REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

„Astana. Mówi to Panu coś??“

Strona główna Nieruchomości „Astana. Mówi to Panu coś??“

Przed 29 czerwca 2014r. nie mówiło mi nic. Tydzień poźniej wiedziałem już, że Astana to nie tylko w języku Kazachów „stolica“, ale też nazwa własna miasta, które przed kilkunastu laty powstało na stepie i zadziwia bezwzględnie wszystkich, którzy widzą po raz pierwszy stolicę tego pięknego kraju.

Jakież było moje zdziwienie, gdy szczęśliwie, niezestrzelony nad Ukrainą, wylądowałem w Astanie i zobaczyłem to…

Astana

Astana- centrum miasta.

I to:

 Astana

Zaskakujące spotkanie w centrum handlowym.

A także to.

Astana

Zderzenie starego z nowym.
Nie jestem architektem, ale jako osoba zajmująca się tworzeniem marek, w każdym nowym mieście i państwie szukam jego genius locci. Czegoś, co decyduje o jego wyjątkowości i tworzy markę.
Decyzja o rozpoczęciu budowy nowej stolicy Kazachstanu zapadła w 1996 roku. Ten ambitny projekt rozpoczął się od razu, w gołym stepie.
Pomysł przeniesienia stolicy z Ałma Aty, miasta na południu kraju, znajdującego się w pobliżu granicy z Chinami i Kirgistanem na początku był krytykowany. Jednak z postępującą budową, krytyka zamieniała się w podziw.
Co zadecydowało o przeniesieniu stolicy?
• bardziej centralne położenie
• korzystniejsza struktura narodowościowa – w Ałma Aticie przeważał żywioł rosyjski, w nowej stolicy była szansa na zmianę tych proporcji
Kazachski step szybko zmienił się w pokazową pracownię dla najlepszych światowych architektów. Projekty dla Astany tworzyli Norman Foster, Kisho Kurokawa i Manfred Nicoletti – jeśli wymienić tylko tych najważniejszych.
Spacerowałem po Astanie z głową zadartą do góry. Dziwiło mnie, że każdy budynek jest z innej bajki i w żaden sposób nie koresponduje z otoczeniem, tym co było zbudowane wcześniej.

Astana

Astana

Ale po chwili to przestawało dziwić. Wystarczyło spojrzeć na otaczające mnie kazachskie twarze.

Astana

Każda z nich jest inna. W kraju, w którym współżyje ze sobą 130 grup narodowościowych, 17 religii i wyznań, przestaje to dziwić. To prawdziwy tygiel.

Astana

Astana

 

Miałem wrażenie, że jestem w gigantycznej piaskownicy, gdzie każdy zamek z piasku jest nie tylko inny, ale piasek jest barwiony. Ma różne odcienie. Wszędzie było czuć zapach nowości.

Bez tytułu

Każdy z budynków szybko zyskiwał sobie przezwiska nadawane mu przez mieszkańców.
Budynek Ministerstwa Transportu i Komunikacji, na przeciwko którego mieszkałem został nazwany po rosyjsku – „zapalniczką“ czyli „zażygałką“, co Polakowi łatwo było zapamiętać.

 

Bez tytułu

Baiterek – wieża o wysokości 105 metrów, zyskała miano Chupa Chups.

Bez tytułu

W Polsce tylko trzy miasta powstały od podstaw, mając swój początek jako szkice na kartce papieru. Pierwszym z nich jest Zamość – perła renesansu, przykład idealnego miasta, chyba z najpiękniejszym ratuszem w Polsce. Drugim miastem pionerskim jest Łódź, która zaczynała skromnie w 1825 roku jako osada tkaczy, a trzecim miastem zbudowanym od zera jest Gdynia – ambitny projekt odrodzonej Polski i jej strategiczne okno na świat.
Tym większe wrażenie robi Astana. Miasto, które powstało w gołym stepie. Ten step widać zresztą z najwyższego i centralnego punktu Astany – wieży Baiterek.

Bez tytułu

Układ planistyczny Astany jest bardzo wyraźny. To centralna oś wyznaczająca spacerową aleję, biegnąca wzdłuż budowanego miasta.

