SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Etapy otwarcia miejskich placówek w czasie epidemii

Strona główna Informacje Etapy otwarcia miejskich placówek w czasie epidemii

W czwartek, 14 maja, Warszawa otworzy ośrodki sportu i rekreacji, a 18 maja – żłobki i przedszkola. Trwa dezynfekcja terenów w pobliżu przedszkoli i żłobków, są realizowane zakupy środków ochrony osobistej. Miasto samo opracowało również część procedur nieuwzględnionych w wytycznych rządu.

W pierwszej kolejności musieliśmy zapewnić bezpieczeństwo osób, korzystających z obiektów sportowych, dzieci przebywających w placówkach i personelu. Z tych względów przygotowywaliśmy się do otwarcia placówek i jednostek pod kątem:

  • opracowania we własnym zakresie części niezbędnych procedur i instrukcji w razie np. zakażenia koronawirusem dzieci w placówkach;
  • przygotowania do ogromnej operacji logistycznej i finansowej, polegającej na zakupie prawie 3 mln par rękawiczek, ponad 200 tys. maseczek jednorazowych i ponad 120 tys. maseczek wielorazowego użytku, blisko 23 tys. przyłbic i ponad 3,5 tys. fartuchów;
  • dezynfekcji 1 tys. obiektów metodą ozonowania w 7 dni – od 8 do 12 maja zdezynfekowaliśmy już ponad 430  obiektów w całym mieście, m.in.: na Bemowie, w Wilanowie, Pradze-Północ czy Targówku. W tym tygodniu będziemy kontynuować ozonowanie.

– To skomplikowana logistycznie i finansowo operacja, na której przygotowanie i realizację Warszawa miała zaledwie kilka dni – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.  – Realizujemy wielomilionowe zakupy – łącznie kupimy blisko 3,3 mln sztuk niezbędnych środków ochrony osobistej. Potrzebujemy tego sprzętu, abyśmy mogli bezpiecznie zacząć otwierać przedszkola i żłobki oraz obiekty sportowe – dodaje.

Uruchomienie ośrodków sportowych

Od 14 maja zostaną otwarte ośrodki sportowe, których działalność dopuszczają rządowe wytyczne, a więc obiekty, funkcjonujące na otwartej przestrzeni – boiska piłkarskie, warszawskie Orliki i Syrenki (wielofunkcyjne obiekty sportowo-rekreacyjne), korty tenisowe, bieżnie oraz infrastruktura przyszkolna. Wciąż pozostaną zamknięte pływalnie czy hale sportowe.

– 4 maja wystąpiłem do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) o szczegółowe wytyczne sanitarne dla otwarcia obiektów sportowych. 6 maja otrzymałem część wytycznych z wnioskiem, abyśmy sami – jako samorząd –  je uzupełniliTak zrobiliśmy – wyjaśnia Rafał Trzaskowski i dodaje: – Powstały szczegółowe wytyczne, uwzględniające specyfikę dyscyplin i obiektów. Do ich przygotowania zaprosiliśmy warszawskie kluby sportowe. Projekt wytycznych został przesłany do GIS. Wskazaliśmy termin na ich zatwierdzenie – do 13 maja. Otwarcie obiektów sportowych nastąpi za dwa dni, czyli w czwartek.

Instrukcje dotyczą m.in. zorganizowania przez zarządców obiektów strefy przemieszczania się, aby uczestnicy i trenerzy rozpoczynający i kończący swoje aktywności fizyczne nie mieli ze sobą kontaktu lub kontakt ten był możliwie najbardziej ograniczony; ustalenia limitów osób, korzystających z kortu tenisowego, gdzie w tym samym czasie może przebywać nie więcej niż czterech uczestników i jeden trener, natomiast na bieżni lekkoatletycznej będzie obowiązywał  jeden tor odstępu między uczestnikami.

