REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Strona główna Informacje Jak budować pozytywną historię kredytową?

Historia kredytowa, rejestrowana przez Biuro Informacji Kredytowej to zbiór informacji na temat spłacanych przez Ciebie pożyczek i kredytów.
Jeśli terminowo regulujesz raty, Twoja historia będzie pozytywna. Jeśli często spóźniasz się ze spłatą finansowych zobowiązań, może pozostawiać wiele do życzenia.
W dzisiejszym artykule sprawdzimy jak budować pozytywną historię kredytową. Podpowiemy również dlaczego warto to robić.

Historia kredytowa to bardzo istotne źródło informacji dla banków oraz firm pożyczkowych.

Jest ona budowana zwłaszcza na podstawie:

  • * kredytów, pożyczek bankowych i pozabankowych,
  • * debetów i kart kredytowych
  • * historii kredytów poręczonych.

Pozytywna – zwiększy Twoją wiarygodność w oczach instytucji finansowej. Negatywna – może na dobre przekreślić szanse na otrzymanie dodatkowych pieniędzy.

Często mówi się, że negatywna historia kredytowa jest gorsza niż jej brak. Jeśli nigdy w życiu nie zaciągnąłeś kredytu, pożyczki ani nie kupiłeś nic na raty, dla banku będziesz jedną wielką niewiadomą. Ryzyko udzielenia kredytu takiej osobie często okazuje się zbyt duże.

Na szczęście istnieją sposoby na budowanie (i ratowanie) historii kredytowej. Które z nich są najskuteczniejsze?

Sprawdź na czym stoisz

Aby poprawić swoją historię kredytową, warto dowiedzieć się, jaki jest jej aktualny obraz. Jak to zrobić? Pobierając raport BIK, zawierający wszystkie informacje o Twoich kredytach i pożyczkach. Raport pozwoli Ci w łatwy sposób skontrolować historię kredytową.

Będzie on szczególnie pomocny osobom, które:

  • * planują zaciągnięcie kredytu,
  • * aktualnie spłacają pożyczki lub kredyty,
  • * otrzymały negatywną decyzję kredytową,
  • * chcą sprawdzić, czy nikt nie próbował pożyczyć pieniędzy na ich dane.

Analizując raport będziesz mógł spojrzeć na swoją wiarygodność kredytową oczami banku.

Wyższa ocena punktowa (scoring) oznacza większe szanse na otrzymanie pożyczki lub kredytu.

Kupuj na raty

Jeśli chcesz zbudować pozytywną historię kredytową, kupuj na raty.

Wybrane przez Ciebie produkty wcale nie muszą być kosztowne. Drobny sprzęt gospodarstwa domowego, meble czy dodatki do wnętrza – bardziej niż ich cena liczy się terminowość w spłacie rat.

Jeśli to możliwe, skorzystaj z rat 0%. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów.

Wnioskuj o debet w rachunku

Debet w koncie osobistym jest traktowany przez BIK jak zobowiązanie kredytowe. Nawet niewielki pomoże Ci zbudować pozytywny obraz w oczach instytucji finansowej. Nawet wtedy, jeśli w ogóle z niego nie korzystasz.

Jeśli zdecydujesz się na zadłużenie, koniecznie regularnie je spłacaj. Nieterminowe spłaty zamiast podwyższyć, mogą obniżyć Twój scoring w BIK-u.

Załóż kartę kredytową

Korzystanie z karty kredytowej będzie dobrym rozwiązaniem jedynie dla osób, które potrafią utrzymać finansową dyscyplinę. Spontaniczne zakupy, za które zapłacisz „elektroniczną gotówką” mogą Cię naprawdę słono kosztować. Jeśli nie spłacisz zadłużenia na czas, nie tylko zapłacisz wysokie odsetki, ale również… pogorszysz swoją historię kredytową. A nie o to przecież chodzi.

Co ważne, limit karty kredytowej może obniżyć Twoją zdolność kredytową. Jeśli planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego, konieczna może się okazać rezygnacja z karty.

Więcej niż jedno zobowiązanie

Idealnie, gdybyś posiadał więcej niż 1 zobowiązanie finansowe. Może to być np. karta kredytowa i pożyczka albo debet w rachunku osobistym i lodówka na raty. Dzięki temu udowodnisz, że potrafisz zarządzać wieloma równoległymi zobowiązaniami i nie masz problemów z kontrolowaniem swoich finansów.

Terminowo spłacaj raty

Głównym i podstawowym czynnikiem, gwarantującym dobrą historię kredytową jest terminowa spłata rat posiadanych pożyczek i kredytów. Jak wynika z informacji, udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej terminowość spłat ma blisko 10-krotnie większe znaczenie dla scoringu, niż to w jakim stopniu wykorzystujesz dostępne limity kredytowe.

W przypadku problemów ze spłatą

Jeśli masz kłopoty ze spłatą rat (lub podejrzewasz, że w najbliższym czasie będziesz je miał), nie załamuj się. Pierwszym krokiem powinna być rzetelna analiza własnych możliwości finansowych i… kontakt z bankiem. Prosząc o wakacje kredytowe lub negocjując korzystne dla siebie warunki spłaty, możesz naprawdę sporo zyskać.

