W przyszłym tygodniu rozpocznie się sadzenie ponad 6 metrowych drzew na jednym z najwyższych trasów Varso Tower. Najwyższy w Unii Europejskiej budynek ma być gotowy w przyszłym roku.
Byliśmy z wizytą na budowie Varso Tower. Prace wykończeniowe postępują w ekspresowym tempie, a widoki z najwyższego tarasu zapierają dech w piersiach. Varso Tower to nie tylko najwyższy budynek w Unii Europejskiej, ale również wieżowiec, który stanie się ikoną Warszawy.
53-piętrowy wieżowiec Varso Tower, zaprojektowany przez architektów z pracowni Foster + Partners i realizowany przez HB Reavis, mierzy 230 metrów do dachu, a wraz z iglicą aż 310 metrów. Jest obecnie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.


Pod koniec lutego br. konstrukcja budynku osiągnęła docelową wysokość. Większość budynku pokrywa już szklana elewacja, a we wnętrzu trwają prace instalacyjne i wykończeniowe.
W wysokim na ponad 10 metrów lobby będzie można podziwiać oryginalne nawiązanie do historii Warszawy. Dwie ściany zostaną pokryte ręcznie wykonaną mozaiką ceramiczną z 1800 kafli.



Z kolei na najwyższych piętrach otwarta zostanie restauracja i bar, z których będzie można oglądać widoki miasta i okolic. Na szczycie wieży znajdą się też dwa publiczne tarasy widokowe. Pierwszy, na wysokości 205 metrów, będzie pełen zieleni, natomiast drugi, na wysokości 230 metrów, znajdzie się aż dwukrotnie wyżej niż punkt widokowy w Pałacu Kultury i Nauki.
„Przed nami spektakularna akcja wciągnięcia i zasadzenia kilkunastu drzew na tarasie widokowym Varso Tower na wysokości 205 metrów. Będą to jedne z najwyższej posadzonych drzew w budynku w Europie. Pierwsze transporty specjalnie wyhodowanych, nawet 6 metrowych drzew dotrą na budowę już pod koniec czerwca, natomiast terminy sadzenia uzależnione będą od pogody” – mówi Marcin Chruśliński, Development Manager Varso Place.
Sadzenie drzew na niższym tarasie rozpocznie się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Na niższym tarasie poza drzewami znajdzie się miejsce na niższą roślinność, która stworzy swojego rodzaju podniebny skwer.
Na razie nie wiadomo, która firma stanie się operatorem oby tarasów. Chętnych jest wielu. Firma, która wygra negocjacje, będzie odpowiedzialna nie tylko za obsługę tarasów widokowych, sprzedaż pamiątek związanych z Varso Tower, ale również prowadzenie restauracji, które zaplanowano na najwyższych kondygnacjach.






Pod koniec wakacji zakończyć się powinien montaż ostatnich elementów elewacji, a finał budowy Varso Tower zaplanowano na 2022 rok.
Varso 1 i Varso 2
Zaprojektowane przez warszawską pracownię HRA Architekci dwa niższe budynki Varso Place mierzą 90 i 81 metrów. Zostały wynajęte praktycznie w całości jeszcze przed ukończeniem budowy, które miało miejsce wiosną 2020 r. Najwięksi najemcy już w nich działają, kolejni są w trakcie odbiorów powierzchni i przeprowadzek. Mieszczą się tu siedziby Banku Gospodarstwa Krajowego, Cambridge Innovation Center, Orsted, Nvidia, Workday, kancelarii act BSWW oraz jednej globalnych firm zajmujących się technologiami płatniczymi.
Na parterze znajduje się pasaż handlowy, w którym lokale będą uruchamiane stopniowo w kolejnych miesiącach, a w środkowym budynku Varso 1 mieści się również pierwszy w Polsce 4-gwiazdkowy hotel NYX.


Varso Place to jedne z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce. Jakość projektu oraz standard rozwiązań proekologicznych zostały potwierdzone międzynarodowym certyfikatem BREEAM na najwyższym poziomie „Outstanding”. Budynki uzyskały także jeden z pierwszych z Polsce precertyfikatów WELL z oceną „Gold”, których audytorzy oceniają wpływ budynków na formę psychiczną i fizyczną ludzi. Ukończone budynki Varso 1 i Varso 2 posiadają też certyfikat „Obiekt bez barier” nadawany przez Fundację Integracja.
Tekst. Tomasz Reich, materiały inwestora Fot. Jakub Jurkowski