W ciągu ostatnich dwóch dekad wygląd przeciętnej łazienki czy toalety w polskich domach mocno się zmienił. Jednym z „wyróżników” tego procesu są podwieszane miski do WC, które coraz częściej zastępują klasyczne kompakty. Co jednak jasne, omawiane rozwiązanie wymaga zakupu odpowiedniego stelażu podtynkowego. Jaki produkt wybrać dla siebie?
Zestawy podtynkowe – dlaczego są tak popularne?
Pojawienie się wszelkiego rodzaju zestawów podtynkowych spotkało się początkowo z brakiem zaufania. Wiele osób obawiało się, że rozwiązanie tego typu będą tworzyć wiele kłopotów – szczególnie w przypadku awarii spłuczki czy innych elementów hydraulicznych. Niektórzy nawet powątpiewali w trwałość takich zestawów, bojąc się urwania miski klozetowej przy większym nacisku. Jak to jednak często bywa, obawy te okazały się całkowicie nietrafione.
Realne okazały się z kolei zalety tego typu toalet. Przede wszystkim są one bardzo estetyczne i minimalistyczne, dzięki czemu doskonale pasują do nowoczesnych łazienek. Design taki jest jednak też bardzo użyteczny, gdyż ułatwia sprzątanie zarówno WC, jak i podłogi w pomieszczeniu. W przypadku stelaży montowanych z obudową kartonowo-gipsową powstaje nad nimi charakterystyczna półka, która pozwala na lepsze wykorzystanie powierzchni łazienki. Z kolei podwieszana miska optycznie powiększa pomieszczenie – co z kolei jest bardzo ważne w przypadku niewielkich pomieszczeń. Podsumowując, stelaże podtynkowe są po prostu bardzo estetyczne i użyteczne – nie powinno więc dziwić, że cieszą się popularnością.

WC podtynkowe – jakie są ich rodzaje?
Moda na stelaże podtynkowe jest więc faktem. Trudno też wyobrazić sobie sytuację, by nagle ich popularność miała się zmniejszyć. Dlatego też warto po nie sięgać, wiedząc jednak, że poszczególne produkty mogą się od siebie dość mocno różnić. Przede wszystkim należy pamiętać, że istnieją dwa główne typy stelaży podtynkowych do WC:
- Zestawy podtynkowe do zabudowy ciężkiej (mokrej) – są one tańsze i montuje się je wewnątrz ściany, po czym zamurowuje. Rozwiązanie to ma plusy – cena i oszczędność miejsca, jednak jest trudniejsze w montażu.
- Zestawy podtynkowe do zabudowy lekkiej (suchej) – zdecydowanie bardziej popularne z racji prostszej instalacji. Mocuje się je do ściany i następnie obudowuje przy użyciu wodoszczelnych płyt kartonowo-gipsowych.
Powyższy podział to jednak nie wszystko. Poszczególne produkty różnią się też wysokością – dlatego wyróżniamy też stelaże do zabudowy wysokiej (wysokość ramy 110-130 cm) i niskiej (wysokość ramy 80-90 cm). Warto też wspomnieć o stelażach samonośnych, które posiadają wzmocnioną konstrukcję, dzięki czemu same są one w stanie zapewnić odpowiednią wytrzymałość. Oczywiście konkretne typy zestawów podtynkowych to jedno, a charakterystyka poszczególnych produktów – drugie. Dlatego też zawsze najpierw trzeba wybrać rodzaj WC podtynkowego, a następnie dobrać jeszcze produkt o odpowiednich parametrach.

Jaki zestaw podtynkowy wybrać?
Wybór konkretnego zestawu podwieszanego należy więc zacząć od wyboru typu zabudowy i wysokości. Na tej podstawie można zacząć poszukiwanie konkretnych produktach, które będą spełniać wymagania. Duży wybór w tym zakresie znaleźć można pod tym linkiem https://komfort.pl/k/ubikacje-i-toalety?rodzaj_ubikacje=zestawy-podtynkowe.

Aby podjąć dobrą decyzję, najlepiej zwrócić uwagę na kilka kwestii. Są to:
- Jakość – ma ona olbrzymie znaczenie z powodu faktu, że stelaż jest zabudowany. Wobec czego wybranie najtańszego rozwiązania może okazać się sporym problemem w przypadku awarii – i to z dwóch powodów. Po pierwsze, są one bardziej awaryjne, a pod drugie – zakup części zmiennych może okazać się niemożliwy. Dobre jakościowo WC do zabudowy mają czasem gwarancję nawet do 25 lat, a znaleźć je można tutaj https://komfort.pl/k/ubikacje-i-toalety.
- Parametry techniczne – takie jak głębokość, wysokość czy możliwość regulacji wysokości miski. Mają one znaczenie z punktu widzenia montażu i użyteczności. Warto w tym przypadku poprosić o pomoc specjalisty, który później będzie montował sam stelaż.
- Spłuczka – ważna jest jej pojemność oraz sposób wykonania – najlepsze są pojemniki wykonywane metodą rozdmuchu, które nie mają żadnych łączeń. Wbrew pozorom spore znaczenie może mieć też wygląd przycisku spłuczki, gdyż to on jest jedynym elementem poza miską, który jest widoczny na zewnątrz.
- Rodzaj miski WC – obecnie na rynku kupić można zarówno same stelaże i osobno miski podwieszane, jak i nabyć kompletne zestawy wraz z deską czy elementami montażowymi. Warto o tym pamiętać i dokładnie sprawdzać, jakie elementy zawiera kupowany produkt. Same miski można zaś nabyć tutaj: https://komfort.pl/k/ubikacje-i-toalety/r/miski-wieszane.
Dobrze dobrany stelaż do WC podwieszanego będzie doskonale służył przez wiele lat. Co więcej, będzie on też bardzo użyteczny i powinien działać sprawnie przez dziesięciolecia. Dlatego też na pewno nie warto na nim przesadnie oszczędzać i wybrać dobry jakościowo produkt.

zdjęcia: komfort.pl
Artykuł sponsorowany