Po pierwsze – bank potraktuje Cię jako odpowiedzialnego klienta, który traktuje swoje finanse dojrzale. Po drugie – masz naprawdę spore szanse na pozytywne rozpatrzenie swojego wniosku. Zwłaszcza, jeśli dotychczas wzorowo wywiązywałeś się z obowiązków względem banku.

Pamiętaj, że najgorszym rozwiązaniem będzie chowanie głowy w piasek lub… zaciąganie kolejnej pożyczki, przeznaczonej na spłatę aktualnej.

Czy można otrzymać kredyt z negatywną historią kredytową?

Wiele zależy tutaj od kilku czynników. Osoba, która posiada bardzo kiepską historię kredytową z pewnością nie będzie miała szansy na pożyczenie pieniędzy w banku. Jeśli historia kredytowa nie jest jednak aż tak zła, a scoring całkiem satysfakcjonujący, bank może poprosić o dodatkowe zabezpieczenie kredytu.

Zdecydowanie łatwiejsze będzie otrzymanie pożyczki w pozabankowej instytucji finansowej. Wiele firm udziela pożyczek, nie zaglądając do rejestrów BIK-u. Korzystając z usług pozabankowych pożyczkodawców po raz pierwszy, nie pożyczysz jednak więcej niż 3000 zł. A to dla wielu klientów może okazać się zbyt małą kwotą.

Korzyści pozytywnej historii kredytowej

Nie ulega wątpliwościom, że warto zatroszczyć się o swoją historię kredytową. Pozytywna, nie tylko otworzy drogę do kolejnych pożyczek i kredytów. Często przełoży się także na korzystniejsze warunki ich zaciągnięcia.

Banki, nagradzając rzetelnych, uczciwych klientów nierzadko oferują im obniżenie prowizji czy oprocentowania. A to – w przypadku kredytów na wysokie kwoty – pozwoli wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności.

Źródło: Chwilowo.pl

 

Wiadomości

Wilanów Park z certyfikatem BREEAM Communities

Wilanów Park otrzymał 19 maja 2023 roku międzynarodowy certyfikat BREEAM Communities jako pierwszy w Polsce projekt mixed-use łączący funkcje handlowe, gastronomię,...

Chmielna będzie jak z obrazka. Miasto ogłosiło oficjalny przetarg na budowę

Chmielna wypięknieje. Tej śródmiejskiej, reprezentacyjnej ulicy przywrócona zostanie funkcja zielonego deptaka, miejsca spotkań i wypoczynku, ale również handlu i usług. Przetarg...

Rezydencja Zegrze – Apartamenty z Widokiem

Nowoczesne mieszkania z panoramicznymi oknami, przez które widać uspakajający błękit wody. Bliskość miasta, a jednocześnie bliskość natury, miejsce, w którym możesz realizować...

Początek sezonu na otwartych kąpieliskach w Warszawie

Znamy daty otwarcia stołecznych basenów na otwartym powietrzu. Letni sezon na miejskich pływalniach rozpocznie się już w najbliższy weekend....

“Tatko” Chmiel udomowiony relacja z premiery książki

W samo południe w Muzuem Powstania Warszawskiego odbyła się premiera książki "Papcio Chmiel udomowiony" autorstwa Karoliny Prewęckiej. Autorka wysłuchała opowieści o...

ŚWIĘTO OGRODU SASKIEGO ZA NAMI

W ostatnią sobotę maja alejki warszawskiego Ogrodu Saskiego wypełnił klimat dwudziestolecia międzywojennego, czyli ostatnich chwil, w których można było w pełni...

Polecane

Rezydencja Zegrze – Apartamenty z Widokiem

Nowoczesne mieszkania z panoramicznymi oknami, przez które widać uspakajający błękit wody. Bliskość miasta, a jednocześnie bliskość natury, miejsce, w którym możesz realizować...

Rozkładam Warszawę na czynniki pierwsze! Odkrywamy miasto z nowym smartfonem OPPO. #rozkładam

Marka OPPO rzuciła nam wyzwanie: wyjście na miasto z jej najnowszym składanym smartfonem – OPPO Find N2 Flip. Wszystko po to,...

15. Bieg Ursynowa – coraz bliżej

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy, że zapisy...

Znamy program Międzynardowych Targów Książki. Za dwa tygodnie wielka uczta dla czytelników!

Miliony mostów – literacki program Ukrainy Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023.

Koniec betonozy i samochodozy na placu Defilad! Zobacz wywiad na Youtubie!

Pod koniec wakacji ruszy przebudowa placu Defilad, który zmieni się w plac Centralny, czyli serce Nowego Centrum Warszawy. Jak będzie wyglądać to...

Sportowa, elegancka, basic – jaką bieliznę damską wybrać na różne okazje?

Bielizna to podstawa garderoby każdej kobiety. Odpowiednio dobrana może wpłynąć nie tylko na nasze codzienne samopoczucie, ale również na zdrowie. Dlatego warto...