Bez tytułu
Rozpoczyna się budynkiem największej kazachskiej firmy KazMinaiGaz (kazachskim Gazpromem), jej sercem jest Drzewo Życia – Bajterek, wieża z widokiem na stolicę.

Bez tytułu

Siedziba największej kazachskiej firmy KazMinaiGaz

Bez tytułu

Kazachstan to kraj w budowie

W środku wieży widokowej znajduje się odcisk dłoni prezydenta Kazachstanu – Nursułtana Nazarbajeva.

Bez tytułu

Aleja kończy się Pałacem Prezydenta, przypominającym Biały Dom, a w jego przedłużeniu znajduje się Pałac Pojednania – wysoka na 60 metrów szklana piramida.

Bez tytułu
Po drugiej zaś stronie, tuż za budynkiem KazMinaiGaz, umieszczono najnowocześniejsze i prawdziwie europejskie centrum handlowe Khan Shatyr, zaprojektowane przez Normana Fostera, swoim wyglądem przypominające jurtę . Pod jej szklanym namiotem o powierzechni 40.tys. metrów kwadratowych można znaleźć wszystkie najbardziej znane europejskie marki. To najprzyjemniejsze miejsce zakupów w Astanie. Mieszkańcy przekornie nazywają je „piramidą“.

Symbolika układu jest prosta – od komercji i handlu do polityki oraz prawa. Od porządku gospodarczego do porządku politycznego.
Nowa stolica Astana jest żywym pomnikiem prezydenta Kazachstanu – Nursułtana Nazarbajewa. To jego pomnik za życia. Przeniesienie stolicy i budowa nowego miasta było jego decyzją i wolą.
Astana to bardzo mitotwórczy projekt, budzący dumę u wszystkich Kazachów, to symbol skoku cywilizacyjnego jaki wykonuje cały kraj.
To, jak ten proces jest ważny świadczy nawet święto narodowe – dni Astany, obchodzone 6 lipca, nomen omen w dniu urodzin prezydenta Nursułtana Nazarbajeva.
Tak się zdarzyło, że odwiedziłem Astanę akurat przed tym świętem.
Wszędzie trwały prace przygotowujące miasto na świętowanie jego istnienia, ale nie było w nich jakieś gorączkowości…

Bez tytułu

Zdarzało się, że w poniedziałek przechodziłem po ulicy, na której kładziono asfalt, moi kazachscy przyjaciele powtarzali – „zobaczysz, do soboty będzie gotowa!“, a ja już w środę jechałem nią wyasfaltowaną …

Bez tytułu

Bez tytułu

To samo miejsce kilka dni później.

 

Ambitny projekt nie kończy się jednak na postawieniu nowych budynków. Kazachowie wiedzą, że budowa miasta to wielowymiarowy, długoterminowy i strategiczny proces.

Pokazały mi to dwa powiązane z Astaną projekty:

Zielone strefy – to projekt zadrzewiania okolic Astany i stworzenie zielonego pasa drzew chroniącego przed wiatrem, piaskiem i śniegiem. Dziesiątki tysięcy hektarów lasów, proces rozłożony na wiele lat. Przeniesiony też na cały Kazachstan – wokół nowych autostrad, dróg i w innych miastach prowadzone jest systematyczne zalesianie. Za 50 – 60 lat może okazać się, że ze stepu pozostanie tylko wspominienie i zdjęcia.
Opera – to najbardziej klasyczny z budynków, które widziałem w Astanie. Jedna z najpiękniejszych Oper świata, wyposażona w najnowocześniejsze, niemieckie rozwiązania techniczne i włoski design dumnie stanęła na stepie.
Jej budowa rozpoczęła się w 2009 roku a w 2013 roku została już oddana do użytku.

Astana

Audytorium może pomieścić 1250 widzów.

Astana

To największa świątynia sztuki w Azji Środkowej. Opera w Astanie daje rocznie 9 premier i nawiązała strategiczne partnerstwa z czołowymi scenami operowymi na całym świecie.

