W samo południe (PKiN, Sala Kruczkowskiego, IV piętro) poznamy wyniki międzynarodowego konkursu na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną centralnego fragmentu pl. Defilad.
W lipcu tego roku Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej placu Centralnego – fragmentu placu Defilad pomiędzy Pałacem Kultury i Nauki, przyszłymi budynkami Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, planowaną zabudową na południe od osi ul. Złotej oraz ulicą Marszałkowską. Nazwa „plac Centralny” została wprowadzona na potrzeby konkursu w celu odróżnienia dyskutowanego obszaru od placu Defilad, który zajmuje znacznie większy teren.
Podczas ogłoszenia wyników, jury konkursowe przedstawi pięć najlepszych koncepcji zgłoszonych w I etapie konkursu. Przez dziesięć kolejnych dni wszystkie prace konkursowe będzie można obejrzeć na wystawie w Sali Kruczkowskiego w Pałacu Kultury i Nauki. W ramach programu konsultacji społecznych “Jaki Plac Centralny?”, warszawiacy będą też mieli okazję nawiązać dialog z organizatorami konkursu oraz wyrazić swoje opinie na temat nagrodzonych propozycji.
Najlepsze prace wybierze jury w składzie:
- Marlena Happach – architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, przewodnicząca sądu konkursowego
- Paweł Barański – p.o. dyrektora Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta
- Krzysztof Domaradzki – architekt, sędzia SARP O/Warszawa
- Dariusz Hyc – architekt, sędzia SARP O/Warszawa
- Monika Komorowska – naczelnik Wydziału Dialogu w Planowaniu Biura Architektury i Planowania Przestrzennego
- Robert Konieczny – architekt, sędzia SARP O/Katowice
- Michał Krasucki – dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków
- Konrad Kucza-Kuczyński – architekt, sędzia SARP O/Warszawa
- Ewa Malinowska-Grupińska – przewodnicząca Rady m.st. Warszawy
- Joanna Mytkowska – dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
- Michał Olszewski – zastępca Prezydenta m.st. Warszawy
- Marek Piwowarski – dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy
- Ewa Porębska – architekt, redaktor naczelna „Architektura-murator”
- Michał Rudnicki – TR Warszawa, Pełnomocnik ds. Inwestycji
- Bogna Świątkowska – prezes Zarządu Fundacji Bęc Zmiana
- Hubert Trammer – architekt, sędzia Referent
- Leszek Wiśniewski – architekt, przedstawiciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze
Autorzy najlepszych projektów zostaną nagrodzeni równorzędnymi nagrodami i zaproszeni do negocjacji, które zakończą się wskazaniem zwycięskiej pracy w pierwszym kwartale 2018 roku. Wybór najlepszej pracowni, która opracuje projekt realizacyjny placu poprzedzą konsultacje społeczne, które potrwają od 6 do 29 listopada. Zostanie zorganizowana również wystawa prac konkursowych, odbędą się liczne warsztaty i dyżury konsultacyjne.