Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Żoliborz Centralny” podpisały umowę najmu dawnego kina Tęcza przy ul. Suzina 6. Teraz budynek czeka remont i modernizacja, prowadzone z szacunkiem dla niemal stuletniego już zabytku.
Przy podpisywaniu umowy była obecna Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy. – To kolejny już kulturalny obiekt, po Teatrze na Woli i dawnym kinie Wars, który ratuje Warszawa. Mam nadzieję, że kino Tęcza po gruntowym remoncie i modernizacji stanie się jednym z ulubionych kulturalnych miejsc warszawianek i warszawiaków – komentuje Aldona Machnowska-Góra. – To też najlepszy sposób upamiętnienia Andrzeja Wajdy, tak mocno związanego z Żoliborzem.
Wybitna scenografka Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona zmarłego w 2016 r. reżysera, z radością przyjęła wiadomość o nowym rozdziale historii kinoteatru przy ulicy Suzina. – Jestem niezmiernie szczęśliwa, że miasto Warszawa chce uczcić pamięć mego męża, realizując odnowienie i przywrócenie do życia małego kina „Tęcza” na Żoliborzu i przekazując je Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – napisała
w okolicznościowym liście.
Historia budynku przy Suzina 6
Budynek kina Tęcza powstał w roku 1929 jako… kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla WSM. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Swoją siedzibę miały tu awangardowy Teatr im. Żeromskiego, kierowany przez Irenę Solską, kino Żoliborz, a następnie Świat. Po wojnie kino wznowiło działalność już pod nazwą Tęcza. W 1989 budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z silnym programem filmowym: Tęczę podczas przeglądów swojej twórczości odwiedzili m.in. Derek Jarman czy Peter Greenaway. Od 1997 budynek z krótkimi przerwami stał niewykorzystany.
Nowa siedziba Centrum Kultury Filmowej
Teraz zabytek przejdzie pod pieczę Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Po remoncie i modernizacji Tęcza będzie dysponowała salą kinową na niemal 200 miejsc, a także przestrzeniami na wystawy i inne działania kulturalne. Dyrekcja CKF zapowiada także współpracę z organizacjami pozarządowymi i lokalną społecznością.
CKF im. Andrzeja Wajdy
Jest to warszawska instytucja kultury powołana do życia pod koniec 2018 r. Od początku 2019 r. Centrum Kultury Filmowej organizuje projekcje, dyskusje, wystawy, koncerty, debaty oraz prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Instytucja projektuje i zleca również badania rynku zawodów filmowych, współpracuje także z metodykami i edukatorami, opracowując programy, które pozwolą jak najszerzej posługiwać się medium audiowizualnym w edukacji szkolnej i pozaszkolnej.
Fot. R. Motyl