Zakaz spalania węgla w stolicy od października

Od niedzieli, 1 października, w stolicy nie będzie można palić węglem w piecach i kominkach. Zakaz został wprowadzony w ramach nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza.

Za niewiele ponad dwa tygodnie mieszkańcy Warszawy nie będą mogli palić węglem w swoich źródłach ogrzewania. Zakaz dotyczy również paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla.

Wyjątek stanowią instalacje spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 r. oraz instalacje spełniające wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r. Właściciele mają możliwość palenia w nich również węglem do końca ich żywotności.

Zakaz spalania węgla w stolicy został wprowadzony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego wraz z nowelizacją uchwały antysmogowej. Ten sam dokument wprowadza zakaz spalania węgla w powiatach okołowarszawskich od 2028 roku.

Miejskie dotacje dostępne przez cały czas

Stolica wspiera mieszkańców w rezygnacji z palenia węglem, udzielając dotacji na likwidację kopciuchów w swoich domach. Wnioski o dofinansowanie można składać przez cały czas. Obecnie mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 70 proc.

Warszawski program dotacji pozwala na wymianę przestarzałego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania: pompę ciepła, kocioł gazowy, instalację ogrzewania elektrycznego, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać dodatkowe środki na odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Program „Czyste powietrze”

Pomoc w likwidacji kopciuchów można uzyskać również w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”, który w stolicy realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wsparcie finansowe w ramach programu obejmuje wymianę starych pieców na paliwo stałe (na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania programu), instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, mikroinstalację fotowoltaiczną, a także na ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi.

Warszawiacy mogą łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze z dotacjami miejskimi. O szczegóły można pytać mailowo pod adresem czystepowietrze@um.warszawa.pl oraz u miejskich doradców energetycznych, którzy nieodpłatnie świadczą usługi dla mieszkańców, m.in. pomagają złożyć wniosek o dofinansowanie w programie. Eksperci pełnią dyżury w punktach konsultacyjnych w dzielnicach Białołęka, Wawer, Włochy, Rembertów, Ursynów, Targówek, Mokotów. Można też umówić wizytę doradcy w domu.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Centrum Praskie Koneser z jeszcze bogatszą ofertą kulinarną. Dwa nowe koncepty...

0
Centrum Praskie Koneser na warszawskiej Pradze nieustannie przyciąga miłośników dobrej kuchni i wyjątkowej atmosfery. Niedawno do grona tamtejszych lokali dołączyły dwa nowe: „Zabawa Bistro....
×