Kierunek finanse i rachunkowość co roku cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów, chociaż zazwyczaj wybierany jest rzadziej niż pokrewna ekonomia. Powodem może być powszechne przekonanie, że finanse są znacznie trudniejszym kierunkiem. Czego student może nauczyć się na tych studiach, czy trudno się na nich utrzymać oraz jakie perspektywy zawodowe czekają absolwentów finansów i rachunkowości?
Czy finanse i rachunkowość to trudny kierunek?
Wiele osób rozważających studia na kierunku finanse i rachunkowość obawia się, że sobie nie poradzi – głównie ze względu na matematykę. Prawdą jest, że w przypadku części przedmiotów znajomość matematyki faktycznie będzie bardzo przydatna. Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że osoby, które w szkole średniej miały przeciętne oceny z tego przedmiotu, nie mają czego szukać na finansach i rachunkowości – jeśli tylko przyłożą się do nauki, powinny bez większych problemów poradzić sobie nawet na bardziej matematycznych przedmiotach.
Czy warto iść na finanse i rachunkowość?
Finanse i rachunkowość tradycyjnie uznaje się za studia, po których znalezienie dobrze płatnej pracy nie powinno stanowić większego wyzwania. Co można robić po ukończeniu finansów i rachunkowości? Absolwenci tego kierunku pracują zazwyczaj w księgowości, bankowości, podatkach czy ubezpieczeniach. Bez problemu znajdą zatrudnienie właściwie w każdej nieco większej firmie, posiadającej osobny dział finansowy czy analityczny. Osoby, które szukają studiów faktycznie przygotowujących do późniejszej aktywności zawodowej mogą zatem śmiało zapisywać się na finanse i rachunkowość. Jeśli chodzi o przedmioty, przyszli studenci powinni nastawić się na naukę podstaw finansów, mikro- i makroekonomii, statystyki, sprawozdawczości finansowej, ale i podstaw zarządzania czy prawa.
Przy wyborze konkretnej uczelni warto zwrócić uwagę nie tylko na program kierunku, ale też na to, czy dana szkoła wyższa umożliwia dokładne zaznajomienie się z programami i aplikacjami używanymi przez pracowników działów finansowych. Mowa chociażby o oprogramowaniu Sage Symfonia; jego obsługę poznają m.in. studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Dodatkowo mają też dostęp do innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych (np. elektronicznych podręczników, gier biznesowych). Z programem finansów i rachunkowości w WSB w Warszawie i dodatkowymi informacjami na temat kierunku można zapoznać się na stronie https://www.merito.pl/warszawa/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/finanse-i-rachunkowosc.
Co lepsze: finanse i rachunkowość czy ekonomia?
Sporo młodych osób ma również wątpliwości, czy lepiej wybrać finanse i rachunkowość, czy może ekonomię (która pozornie wydaje się kierunkiem łatwiejszym do studiowania). Przy wyborze kierunku warto jednak kierować się nie stopniem trudności studiów, a perspektywami zawodowymi i własnymi predyspozycjami. Bez wątpienia na finansach studenci mogą zdobyć dużo praktycznych umiejętności – ekonomia z założenia jest kierunkiem nieco bardziej teoretycznym. Ostateczny wybór należy jednak do przyszłego studenta.
Artykuł sponsorowany