REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Niezwykłe zawody w branży budowlanej

Strona główna Informacje Niezwykłe zawody w branży budowlanej

Zawody budowlane są podstawą światowej społeczności, z której pochodzi jej dobrobyt. Bez budowniczych nie można budować miast, fabryk ani żadnych budynków. W tej dziedzinie są zawody niepopularne, ale poszukiwane.

Budowniczy to uogólniona koncepcja. Konwencjonalnie mistrzów budownictwa można podzielić na dwie duże grupy. Wszystkie z nich są bardzo poszukiwane, a rynek pracy jest pełen różnych ofert pracy, aby znaleźć takich pracowników. Pierwsza grupa to personel inżynieryjno-projektowy. Odpowiadają za organizację i budowanie przepływu pracy. Na przykład w każdym obiekcie główną rolę odgrywa inżynier budowy, który będzie odpowiedzialny za budżetowanie, dobór specjalistów, ich organizację i koordynację. Jeśli masz umiejętności do wykonywania takiej pracy, możesz rozważyć wakat inżyniera budowy.

Druga grupa to wykonawcy. I to największy ze wszystkich, bo są w nim murarze, dekarze, elektrycy, spawacze, malarze, glazurnicy, wykończeniowcy.

Istnieje jednak grupa zawodów, których pracowników rzadko widuje się na budowie. Ludzie niewiele wiedzą o takich zawodach, ale są to również ciekawe i, co najważniejsze, poszukiwane zawody. Dzisiaj opowiemy o takich specjalistach.

Architekt

Architekci i budowniczowie są odpowiedzialni za to, gdzie i jak wygodnie żyjemy. Tworzą piękne domy, a jednocześnie budują je ekonomicznie i trwale. Zawód architekta wiąże się z systematycznym podejściem do budownictwa, wyczuciem piękna i głęboką znajomością życia ludzi.

Czym zajmują się architekci? Zajmują się projektowaniem budynków (ich elewacji i wnętrz), opracowywaniem dokumentacji projektowej, a czasami obliczaniem niezawodności konstrukcji. Głównym zadaniem specjalistów jest zaprojektowanie niezawodnego budynku i uwzględnienie wszystkich życzeń klienta.

Poza budynkami projektują ogrody, tereny mieszkalne, obiekty przemysłowe (porty, fabryki), szlaki komunikacyjne (metro, drogi, mosty, kolejki linowe) i wiele innych.

W dziedzinie budownictwa istnieje wiele możliwości znalezienia czegoś interesującego dla siebie i obiecującego dla kariery.

Geodeta

Geodeta to specjalista, który wykonuje geodezję, topografię, znakowanie, projektowanie i inne prace inżynierskie na ziemi w celu opisania parametrów rzeźby terenu, sporządzenia map lub sprawdzenia stanu obiektu architektonicznego. Na podstawie uzyskanych pomiarów wykonuje obliczenia, projekty i modele, sporządza dokumentację.

Wąskie specjalizacje geodezji

W zależności od zakresu zadań do rozwiązania geodetów można podzielić na dwie duże grupy: teoretyków i praktyków. Ci pierwsi prowadzą działalność badawczą, drudzy zajmują się sprawami praktycznymi.

Wąskie specjalizacje geodetów-praktyków zatrudnionych w sektorze wytwórczym:

  • Inżynier geodeta – wykonuje pomiary topograficzne i geodezyjne, sporządza tyczenie, sporządza profile i plany, wykonuje prace związane z projektowaniem.
  • Inżynier katastralny – rozwiązuje zagadnienia związane z gospodarką gruntami, wytyczaniem granic gruntów, geodezją działek prywatnych oraz wprowadzaniem nieruchomości do ewidencji państwowych, papierkowej roboty.
  • Topograf wykonuje plany i mapy topograficzne różnymi technikami.

Istnieje również stopniowanie zawodowe, w zależności od poziomu umiejętności. Średnie wyspecjalizowane instytucje kształcące techników geodetów, a wyższe kształcą inżynierów. Do prowadzenia prac badawczych konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych.

Inżynier katastralny

Inżynier katastralny to specjalista, który dokonuje pomiarów gruntów prywatnych i jest prawnie odpowiedzialny za dokładność wykonanych pomiarów. Ustala rzeczywiste położenie, powierzchnię i granice działek, określa specyfikę posadowionych na nich budynków, opracowuje dokumentację – protokoły pomiarów, plany granic i techniczne.

Do prowadzenia działalności zawodowej specjalista musi posiadać aktualne świadectwo kwalifikacji inżyniera katastralnego. Każdy inżynier katastralny posiada pieczęć imienną oraz formularze, w których wskazuje numer świadectwa kwalifikacji oraz adres miejsca pracy.