W poniedziałek otwarcie żłobków i przedszkoli

Rząd dopuścił możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków od 6 maja. Warszawa ustaliła, że placówki zostaną otwarte ponownie 18 maja. Również i w tym przypadku przygotowaliśmy instrukcje i procedury w zakresie dostosowania pracy placówek w czasie pandemii – podkreślamy, że wpłynęło to na termin uruchomienia przedszkoli i żłobków, jednak uzupełnienie wytycznych GIS było konieczne do zapewnienia maksimum bezpieczeństwa maluchom i personelowi na wypadek zakażenia koronawirusem.

Przypominamy, że zgodnie z wytycznymi rządowymi do jednej grupy w przedszkolu lub żłobku można przyjąć 12 dzieci. W placówkach będą wprowadzone odpowiednie procedury funkcjonowania, m.in.: przyjęcia do grup będą się odbywały tylko w określonych godzinach. Zdrowe osoby, przyprowadzające i odprowadzające dzieci, będą musiały przestrzegać środków ostrożności – osłaniać usta i nos, dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki jednorazowe. W przestrzeni wspólnej będą mogli przebywać rodzice przy zachowaniu co najmniej 2 m dystansu. Ponadto, czas pobytu będzie ograniczony do niezbędnego minimum – rodzice powinni jak najszybciej przekazać lub odebrać dziecko, nie powinni spacerować po placówce czy prowadzić rozmów telefonicznych. Sale będą wietrzone co godzinę, dzieci będą pilnowane, aby często myły ręce (m.in. przed posiłkiem, po powrocie ze świeżego powietrza). Place zabaw będą dezynfekowane, a dzieci będą z nich korzystały wyłącznie w małych grupach. W przedszkolach nie będzie żadnych zajęć dodatkowych ani imprez okolicznościowych.

W tym tygodniu trwają przygotowania żłobków i przedszkoli do przyjęcia dzieci:

– placówki są sprzątane;

– usuwane są zabawki i wszystkie sprzęty, których nie da się zdezynfekować; 

– dezynfekowane są okolice przedszkoli, żłobków, place zabaw;

– przygotowywane i wdrażane są instrukcje postępowania, wynikające z wytycznych sanitarnych.

Jednocześnie podkreślamy, że olbrzymią rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa dzieci odgrywają również rodzice i opiekunowie.

Jeszcze w tym tygodniu wszyscy rodzice, którzy zdecydują się na oddanie dziecka do żłobka lub przedszkola, dostaną szczegółowe instrukcje.

Wyniki ankiet wysłanych do rodziców i opiekunów dzieci

Podsumowaliśmy wyniki ankiet rozesłanych do rodziców warszawskich przedszkolaków i maluchów, uczęszczających do żłobka. Jedynie 27 proc. rodzin zgłosiło chęć oddania dzieci do przedszkoli, a tylko 34 proc. w przypadku żłobków. Oznacza to, że do żłobków trafi 4500 dzieci, a do przedszkoli 15 401 na 63 500 dzieci, uczęszczających w tym roku szkolnym do placówek.

Zgodnie z rekomendacją rządu w pierwszej kolejności do placówek przyjmowane będą dzieci osób, które walczą z epidemią (służba medyczna, służby mundurowe). 

Miejskie biblioteki – nowe zasady funkcjonowania

Od 11 maja stopniowo otwierane są biblioteki i punkty biblioteczne, których w  Warszawie jest ponad 200. Łącznie otworzyliśmy już 80 proc. z nich. Placówki będą działały z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur sanitarnych, co oznacza ograniczenia w liczbie osób, przebywających na terenie biblioteki, brak wolnego dostępu do półek, oddzielne stanowiska do zwrotu i wypożyczenia książek, obowiązkowe rękawiczki i maseczki u osób korzystających z placówki, przegrody pleksi lub przyłbice dla pracowników. Miasto zapewni środki do dezynfekcji dla bibliotekarzy i czytelników. Czytelnie zostaną otwarte dopiero w IV etapie odmrażania gospodarki.

Kiedy czas na zoo?

