Ceny mieszkań w Polsce od dwóch lat systematycznie rosną. Jednocześnie oprocentowanie lokat bankowych spada. Wiele osób poszukuje więc alternatywy dla zainwestowania wolnych środków pieniężnych. W obawie przed inflacją pieniądza kupują więc mieszkania przeznaczone pod wynajem. A czy w dobie pandemii to wciąż opłacalna decyzją? Odpowiadamy na to dręczące pytanie!
Nieruchomości są dobrą ochroną kapitału przed inflacją i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Poza tym wynajmowanie mieszkania to cykliczny i stały dochód w postaci odstępnego, które najemca musi Ci zapłacić za korzystanie z Twojego bądź co bądź majątku. I wreszcie nieruchomości pod wynajem są pewnym zabezpieczeniem przyszłości Twoich dzieci, które kiedyś mogą stać się ich właścicielami i nie martwić się o swoje „M”.
Co wziąć pod uwagę wybierając mieszkanie pod wynajem?
W dużych miastach, takich jak Warszawa, nie brakuje studentów czy osób poszukujących pracy, którzy są zainteresowani wynajmem mieszkania. Znalezienie lokatora nie będzie więc żadnym problemem. Najważniejsza jest jednak lokalizacja. Zakup mieszkania gdzieś na obrzeżach miasta mija się z celem, jeśli stawiasz na krótkoterminowy wynajem. I pamiętaj, że lokalizacja atrakcyjna ma być dla przyszłego najemcy a nie dla Ciebie. Weź pod uwagę bliskość do przystanków autobusowych czy tramwajowych a nawet metra. Zorientuj się czy w pobliżu są sklepy, szkoły, przedszkola i żłobki. Jeżeli będziesz wynajmować mieszkanie rodzinie z dziećmi sąsiedztwo placu zabaw również podniesie atrakcyjność lokalu. Studenci z kolei ucieszą się z bliskiej odległości do uczelni, kampusu i klubów, gdzie będą spędzać weekendowe wieczory. Tutaj możesz zobaczyć, jakie mieszkania do wynajęcia cieszą się obecnie popularnością w stolicy: https://www.morizon.pl/do-wynajecia/mieszkania/warszawa.
Jakie mieszkania pod wynajem warto kupić?
W Warszawie największą popularnością cieszy się wynajem „na pokoje”. Z tej możliwości korzystają chętnie nie tylko studenci, ale również osoby pracujące w stolicy, które na weekendy wracają do swoich domów położonych w innych częściach Polski. To znacznie poprawia rentowność inwestycji. Nie bój się więc dużych mieszkań – 4-pokojowych i większych. Wybieraj lokale położone w centrum lub w jego pobliżu, dobrze skomunikowane z resztą stolicy. Przy wykańczaniu pamiętaj o wysokim standardzie mieszkania. Im więcej udogodnień zaoferujesz swoim najemcom, tym większe będzie odstępne. Najpopularniejsze lokalizacje w Warszawie pod wynajem mieszkania to Mokotów, Ursynów, Ochota, Bielany i oczywiście Śródmieście. W tych okolicach nie zabraknie chętnych na wynajem studentów. Jeżeli zaś zdecydujesz się na wynajem mieszkania osobom pracującym, weź pod uwagę centra biurowe na Woli i Mokotowie oraz biurowce znajdujące się wzdłuż Alei Jerozolimskich. Na gratka.pl możesz sprawdzić, gdzie jeszcze najemcy najchętniej wynajmują mieszkania.
Czy wynajmowanie mieszkania w stolicy się opłaca?
Dla najemców jednym z najważniejszych elementów będzie cena mieszkania. Im większe koszty, tym mniej zainteresowanych osób. Kupując mieszkanie, które chcesz przeznaczyć pod wynajem, rozważ wszystkie koszty jego utrzymania, im niższe, tym bardziej atrakcyjną ofertę będziesz mógł zaproponować kupującym. Jeżeli kupisz mieszkanie w ścisłym centrum i zainwestujesz w nie więcej niż np. w mieszkanie na Ochocie, to może się okazać, że jego rentowość jest niższa niż się spodziewałeś. Dlatego przed zakupem mieszkania weź pod uwagę nie tylko to, czy znajdziesz potencjalnych najemców, ale przede wszystkim to, czy w dłuższej perspektywie czasu będziesz na nim po prostu zarabiać.
Artykuł sponsorowany