Projektant wnętrz

Projektant wnętrz jest odpowiedzialny za wyposażenie wnętrza w celu zapewnienia estetycznego otoczenia w pomieszczeniu zgodnie z jego przeznaczeniem. Oprócz pełnienia funkcji estetycznej praca architekta wnętrz ma na celu optymalizację pracy w pomieszczeniu oraz usprawnienie nawigacji po jego terenie. Jednocześnie aranżacja mebli to dopiero ostatni etap, który poprzedzony jest układem pomieszczenia, ustawieniem oświetlenia, akustyki i wentylacji, a także dekoracją ścian.

Zawód projektanta wnętrz jest najbardziej odpowiedni dla kreatywnych osób o zdolnościach artystycznych i dobrym guście estetycznym.

Projektant krajobrazu

Projektant krajobrazu zajmuje się dekoracją parków, ogrodów i ogrodów przydomowych. Głównym zadaniem tego specjalisty jest ukrycie lub przekształcenie w dekorację wszystkich niedociągnięć na stronie za pomocą roślin, akcesoriów ogrodowych i części naturalnego krajobrazu, tworząc jednocześnie harmonijną i przytulną atmosferę.

Zawód projektanta krajobrazu, oprócz specjalistycznego wykształcenia, wymaga dobrej wyobraźni i fantazji. Jest idealny dla kreatywnych osób, które uwielbiają tworzyć wokół siebie piękno i pracować z roślinami.

Osobom, które nie mają wykształcenia projektowego ani architektonicznego, a pragną pracować z kwiatami i roślinami, możemy polecić zawód zbliżony do projektowania krajobrazu – florystę.

Strzałowy

Strzałowy to specjalista posiadający zezwolenie na wykonywanie prac wybuchowych mających na celu oczyszczenie terenu lub usunięcie zatorów podziemnych. Materiał wybuchowy burzy stare budynki i mosty, niweluje place budowy, przetwarza różne materiały energią wybuchową i otwiera dostęp do minerałów. Specjaliści od materiałów wybuchowych niszczą znalezione niebezpieczne urządzenia, biorą udział w akcjach ratowniczych na terenach klęsk żywiołowych i ataków terrorystycznych.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o to, jaką specjalizację wybrać, osoby kreatywne powinny nauczyć się być architektami i projektantami. Dla tych, którzy mają bardziej matematyczny sposób myślenia i skłonność do logicznego myślenia, preferowany byłby zawód inżyniera budownictwa, projektanta lub geodety.

Jednak w każdym przypadku należy pamiętać, że każda praca związana z budową jest bezpośrednio związana z ciężką pracą fizyczną. Dlatego bardzo ważny jest również trening fizyczny, kreatywne podejście do pracy, wytrzymałość fizyczna, sumienność i odpowiedzialność.

Artykuł sponsorowany

Wiadomości

Nowy park w Warszawie coraz bliżej

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej....

Totalbud osiąga stan surowy zamknięty Markowego Targówka

Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Totalbud SA osiągnęła stan surowy zamknięty budynku mieszkalnego Markowy Targówek w Markach przy ulicy Kosynierów. Zlokalizowany w...

Studio Zdrofit – w Warszawie powstał pierwszy inteligentny klub fitness

W warszawskim Wilanowie powstał pierwszy butikowy klub Studio Zdrofit, którego znakiem rozpoznawczym jest nowoczesna technologia. Studio funkcjonuje...

Kolejny etap projektu Modern Mokotów. Archicom dokupuje sąsiadujące z inwestycją grunty

Warszawska inwestycja Modern Mokotów, w której za realizację segmentu mieszkaniowego odpowiada Archicom, wkracza w kolejny etap. Deweloper zawarł umowę przedwstępną...

Otwarcie mostu nowego mostu już jutro!

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie dzisiejszej debaty z kandydatami na Prezydenta Warszawy powiedział, jutro zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka...

Plac Bankowy będzie jeszcze bardziej zielony

ZDM sadzi nowe drzewa i krzewy w narożniku placu przy ul. Elektoralnej. Nasadzenia są uzupełnieniem zeszłorocznych robót, podczas których na placu...

Polecane

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę!

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie...

Ruszają zapisy do 3. edycji Wbiegnij na Varso Tower

Sportowi amatorzy i profesjonalni zawodnicy ponownie zmierzą się ze schodami najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Dziś od godz. 14:00 biegacze mogą...

Wernisaż najlepszych prac uczestników i zwycięzców Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

11 marca 2024 r. odbył się uroczysty wernisaż zdjęć uczestników 4. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego, organizowanego przez kawiarnie Green Caffè Nero. Motywem...

Wiosna coraz bliżej. Centrum Praskie Koneser z mnóstwem różnorodnych wydarzeń

Przyciągające wystawy, kreatywne warsztaty, kulinarne doznania i jeszcze więcej rozmaitych atrakcji. Centrum Praskie Koneser w Warszawie z przytupem wita najpiękniejszą porę roku....

Bieg Na Szczyt Rondo 1 próbą generalną przed mistrzostwami świata

16 marca odbędzie się 12. edycja Biegu Na Szczyt Rondo 1, czyli kultowego biegu po schodach na 37. piętro warszawskiego biurowca...