SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Strona główna Informacje Jak budować pozytywną historię kredytową?

Historia kredytowa, rejestrowana przez Biuro Informacji Kredytowej to zbiór informacji na temat spłacanych przez Ciebie pożyczek i kredytów.
Jeśli terminowo regulujesz raty, Twoja historia będzie pozytywna. Jeśli często spóźniasz się ze spłatą finansowych zobowiązań, może pozostawiać wiele do życzenia.
W dzisiejszym artykule sprawdzimy jak budować pozytywną historię kredytową. Podpowiemy również dlaczego warto to robić.

Historia kredytowa to bardzo istotne źródło informacji dla banków oraz firm pożyczkowych.

Jest ona budowana zwłaszcza na podstawie:

  • * kredytów, pożyczek bankowych i pozabankowych,
  • * debetów i kart kredytowych
  • * historii kredytów poręczonych.

Pozytywna – zwiększy Twoją wiarygodność w oczach instytucji finansowej. Negatywna – może na dobre przekreślić szanse na otrzymanie dodatkowych pieniędzy.

Często mówi się, że negatywna historia kredytowa jest gorsza niż jej brak. Jeśli nigdy w życiu nie zaciągnąłeś kredytu, pożyczki ani nie kupiłeś nic na raty, dla banku będziesz jedną wielką niewiadomą. Ryzyko udzielenia kredytu takiej osobie często okazuje się zbyt duże.

Na szczęście istnieją sposoby na budowanie (i ratowanie) historii kredytowej. Które z nich są najskuteczniejsze?

Sprawdź na czym stoisz

Aby poprawić swoją historię kredytową, warto dowiedzieć się, jaki jest jej aktualny obraz. Jak to zrobić? Pobierając raport BIK, zawierający wszystkie informacje o Twoich kredytach i pożyczkach. Raport pozwoli Ci w łatwy sposób skontrolować historię kredytową.

Będzie on szczególnie pomocny osobom, które:

  • * planują zaciągnięcie kredytu,
  • * aktualnie spłacają pożyczki lub kredyty,
  • * otrzymały negatywną decyzję kredytową,
  • * chcą sprawdzić, czy nikt nie próbował pożyczyć pieniędzy na ich dane.

Analizując raport będziesz mógł spojrzeć na swoją wiarygodność kredytową oczami banku.

Wyższa ocena punktowa (scoring) oznacza większe szanse na otrzymanie pożyczki lub kredytu.

Kupuj na raty

Jeśli chcesz zbudować pozytywną historię kredytową, kupuj na raty.

Wybrane przez Ciebie produkty wcale nie muszą być kosztowne. Drobny sprzęt gospodarstwa domowego, meble czy dodatki do wnętrza – bardziej niż ich cena liczy się terminowość w spłacie rat.

Jeśli to możliwe, skorzystaj z rat 0%. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów.

Wnioskuj o debet w rachunku

Debet w koncie osobistym jest traktowany przez BIK jak zobowiązanie kredytowe. Nawet niewielki pomoże Ci zbudować pozytywny obraz w oczach instytucji finansowej. Nawet wtedy, jeśli w ogóle z niego nie korzystasz.

Jeśli zdecydujesz się na zadłużenie, koniecznie regularnie je spłacaj. Nieterminowe spłaty zamiast podwyższyć, mogą obniżyć Twój scoring w BIK-u.

Załóż kartę kredytową

Korzystanie z karty kredytowej będzie dobrym rozwiązaniem jedynie dla osób, które potrafią utrzymać finansową dyscyplinę. Spontaniczne zakupy, za które zapłacisz „elektroniczną gotówką” mogą Cię naprawdę słono kosztować. Jeśli nie spłacisz zadłużenia na czas, nie tylko zapłacisz wysokie odsetki, ale również… pogorszysz swoją historię kredytową. A nie o to przecież chodzi.

Co ważne, limit karty kredytowej może obniżyć Twoją zdolność kredytową. Jeśli planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego, konieczna może się okazać rezygnacja z karty.

Więcej niż jedno zobowiązanie

Idealnie, gdybyś posiadał więcej niż 1 zobowiązanie finansowe. Może to być np. karta kredytowa i pożyczka albo debet w rachunku osobistym i lodówka na raty. Dzięki temu udowodnisz, że potrafisz zarządzać wieloma równoległymi zobowiązaniami i nie masz problemów z kontrolowaniem swoich finansów.

Terminowo spłacaj raty

Głównym i podstawowym czynnikiem, gwarantującym dobrą historię kredytową jest terminowa spłata rat posiadanych pożyczek i kredytów. Jak wynika z informacji, udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej terminowość spłat ma blisko 10-krotnie większe znaczenie dla scoringu, niż to w jakim stopniu wykorzystujesz dostępne limity kredytowe.

W przypadku problemów ze spłatą

Jeśli masz kłopoty ze spłatą rat (lub podejrzewasz, że w najbliższym czasie będziesz je miał), nie załamuj się. Pierwszym krokiem powinna być rzetelna analiza własnych możliwości finansowych i… kontakt z bankiem. Prosząc o wakacje kredytowe lub negocjując korzystne dla siebie warunki spłaty, możesz naprawdę sporo zyskać.

Po pierwsze – bank potraktuje Cię jako odpowiedzialnego klienta, który traktuje swoje finanse dojrzale. Po drugie – masz naprawdę spore szanse na pozytywne rozpatrzenie swojego wniosku. Zwłaszcza, jeśli dotychczas wzorowo wywiązywałeś się z obowiązków względem banku.

Pamiętaj, że najgorszym rozwiązaniem będzie chowanie głowy w piasek lub… zaciąganie kolejnej pożyczki, przeznaczonej na spłatę aktualnej.

Czy można otrzymać kredyt z negatywną historią kredytową?

Wiele zależy tutaj od kilku czynników. Osoba, która posiada bardzo kiepską historię kredytową z pewnością nie będzie miała szansy na pożyczenie pieniędzy w banku. Jeśli historia kredytowa nie jest jednak aż tak zła, a scoring całkiem satysfakcjonujący, bank może poprosić o dodatkowe zabezpieczenie kredytu.

Zdecydowanie łatwiejsze będzie otrzymanie pożyczki w pozabankowej instytucji finansowej. Wiele firm udziela pożyczek, nie zaglądając do rejestrów BIK-u. Korzystając z usług pozabankowych pożyczkodawców po raz pierwszy, nie pożyczysz jednak więcej niż 3000 zł. A to dla wielu klientów może okazać się zbyt małą kwotą.

Korzyści pozytywnej historii kredytowej

Nie ulega wątpliwościom, że warto zatroszczyć się o swoją historię kredytową. Pozytywna, nie tylko otworzy drogę do kolejnych pożyczek i kredytów. Często przełoży się także na korzystniejsze warunki ich zaciągnięcia.

Banki, nagradzając rzetelnych, uczciwych klientów nierzadko oferują im obniżenie prowizji czy oprocentowania. A to – w przypadku kredytów na wysokie kwoty – pozwoli wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności.

Źródło: Chwilowo.pl

 

Wiadomości

Budowa metra na Bródnie – ruszyły prace tunelowe

TBM Maria zakończyła pracę, a TBM Anna rozpoczęła drążenie ostatniego 650-metrowego fragmentu wschodniego odcinka linii M2.  Tymczasem w...

Henryk Jerzy Chmielewski nie żyje

- Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski, Papcio Chmiel, autor najbardziej znanej polskiej serii komiksowej, „tata” Tytusa, powstaniec warszawski, polski patriota. Był...

Mural na 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

W stulecie urodzin jednego z patronów roku 2021, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Narodowe Centrum Kultury odsłoniło mural poświęcony jego pamięci. 

Skyliner z pozwoleniem na użytkowanie

  Jeden z najwyższych biurowców w Warszawie - Skyliner - należący do...

Apartamenty na Wilczej 19 gotowe do zamieszkania

Deweloper RealCo, działający od 2010 roku na polskim rynku nieruchomości, zakończył rewitalizację XIX-wiecznej kamienicy w sercu warszawskiego Śródmieścia. Wszystkie apartamenty były...

Kompleks przy Zaruby przyjął pierwszych uczniów

Dzieci z Ursynowa zyskały właśnie nowe miejsce do nauki i opieki w nowoczesnym zespole szkolno-przedszkolnym przy ul. J. Zaruby 7.

Polecane

Zimowe szaleństwo na Pradze. Piruet zaprasza na lodowisko do Konesera

W świątecznej scenerii Placu Konesera pojawiło się lodowisko na świeżym powietrzu, które będzie otwarte aż do końca lutego. Podczas  przerwy świątecznej...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.