Na rynku ukazała się właśnie najnowsza książka Wydawnictwa Jasne „Lista Szparkowskiego”, w której Warszawa „gra” jedną z głównych ról, zarówno w części II-wojennej, jak i współczesnej. O książce i sekretach Warszawy rozmawiamy z Autorem – Amadeuszem Majtką.
Tomasz Reich, NowaWarszawa.pl: Co jest tak niezwykłego w tej opartej na faktach historii, że zwróciła Pana uwagę?
Amadeusz Majtka: Książka wyciąga z zapomnienia bohaterskich Polaków i Żydów. O ile o Tosi Altmann czy Mordechaju Anielewiczu część z nas słyszała, o tyle Zdzisław Szparkowski, Ezra Zakrzewski czy Leszek Bettman zostali wręcz wytarci z kart historii. A powiedzieć, że są to postacie nietuzinkowe, to jak nic nie powiedzieć.
Zdzisław Szparkowski podjął z bratem Józefem i ciotką wiele ryzykownych akcji, aby uratować żydowskich przyjaciół, a później i wszelkich potrzebujących pomocy. Ucieczka z obozu jenieckiego, organizacja siatki przerzutowej i lokali dla zagrożonych Żydów, wydobycie z kolegą, Ezrą Zakrzewskim, zdeponowanych rezerw z Wisły, szmugiel towarów i pieniędzy między Rzeszą a Generalną Gubernią dzięki kontaktom Leszka Bettmana czy założenie restauracji tuż pod bramą getta były nie lada wyczynem.
Tomasz Reich, NowaWarszawa.pl: Inny ciekawy wątek to „warszawscy Szwedzi”. Na czym dokładnie opiera się?
Amadeusz Majtka: To prawda, grupa Szwedów mieszkających w Warszawie jeszcze sporo przed wojną zasłużyła na upamiętnienie w nazwie nowej ulicy w mieście czy nakręcenia serialu. Siegfried Häggberg, Sven Norman czy Elna Gistedt stali się parę lat temu bardzo znani w całej Szwecji dzięki książce i filmowi dokumentalnemu na ich temat w TV w prime-time. Szwedzi po wybuchu wojny mogli bez problemów uciekać do Skandynawii, ale bez zastanowienia postanowili zostać w Polsce i pomagać Polakom. Przemycali mikrofilmy, zatrudniali bezrobotnych, uratowali sieroty z domu dziecka, wspierali finansowo i materialnie, a nawet wykupywali Polaków z więzienia wykorzystując swoje znajomości.
Tomasz Reich, NowaWarszawa.pl: Jakie warszawskie miejsca znajdziemy na łamach książki?
Amadeusz Majtka: Akcja historyczna skupia się na Starym Mieście i Śródmieściu. Mamy więc Smolną, Kruczą, Nowogrodzką czy Aleje Jerozolimskie, gdzie mieszkali Szparkowscy. Ale mamy też port na Czerniakowie, bazar Różyca na Pradze i oczywiście Muranów: ulicę Prostą, Twardą, Plac Grzybowski i inne rejony getta warszawskiego. Trzeba też wspomnieć o Pałacu Branickich na Nowym Świecie 18, gdzie działała Elna Gistedt. Współczesna część książki dzieje się na ul. Cybernetyki na Mokotowie, na Krakowskim Przedmieściu czy w Wesołej pod Warszawą.
Tomasz Reich, NowaWarszawa.pl: Pozwolę sobie jeszcze dodać od siebie, że „Liście Szparkowskiego” nie będzie niestety towarzyszyła szeroka kampania marketingowa, dlatego liczymy na polecanie jej na portalach społecznościowych i w „realu”. Poniżej znajdą również Państwo link do zakupu książki.
O autorze
Amadeusz Majtka – z wykształcenia tłumacz języka niemieckiego. Obecnie pracuje w firmie WIKA z branży aparatury pomiarowej. Publikował artykuły na portalu Polskiej Organizacji Turystycznej Poland.Travel, branżowym portalu ZwiadowcaHistorii.pl czy w Magazynie Odkrywca. Współpracował przy realizacji serii Wyprawa w Nieznane dla kanału Discovery Channel.Występował m.in. w Polskim Radiu lub w programie Pytanie na śniadanie. Autor dobrze przyjętej książki Polskie skarby i tajemnice.