Czym są implanty zębowe? Kto może z nich skorzystać? Jak przebiega zabieg wszczepienia implantów. Na te i inne pytanie znajdziecie odpowiedź w tym artykule.
Nie wszyscy mogą cieszyć się nieskazitelnym uśmiechem. Czasami w wyniku nieszczęśliwych wypadków, chorób jamy ustnej lub zwyczajnie z powodu upływających lat pojawia się problem ubytków w uzębieniu. Takie braki nie tylko w znacznym stopniu odbijają się na samoocenie, ale stanowią również poważny czynnik powodujący pogorszenie jakości życia. Z powodu niekompletnego zestawu zębów może dojść do zmian w rysach twarzy i wystąpienia kłopotów z przeżuwaniem pokarmów oraz mówieniem.
Implanty to najdoskonalszy sposób imitacji prawdziwego zęba. Każdy element jego budowy jest zaprojektowany tak, aby jak najdokładniej odtworzyć naturalną strukturę uzębienia. Najczęściej, jest stworzony z tytanowej lub cyrkonowej śruby, która ma zastępować korzeń zęba. Właśnie na takiej bazie umieszcza się łącznik, na którym znajdzie się korona zębowa. Jej kolor zostaje dobierany indywidualnie, w celu uzyskania jak najbardziej naturalnego efektu. Najważniejszą kwestią w wyborze implantu idealnego jest materiał, z którego został wykonany. Tytan cechuje niezwykła wytrzymałość na obciążenia mechaniczne, o wiele większa w porównaniu do odpowiedników cyrkonowych. Implanty z tlenku cyrkonu wyróżnia jednak fakt, że ich barwa wykazuje niesamowite podobieństwo do koloru naturalnej tkanki. Dzięki temu, nawet w przypadku opadnięcia linii dziąseł pozostaną niezauważalne.
Przebieg zabiegu i jego efekty
Wiedząc już czym są implanty zębowe, warto poznać etapy ich zakładania. Standardowo, pierwszym etapem leczenia implantologicznego jest ocena stanu uzębienia oraz wykonanie badania RTG (a w razie potrzeby również tomografii komputerowej). Po zakwalifikowaniu się do tego typu terapii, przechodzi się do właściwego wszczepienia implantu. Zabieg przebiega z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, dlatego Pacjent nie musi obawiać się bólu związanego z trwającą procedurą. Po tym etapie, należy poczekać na zagojenie się kości, co trwa 3-6 miesięcy. Wówczas, podczas kolejnej wizyty, następuje odsłonięcie implantu poprzez nacięcie tkanki, która go otacza, i założenie śruby gojącej. Po zagojeniu naruszonej błony śluzowej następuje umocowanie spersonalizowanej korony zębowej.
Jak widać, leczenie implantologiczne jest dość długotrwałe. Jednak warto zauważyć, że brak pośpiechu w prowadzeniu terapii jest gwarancją bezkompromisowego bezpieczeństwa. Dodatkowo, uzyskane rezultaty są nie do odtworzenia z wykorzystaniem innych metod. Trwałość implantów zębowych oraz ich wygląd (stuprocentowo dopasowany do Pacjenta) stanowią cechy wyróżniające tę metodę na tle innych. Jest to doskonały sposób na pozbycie się problematycznych ubytków zębowych, bez potrzeby stosowania niewygodnych protez.
Artykuł sponsorowany