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, do odwołania nie można korzystać z ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich w części, gdzie znajduje się  plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci. Dlatego czekamy aż rząd zadecyduje, kiedy będziemy mogli otworzyć warszawskie zoo.

Jeśli będzie to możliwe, udostępnimy placówkę etapami – najpierw mieszkańcy i turyści będą mogli spacerować alejkami przy wybiegach dla zwierząt, które są na świeżym powietrzu. Dopiero w kolejnych etapach będziemy mogli otworzyć pawilony, takie jak słoniarnia czy ptaszarnia, a następnie organizować warsztaty i lekcje dla grup dzieci.

Wolontariusze na Paluchu

Stopniowo będzie również otwierane dla odwiedzających Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Obecnie placówka na Paluchu jest tymczasowo niedostępna dla osób z zewnątrz ze względu na stan epidemii. Zwierzętami opiekują się pracownicy, a wkrótce będą mogli dołączyć do nich wolontariusze. Staramy się, aby już w najbliższy piątek, od 15 maja otworzyć schronisko dla wolontariuszy.

Według wstępnych ustaleń przywracania schroniska do normalnego funkcjonowania, w pierwszym etapie wolontariusze będą mieli wstęp na teren schroniska, ale w ograniczonym stopniu. Uruchomione zostaną też spacery przedadopcyjne oraz przyjmowanie darów (np. karmy i koców, tylko w oryginalnych opakowaniach) od mieszkańców i firm. Informacja dotycząca uruchomienia pierwszego etapu schroniska zostanie uzgodniona na kolejnym spotkaniu z wolontariuszami, które odbędzie się dzisiaj, 12 maja.

W następnych etapach Schronisko Na Paluchu uruchomi kolejne działania i programy, np. szkolenia dla wolontariuszy, praktyki studenckie, wstęp dla osób z zewnątrz, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Obecnie zagubione zwierzęta w dalszym ciągu przyjmowane są do placówki, a właściciele mogą odebrać ze schroniska odnalezionego psa lub kota.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Posąg Jana Pawła II stanie przed Muzuem Narodowym

Instalacja Jerzego Kaliny "Zatrute źródło" stanie przed Muzuem Narodowym w Warszawie m.in. pod pretekstem setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II....

W weekend przemarsze i remonty

W sobotę, 19 września, wykonawca kanalizacji na ul. Berensona na Białołęce będzie kontynuował swoje prace związane z naprawą nawierzchni. W tym...

Cavatina sprzedała udziały w Chmielna 89.

Cavatina Holding sfinalizowała sprzedaż 65% udziałów we flagowym projekcie Chmielna 89 w Warszawie. Nowym współwłaścicielem budynku będzie fundusz zarządzany...

Będą nowe znaki drogowe

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Wśród propozycji jest specjalny znak...

Konkurs na nazwę domu kultury na Ursynowie

„Nazwij nowy dom kultury na Ursynowie”. Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje na nazwę instytucji kultury, której siedziba powstała przy ul. I. Gandhi....

Mieszkańcy przekonali drogowców do większej ilości zieleni

Trwa remont jednej z głównych arterii na Saskiej Kępie. Na wniosek mieszkańców przewidziano tam również miejsce na nową zieleń.

Polecane

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.

Stacja metra Młynów “przejęta” przez wandali

Dziś w nocy z soboty na niedzielę doszło do zuchwałego zniszczenia pociągu, a także stacji metra Młynów na Woli.

Warszawski rynek mieszkaniowy 2019

W 2019 roku w Warszawie przekroczono mieszkaniowy Rubikon. Na rynku pierwotnym średnia cena sprzedaży metra kwadratowego, na koniec pierwszej połowy roku, przekroczyła 9 tysięcy...

Noc Wieżowców 2018

Po przerwie wracamy do Was z trzecią edycją Nocy Wieżowców. zdjęcia: Kuba Jurkowski Wejściówki na Wydarzenie są imienne i nie istnieje możliwość zmiany danych na...