różne pokolenia. – dodaje Ludwik Rakowski.
Filia Biblioteki Publicznej i filia Centrum Kultury Wilanów (w tym: pomieszczenia klubu seniora, klub mam, sala wielofunkcyjna, sale zajęć, a także szatnia) znalazły się na pierwszym piętrze. Drugie piętro zajmuje kawiarenka z tarasem. Na tzw. zielonym dachu pojawią się nasadzenia. W piwnicy umiejscowiono zaplecze kuchenne i magazyny oraz 2 sale z szatniami. Budynek wraz z otoczeniem jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wartość inwestycji: 12 mln złotych.
Inwestycja w liczbach
Powierzchnia użytkowa: 3 845 m kw.
Powierzchnia zabudowy: 1 469 m kw.
Kubatura: 14 052 m sześc.
Wysokość budynku: 12 m
Liczba kondygnacji nadziemnych: 3
Liczba kondygnacji podziemnych: 1