Rusza 33. konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”. W konkursie, którego organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy może wziąć udział każdy mieszkaniec, każda firma i instytucja publiczna działająca na terenie stolicy.
Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni” skupiony jest na estetycznym wymiarze ogrodnictwa, hodowli kwiatów, zaś jego głównym celem jest „upiększanie miasta poprzez kwiaty i zieleń”. Szczególnie istotne jest to zagadnienie w dużych miastach i na obszarach zurbanizowanych. Inicjatywa oparta jest o zasady ekologii, zdrowego trybu życia, integracji międzypokoleniowej. Wspiera aktywność lokalną mieszkańców i tworzy nowoczesną tożsamość Warszawy.
Spośród wszystkich zgłoszeń przedstawiciele m.st. Warszawy wybiorą trzy najlepsze w kategoriach: człowiek, firma, sąsiedzi. Tradycyjnie przyznana również zostanie Nagroda im. Stefana Starzyńskiego. Swoje nagrody przyzna także Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, które wybierze najlepsze zgłoszenia w sześciu kategoriach: balkony, logia i okna; ogródki przydomowe; budynki i tereny ogólnodostępne; osiedla mieszkaniowe; inne formy zieleni miejskiej; „Mister Kwiatów” – za całościowe ukwiecenie budynku oraz Nagrodę Specjalną Zarządu TPW za szczególne zasługi na rzecz konkursu.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 17 lipca 2016r.
• drogą elektroniczną (www.warszawawkwiatach.pl)
• i tradycyjną (Zarząd Główny TPW – pl. Zamkowy 10, 00-277 Warszawa).
Wszystkich laureatów poznamy 28 sierpnia 2016r. podczas oficjalnej gali.
Po raz trzeci konkursowi towarzyszą spotkania z cyklu Centrum Porad. Do udziału w Centrach Porad zapraszają kuratorzy – Kwiatuchi, duet artystyczny, specjalizujący się w działaniach w przestrzeni publicznej. Zapraszamy w niedzielę, 5 czerwca o godzinie 15.00 (PM na Trawie, ul. Jazdów 3/12). Wstęp wolny. Więcej informacji.
Program spotkania:
Czym są miejskie łąki kwietne? Jak samemu taką łąkę założyć? W praktyce pokaże i o teorii opowie: Karol Podyma z Fundacji ”Łąka”. Zrobimy jadalne stwory z warzyw które razem z widok “VIDOK” zamkniemy w słoikach. Zabawa nie tylko dla najmłodszych. Weź jasną koszulkę Kwiaciarnia Grafiki wydrukuje Ci kwietną syrenkę.
Kolejne spotkania:
25 czerwca Czym są ogrody społecznościowe? Jaka jest ich historia i funkcja? Razem z Tour de Varsovi i Izą Kaszyńską wsiadamy na rower i jedziemy się dowiedzieć. (start godz.: 15.00) Po powrocie idziemy na Dansing międzypokoleniowy – tańce w ogrodzie, drinki z palemką, hity z satelity. Zostańcie do rana! Zagrają: Piosenka Jest Dobra Na Wszystko i DJ Janeczka (start: 21.00).
9 lipca Czy można jeść chwasty? Czym są rośliny zapomniane? Jak zrobić dziką kwiatoladę z sezonowych kwiatów, chwastną sałatę z marynowanymi kwiatami chrzanu i gorczycznika pokażą Mead Ladies. A potem na drzewa! Praktyczny warsztat chodzenia po drzewach poprowadzi Paulina Jeziorek (dzieci pod opieką dorosłych).
16 lipca Szczepimy rośliny, czyli z dwóch robimy trzecią. Można na balkonie czy trzeba w laboratorium? I w co je potem zasadzić? Fachowy warsztat szczepienia dla ogrodników amatorów prowadzi Iwona Niemirska. Zrobimy też formy przestrzenne z polistyrenu ekstrudowanego (zwanego pieszczotliwie „styrodurem”) idalne na doniczki.
6 sierpnia Razem z Tour de Varsovie wsiadamy na rowery i jedziemy zobaczyć miejsca nominowane do nagród w 33. konkursie Warszawa w kwiatach i zieleni. A potem – piknik.