REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Strona główna Informacje Jak budować pozytywną historię kredytową?

Historia kredytowa, rejestrowana przez Biuro Informacji Kredytowej to zbiór informacji na temat spłacanych przez Ciebie pożyczek i kredytów.
Jeśli terminowo regulujesz raty, Twoja historia będzie pozytywna. Jeśli często spóźniasz się ze spłatą finansowych zobowiązań, może pozostawiać wiele do życzenia.
W dzisiejszym artykule sprawdzimy jak budować pozytywną historię kredytową. Podpowiemy również dlaczego warto to robić.

Historia kredytowa to bardzo istotne źródło informacji dla banków oraz firm pożyczkowych.

Jest ona budowana zwłaszcza na podstawie:

  • * kredytów, pożyczek bankowych i pozabankowych,
  • * debetów i kart kredytowych
  • * historii kredytów poręczonych.

Pozytywna – zwiększy Twoją wiarygodność w oczach instytucji finansowej. Negatywna – może na dobre przekreślić szanse na otrzymanie dodatkowych pieniędzy.

Często mówi się, że negatywna historia kredytowa jest gorsza niż jej brak. Jeśli nigdy w życiu nie zaciągnąłeś kredytu, pożyczki ani nie kupiłeś nic na raty, dla banku będziesz jedną wielką niewiadomą. Ryzyko udzielenia kredytu takiej osobie często okazuje się zbyt duże.

Na szczęście istnieją sposoby na budowanie (i ratowanie) historii kredytowej. Które z nich są najskuteczniejsze?

Sprawdź na czym stoisz

Aby poprawić swoją historię kredytową, warto dowiedzieć się, jaki jest jej aktualny obraz. Jak to zrobić? Pobierając raport BIK, zawierający wszystkie informacje o Twoich kredytach i pożyczkach. Raport pozwoli Ci w łatwy sposób skontrolować historię kredytową.

Będzie on szczególnie pomocny osobom, które:

  • * planują zaciągnięcie kredytu,
  • * aktualnie spłacają pożyczki lub kredyty,
  • * otrzymały negatywną decyzję kredytową,
  • * chcą sprawdzić, czy nikt nie próbował pożyczyć pieniędzy na ich dane.

Analizując raport będziesz mógł spojrzeć na swoją wiarygodność kredytową oczami banku.

Wyższa ocena punktowa (scoring) oznacza większe szanse na otrzymanie pożyczki lub kredytu.

Kupuj na raty

Jeśli chcesz zbudować pozytywną historię kredytową, kupuj na raty.

Wybrane przez Ciebie produkty wcale nie muszą być kosztowne. Drobny sprzęt gospodarstwa domowego, meble czy dodatki do wnętrza – bardziej niż ich cena liczy się terminowość w spłacie rat.

Jeśli to możliwe, skorzystaj z rat 0%. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów.

Wnioskuj o debet w rachunku

Debet w koncie osobistym jest traktowany przez BIK jak zobowiązanie kredytowe. Nawet niewielki pomoże Ci zbudować pozytywny obraz w oczach instytucji finansowej. Nawet wtedy, jeśli w ogóle z niego nie korzystasz.

Jeśli zdecydujesz się na zadłużenie, koniecznie regularnie je spłacaj. Nieterminowe spłaty zamiast podwyższyć, mogą obniżyć Twój scoring w BIK-u.

Załóż kartę kredytową

Korzystanie z karty kredytowej będzie dobrym rozwiązaniem jedynie dla osób, które potrafią utrzymać finansową dyscyplinę. Spontaniczne zakupy, za które zapłacisz „elektroniczną gotówką” mogą Cię naprawdę słono kosztować. Jeśli nie spłacisz zadłużenia na czas, nie tylko zapłacisz wysokie odsetki, ale również… pogorszysz swoją historię kredytową. A nie o to przecież chodzi.

Co ważne, limit karty kredytowej może obniżyć Twoją zdolność kredytową. Jeśli planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego, konieczna może się okazać rezygnacja z karty.

Więcej niż jedno zobowiązanie

Idealnie, gdybyś posiadał więcej niż 1 zobowiązanie finansowe. Może to być np. karta kredytowa i pożyczka albo debet w rachunku osobistym i lodówka na raty. Dzięki temu udowodnisz, że potrafisz zarządzać wieloma równoległymi zobowiązaniami i nie masz problemów z kontrolowaniem swoich finansów.

Terminowo spłacaj raty

Głównym i podstawowym czynnikiem, gwarantującym dobrą historię kredytową jest terminowa spłata rat posiadanych pożyczek i kredytów. Jak wynika z informacji, udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej terminowość spłat ma blisko 10-krotnie większe znaczenie dla scoringu, niż to w jakim stopniu wykorzystujesz dostępne limity kredytowe.