Astana

Gdy odwiedzałem to miejsce, akurat trwały próby zespołu z opery w La Scalii do wystawienia „Tosca“ G. Pucciniego. Kazachowie wiedzą, że miasto bez kultury jest martwe.

Astana to miasto, na którym nie czuć już stepu. Zewsząd otacza je zapach nowości. Najbardziej pachnie świeżością ogromne i nowoczesne Muzeum Narodowe. Wysoki na 8 pięter budynek prezentuje dumę Kazachów ze swojego dziedzictwa. Ogromny hall robi wrażenie.

Astana

Astana to bardzo młode miasto, pełne dzieci i wesołych placów zabaw.

Astana

 

Astana to miasto przyszłości i symbol nowego dumnego Kazachstanu. Cywilizacyjny skok jaki wykonuje to państwo, przypomina to, co kiedyś zrobiła Korea Południowa, Singapur i Izrael.
Ale Kazachstan nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

 

zdjęcia i tekst: Grzegorz Kosson
pisarz i strateg, tworzy marki. Zakochany w Warszawie baczny obserwator rzeczywistości, autor książki Warstwy czyli obrazy miasta. Obecnie pracuje nad jej kontynuacją pod tytułem – Gruzy czyli obrazy zwycięstwa.  Podziękowania dla Pani Saltanat Askerbykkyzy i Marzhan Zhakenovej za oprowadzenie po Operze w Astanie

Wiadomości

HALA MIROWSKA Z PRZEDWOJENNĄ FASADĄ? JEST PROJEKT JEJ NA ODTWORZENIE

Od kilku lat powraca pomysł odtworzenia oryginalnej fasady Hali Mirowskiej, do której w latach 60 XX wieku od strony al. Jana...

CHODNIKI DLA PIESZYCH. ZMIANY W PARKOWANIU NA MOKOTOWSKIEJ

Na ul. Mokotowskiej piesi mają już chodniki tylko dla siebie. ZDM przeorganizował parkowanie po zachodniej stronie ulicy i teraz kierowcy będą...

Grupo Lar Polska i Hanner przygotowują nową inwestycję w ramach partnerstwa joint venture

Grupo Lar Polska i litewski deweloper Hanner ogłosili podpisanie umowy zakupu działki na warszawskim Targówku. Grupo Lar Polska...

Majówka z ABBĄ w Parku Fontann

Po ubiegłorocznym sezonie z bohaterami filmów Disneya, fontanny zatańczą w rytm przebojów legendarnej grupy ABBA. Na weekend majowy zaplanowano inaugurację pokazów...

Plac Pięciu Rogów i milionów odwiedzających

Warszawianki i warszawiacy polubili Plac Pięciu Rogów – wynika z badań, przeprowadzonych przez stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. Tylko w jeden z...

REWOLUCJA W PARKOWANIU. NIEBIESKA TABLICA WSKAŻE PARKING

Nie wiesz, gdzie znajduje się najbliższy parking? A kiedy go znajdziesz obawiasz się, że wszystkie miejsca są już zajęte? Jeszcze w tym...

Polecane

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

Kultowa seria „Retro Warszawa” powraca do księgarń.

Już w maju ponownie pojawi się jedna z Waszych ulubionych serii WARSZAWA FOTO RETRO, która fotografiami opowiada o codzienności stolicy kolejnych...

Druga edycja Westfield Good Festival – baw się na koncertach, projektuj meble, odkryj proekologiczne postawy!

Już w czwartek, 18 kwietnia w Westfield Arkadia i Westfield Mokotów rozpocznie się II edycja festiwalu Westfield Good Festival. Na uczestników wydarzenia...

ZEROMAT – WYJĄTKOWA ATRAKCJA W CENTRUM WARSZAWY! POŻEGNAJ PEPSI MAX I OTRZYMAJ DWIE PUSZKI PEPSI ZERO CUKRU

Pepsi zaprasza wszystkich fanów marki do świętowania i powitania Pepsi Zero Cukru. Tuż przy rondzie ONZ, w centrum Warszawy, czekać będzie na nich wyjątkowa...

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę!

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie...