Otwarcie “Znikającego muru” odbyło się w 18 września, na bulwarach wiślanych w okolicach pawilonu Muzeum nad Wisłą. Instalacja jest częścią programu Goethe-Institut z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Mur zniknął w ciągu kilku godzin.
Otwarcie w Warszawie odbyło się z udziałem dyrektorki-koordynatorki ds. kultury i komunikacji społecznej Urzędu Miasta st. Warszawy Aldony Machnowskiej-Góry, ministra pełnomocnego w Ambasadzie Niemiec w Polsce Knuta Abrahama, dyrektora Goethe-Institut w Warszawie Christopha Bartmanna oraz głównego kuratora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Sebastiana Cichockiego.
„Znikający mur” to wyjątkowe zestawienie ulubionych cytatów nadesłanych przez mieszkanki i mieszkańców Europy – fragmenty piosenek, wierszy, cytaty z ulubionych filmów, powieści i pism filozoficznych. Instalacja nie tylko gromadzi cytaty wygrawerowane na małych klockach, lecz także prezentuje językową i duchową różnorodność naszego kontynentu oraz bogactwo europejskiej kultury. Zwiedzający instalację będą mogli zabrać ze sobą na pamiątkę bądź przekazać najbliższym tyle klocków, ile uniosą.
Znikające klocki mają symbolizować znikający mur. Sztucznie budowane granice, które dzielą społeczności, narody, wspólnoty i zwykłych ludzi, mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych.
Równolegle do prezentacji w Polsce instalacja będzie pokazywana również w Belgii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii/Irlandii Północnej, Hiszpanii, Grecji, we Włoszech oraz na Cyprze i Litwie.
Projekt „Znikający mur” otrzymał wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec z okazji niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
mat. prasowe Goethe-Institut w Warszawie fot. Bartek Bajerski