W przypadku problemów ze spłatą

Jeśli masz kłopoty ze spłatą rat (lub podejrzewasz, że w najbliższym czasie będziesz je miał), nie załamuj się. Pierwszym krokiem powinna być rzetelna analiza własnych możliwości finansowych i… kontakt z bankiem. Prosząc o wakacje kredytowe lub negocjując korzystne dla siebie warunki spłaty, możesz naprawdę sporo zyskać.

Po pierwsze – bank potraktuje Cię jako odpowiedzialnego klienta, który traktuje swoje finanse dojrzale. Po drugie – masz naprawdę spore szanse na pozytywne rozpatrzenie swojego wniosku. Zwłaszcza, jeśli dotychczas wzorowo wywiązywałeś się z obowiązków względem banku.

Pamiętaj, że najgorszym rozwiązaniem będzie chowanie głowy w piasek lub… zaciąganie kolejnej pożyczki, przeznaczonej na spłatę aktualnej.

Czy można otrzymać kredyt z negatywną historią kredytową?

Wiele zależy tutaj od kilku czynników. Osoba, która posiada bardzo kiepską historię kredytową z pewnością nie będzie miała szansy na pożyczenie pieniędzy w banku. Jeśli historia kredytowa nie jest jednak aż tak zła, a scoring całkiem satysfakcjonujący, bank może poprosić o dodatkowe zabezpieczenie kredytu.

Zdecydowanie łatwiejsze będzie otrzymanie pożyczki w pozabankowej instytucji finansowej. Wiele firm udziela pożyczek, nie zaglądając do rejestrów BIK-u. Korzystając z usług pozabankowych pożyczkodawców po raz pierwszy, nie pożyczysz jednak więcej niż 3000 zł. A to dla wielu klientów może okazać się zbyt małą kwotą.

Korzyści pozytywnej historii kredytowej

Nie ulega wątpliwościom, że warto zatroszczyć się o swoją historię kredytową. Pozytywna, nie tylko otworzy drogę do kolejnych pożyczek i kredytów. Często przełoży się także na korzystniejsze warunki ich zaciągnięcia.

Banki, nagradzając rzetelnych, uczciwych klientów nierzadko oferują im obniżenie prowizji czy oprocentowania. A to – w przypadku kredytów na wysokie kwoty – pozwoli wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności.

Źródło: Chwilowo.pl

 

Wiadomości

Projekt Góraszka realizowany przez Nhood Services Poland z certyfikatem BREEAM Communities

Wielofunkcyjna inwestycja Projekt Góraszka, realizowana przez zespół Nhood Services Poland, otrzymała międzynarodowy certyfikat BREEAM Communities. Dokument potwierdza, że planowana inwestycja, łącząca...

Katowicka Residence. Nowy projekt mieszkaniowy Resi Capital S.A. w stolicy Górnego Śląska

Resi Capital S.A., spółka należąca do grupy kapitałowej Cavatina Group S.A., stale rozwija portfolio inwestycji mieszkaniowych w całym kraju, operując w...

Santander przeprowadzi się do wieżowca The Bridge!

Santander najprawdopodobniej w przyszłym roku przeprowadzi się do nowej siedziby przy placu Europejskim. Jak udało nam się utalić hiszpański bank będzie...

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

NOWY BUDYNEK UW W WARSZAWIE. ZBUDUJĄ GO OBOK KŁADKI

Uniwersytet Warszawski otworzył oferty na budowę nowego budynku dydaktycznego przy ul. Bednarskiej 2/4, z którego korzystać będą wydziały Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii...

Warszawa najlepszym miastem na spacery. Wyprzedziła nawet Madryt i Paryż!

Australijska firma Compare The Market Australia opublikowała ranking najlepszych miast na spacer. Okazuje się, że w zestawieniu miejsc sprzyjających pieszym spacerom...

Polecane

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

Kultowa seria „Retro Warszawa” powraca do księgarń.

Już w maju ponownie pojawi się jedna z Waszych ulubionych serii WARSZAWA FOTO RETRO, która fotografiami opowiada o codzienności stolicy kolejnych...

Druga edycja Westfield Good Festival – baw się na koncertach, projektuj meble, odkryj proekologiczne postawy!

Już w czwartek, 18 kwietnia w Westfield Arkadia i Westfield Mokotów rozpocznie się II edycja festiwalu Westfield Good Festival. Na uczestników wydarzenia...

ZEROMAT – WYJĄTKOWA ATRAKCJA W CENTRUM WARSZAWY! POŻEGNAJ PEPSI MAX I OTRZYMAJ DWIE PUSZKI PEPSI ZERO CUKRU

Pepsi zaprasza wszystkich fanów marki do świętowania i powitania Pepsi Zero Cukru. Tuż przy rondzie ONZ, w centrum Warszawy, czekać będzie na nich wyjątkowa...

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę!

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie...