Zielony plac przed PKiN zamiast betonowej pustyni [Wizualizacje]

Plac imienia Tadeusza Kantora – Natury i Kultury, w skrócie PiK-NiK będzie  transformacją Placu Defilad w nową wielofunkcyjną przestrzeń publiczną na miarę ambicji metropolii europejskiej oraz potrzeb mieszkańców stolicy.  Będzie współczesnym Forum Romanum, miejscem spotkań, kultury, odpoczynku i wydarzeń.

PiK-NiK to fuzja dwóch elementów, które charakteryzują Warszawę: zieleni z piknikowo-festiwalową atmosferą oraz kultury, tej wysokiej oraz tej tworzonej oddolnie, alternatywnej, spontanicznej. Już teraz, obecny Plac Defilad jest zagłębiem kultury: PKiN z licznymi muzeami i teatrami (Lalka, Dramatyczny, Studio), a wkrótce TR oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN). Dlatego też plac został nazwany imieniem Tadeusza Kantora, jednego z z najważniejszych artystów polskich w XX w.

1

W projekcie tym połączyliśmy  piknikowo-festiwalowy klimat Warszawy z wielkomiejskością i kulturą  poprzez naniesienie na plac wiele przenikających się warstw i elementów. Zewnętrzne obszary placu to strefa komunikacyjna: pieszo – rowerowa. Bliżej środka placu znajduję miejska łąka, czyli pierścień zielonych i kwiecistych tarasów z siedziskami (plac charakteryzuje się ponad 3 m różnicą wysokości). Pierścień ten od strony PKiN  (zachodniej) jest trybuną do oglądania sceny jaką jest centralna wielofunkcyjna płyta placu. Od strony wschodniej jest to trybuna dla MSN i ul. Marszałkowskiej. -wyjaśnia Piotr Szcześniak, architekt z pracowni Bygg Architecture.2

Wymiary centralnego placu 70 x 100 m, umożliwiają odbywanie się dużych imprez masowych ale również są przyjazne, nieprzytłaczające, są jak wymiary np. Rynku Starego Miasta.  Kameralność tego miejsca  podkreślona jest również przez podwójny szpaler drzew na pierścieniu tarasów.

 

456

Płyta placu wyposażona jest w elementy wodne – fontanny, które np w upalne dni mogą się zmienić w wielki akwen wypełniający cały plac, zimą w wielkie lodowisko a podczas imprez całkowicie zniknąć.

Nowoczesne oświetlenie LED, umożliwia różne scenariusze. Płyta placu jest oświetlona odgórnie a pierścień tarasów oddolnie, poniżej koron drzew.

Projekt wraz z innymi pomysłami na zagospodarowanie przestrzeni na Placu Defilad zorganizował porta FUTUWAWA. Mimo że znamy już projekty siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa, a także toczącej się od wielu lat debaty o zagospodarowaniu Placu, dyskusja ta jest niepełna bez rozmowy o wizji tego miejsca. To właśnie wizji Placu Defilad dotyczył konkurs „Patrz na Plac”, do którego architekci, artyści i amatorzy nadesłali 47 propozycji.

 

Czy udało się znaleźć ideę, która pomoże tchnąć w Plac nowego ducha miejsca? Będzie można się o tym przekonać na Placu Defilad, a właściwie przechadzając się po jego wirtualnej przestrzeni w siedmiu alternatywnych scenariuszach.

WYSTAWA KONKURSOWA W VR
Wystawa konkursowa w wirtualnej rzeczywistości będzie okazją do zapoznania się z siedmioma projektami dla Placu Defilad. Sześć z nich wytypowało Jury Konkursowe w składzie: prof. Krzysztof Domaradzki, prof. Sławomir Gzell, dr Krzysztof Herbst, Dorota Jarecka, Roman Pawłowski, dr Katarzyna Sadowy, Wojciech Wagner, Marcel Andino Velez). Siódmy, „Agora Warszawska” Pawła Wołejszy z 2013 roku, wszedł do finału jako zwycięzca Głosowania Publiczności podczas czerwcowego święta wolności „Wyłącz System vol 8.”.
Wizualizacje nagrodzonych projektów w VR przygotowało studio Melt.

Wydarzenie na FB:

VR W PROJEKTOWANIU MIAST – DYSKUSJA

GŁOSOWANIE PUBLICZNOŚCI
Wystawa będzie okazją do zadecydowania, która wizja Placu Defilad najbardziej „wciąga”, zaskakuje lub przekonuje:

„Plac Sztuki Nowej” Aleksandry Bartczak
„MODziSz (Miejskie Ogródki Działkowe i Sztuki)” Kolektywu Palce Lizać (Barbary Nawrockiej i Dominiki Wilczyńskiej)
„Plac Czterech Fontann” Jana Kowalewicza i Leszka Wiśniewskiego
„BazaOaza” Kwiatuchi, Przemka Kaczkowskiego (STOPROCENT Architekci)
, Joanny Skórzyńskiej, Julii Skórzyńskiej-Ślusarek
„PiK-NiK, Plac imienia Tadeusza Kantora – Natury i Kultury” Piotra Szcześniaka
„Agora Warszawska” Pawła Wołejszy
„Plac Powszechny” Adriana Zawiślaka

Możesz zagłosować:

– osobiście na Placu Defilad podczas wystawy konkursowej po zapoznaniu się z projektami w wirtualnej rzeczywistości (9-11 września, godz. 12.00-21.00).
– przez stronę internetową placdefilad.futuwawa.pl w dniach 9-16 września 2016

Nagrody pieniężne
Trzy projekty, które zdobędą najwięcej głosów, otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 1000 zł każda.

Nagrody rzeczowe
Dwa projekty, które zdobędą najwięcej głosów, otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez Valevsky home&deco: lampa LUX złota o wartości 12.900 (1 miejsce) oraz stolik kawowy QUBIK miedź o wartości 1.399 zł (2 miejsce)

Nagrody dla głosujących
Wszyscy głosujący będą mieli możliwość uzasadnienia wyboru swoich faworytów, zarówno podczas wystawy na Placu Defilad, jak i w głosowaniu internetowym. Na najciekawsze w ocenie organizatorów uzasadnienia czekają nagrody rzeczowe ufundowane przez Valevsky home&deco:

– pierwsze najciekawsze uzasadnienie – lampka nocna ESPA złota o wartości 1.400 zł
– drugie najciekawsze uzasadnienie – lampka nocna ESPA kolor szampan o wartości 500 zł
– trzecie najciekawsze uzasadnienie – lampka nocna ESPA kolor turkus o wartości 500 zł

Ostateczne wyniki, zarówno głosowania Jury Konkursowego, jak i Publiczności, zostaną przedstawione 29 września o godzinie 19:30 podczas uroczystości

 

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Deweloper Dantex już w te wakacje odda do użytku 199 mieszkań....

0
Deweloper Dantex zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Autonomia Praska – projektu, który przyciąga uwagę nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim unikalnym charakterem....