250 metrowa wieża mogłaby powstać obok Złotej 44

To już pewne, że najwyższy budynek w Warszawie powstanie. Zbuduje go słowacka spółka HB Reavis przy ulicy Chmielnej. Oficjalny projekt 310 metrowego wieżowca będzie zaprezentowany w marcu 2016 podczas targów nieruchomości w Cannes. Budynek projektuje Norman Foster.

Wiadomo też, że wieża będzie miała 230 metrów wysokości do dachu, a kolejnych kilkadziesiąt metrów będzie miał jej maszt. Tym samym nowy wieżowiec zdetronizuje po 60 latach Pałac Kultury i Nauki.

My przypominamy Wam projekt autorski innej wieży, która mogła stanąć na działce obok Złotej 44. Autorem koncepcji zielonego wieżowca jest pracownia LS- Studio. Już kilka lat temu inwestorzy przymierzali się do rozbiórki sąsiadującego z wieżą Złotej 44 budynku hotelu Holiday Inn i wybudowaniu nowego budynku o 300 metrowej wysokości. Projekt prezentowany przez LS- Studio jest o 50 metrów niższy.

Celem projektu było stworzenie nowoczesnego budynku wysokościowego w centrum Warszawy, o prostej formie, nie wpływającej negatywnie na panoramę miasta. Budynek miał by przewyższać obecnie najwyższy w Polsce Pałac Kultury i Nauki. Przypomnijmy, że podobną wysokość budynku planowali inwestorzy.

Najbliższe otoczenie oraz atrakcyjna lokalizacja skłoniły mnie do zaprojektowania budynku o wysokości przekraczającej 250 metrów.

Projektowany wieżowiec jest całkowicie przeszklony, dzięki czemu łagodnie wkomponuje się w otaczający go teren. Rzut budynku na planie elipsy z częścią komunikacji przeniesioną do wnętrza bryły, pozwoliło stworzyć bardzo dobrze doświetlone powierzchnie biurowe oraz mieszkalne. Wnętrze budynku wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz posiadające najnowocześniejsze instalacje. Budynek docelowo podzielony został na cztery segmenty.

W części parterowej znajdują się powierzchnie usługowe z proponowanym przeznaczeniem pod kawiarnie. Projekt zakłada stworzenie kawiarni lub restauracji zamkniętej dla pracowników i mieszkańców budynku oraz drugiej otwartej, dostępnej z ulicy dla każdego, posiadającej oddzielne wejście od strony Alei Jana Pawła II oraz ulicy Złotej.

Druga część budynku położona na kondygnacjach II-XL zawierać będzie powierzchnie biurowe w dwóch wersjach organizacji przestrzennej, otwartej – typu „open space” oraz z wydzielonymi pomieszczeniami, tzw. biurami celkowymi.

Trzecią część budynku, od kondygnacji XLI do LIX przewiduje się jako powierzchnię mieszkalną z wydzielonymi apartamentami jedno-, dwu- i trzypokojowymi. Z uwagi na duże zanieczyszczenie, silnie zurbanizowany najbliższy teren oraz brak dostępu do środowiska naturalnego, zakłada się również stworzenie wbudowanych w bryłę budynku ogrodów zimowych, dostępnych dla mieszkańców projektowanego budynku.

Zwieńczeniem budynku jest trzykondygnacyjna restauracja połączona z tarasem widokowym. Pomieszczenie to będzie dodatkowo uatrakcyjnione przezroczystym szklanym dachem. Najbardziej atrakcyjne jest położenie tej części budynku na wysokości przekraczającej obecnie najwyższy budynek w Polsce.

Całkowicie przeszklona elewacja budynku eksponuje wysoko położone ogrody zielone, powodując zwiększenie atrakcyjności wyglądu wieżowca, a dodatkowe oświetlenie w nocy tworzy przepiękne wykończenie budynku na tle panoramy miasta.

Budynek posiada 63 kondygnacje naziemne, 5 podziemnych. Parter oraz kondygnacje 61-63 przeznaczone na część usługową. Poziomy od 2 do 39 zawierają wyłącznie część biurową. Na kondygnacjach od 40 do 59 znajdować się będą apartamenty oraz ogrody zielone. Kondygnacje 15, 30, 45, 60 zawierają wyłącznie pomieszczenia techniczne.

Powierzchnia zabudowy budynkiem: 1659,31 m2

Powierzchnia użytkowa: 109848,63 m2 w tym: część mieszkalna to 11995,20 m2, część usługowa to 3423,67 m2 oraz część biurowa wynosząca 33549,67 m2.

Kubatura budynku: 411857,34 m3.

Projekt dyplomowy, obroniony w lutym 2014 roku na wydziale Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Promotorem pracy dyplomowej był doc. dr inż. arch. Janusz Marchwiński

wizualizacja_4.jpg

 

wizualizacja_6.jpg wizualizacja_8.jpg

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...