Problemy ze spłatą faktur czy długi ze strony kontrahentów to bolączka wielu polskich przedsiębiorstw. W ostatnim czasie mogło ulec to pogorszeniu, zwłaszcza biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej znalazło się wiele polskich firm w wyniku pandemii. Jednak skuteczna windykacja pozwala zażegnać problem z brakiem spłaty. Ważne, aby była prowadzona zgodnie z prawem i z zachowaniem ustalonej kolejności – rozpoczynając od działań miękkich (polubownych), a kończąc na twardych (sądowych i komorniczych).
Chcesz zachować dobre relacje z kontrahentem?
Część przedsiębiorców pragnie zachować pozytywne stosunki biznesowe z zalegającym ze spłatą kontrahentem. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza gdy do tej pory nie było problemów z regulacją należności lub utrzymanie relacji biznesowej będzie szczególnie opłacalne dla firmy. W takich przypadkach (oraz jako pierwszy krok w windykacji), zaleca się tzw. działania miękkie. Mowa o windykacji polubownej, czyli przebiegającej bez angażowania sądu czy komornika.
Czynności na tym etapie polegają głównie na przesłaniu przedsądowego wezwania do zapłaty z określonym terminem. Oczywiście w grę wchodzą również wszystkie inne działania zmierzające do ściągnięcia długu, w tym połączenia telefoniczne czy wysyłanie wiadomości do dłużnika. Wiele osób korzysta przy tym z pomocy firm lub kancelarii windykacyjnych.
W przypadku wsparcia ze strony prawników, możemy spodziewać się wysłania wezwania do zapłaty z pieczęcią kancelarii, co motywuje do szybszej spłaty należności. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że zaangażowanie prawników daje sygnał dłużnikowi, iż wierzyciel jest gotowy do podjęcia dalszych kroków prawnych.
Windykacja twarda – skuteczna forma odzyskiwania należności
Czasem jednak windykacja miękka nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wówczas konieczne jest przejście do działań twardych, czyli windykacji sądowej i komorniczej. Przebieg sprawy polega wówczas na analizie procesowej danej sprawy i prowadzi do złożenia pozwu sądowego. Dłużnik zostaje zmuszony do zapłaty, dlatego windykacja twarda niemal zawsze przynosi pozytywny efekt dla wierzyciela.
Oczywiście do prowadzenia postępowania sądowego konieczne będzie zatrudnienie reprezentanta pod postacią prawnika. Można walczyć samodzielnie, jednak znacznie większe szanse daje pomoc specjalisty. Kancelaria windykacyjna reprezentuje klienta przed sądem i w trakcie postępowania egzekucyjnego.
Czasem najlepsze wyjście to firma windykacyjna
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, można zauważyć, że najszybsza i najskuteczniejszą formą windykacji jest ta prowadzona z udziałem prawników. Chociaż na rynku znajdziemy też firmy windykacyjne oferujące swoje usługi, to jednak nie zawsze spełnią one nasze oczekiwania. Firmę może założyć każdy, za to prawnik jest zawodem zaufania publicznego i działa zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku firm nie mamy takiej pewności.
Jeśli szukasz pomocy w windykacji długów i chcesz mieć gwarancję obsługi na najwyższym poziomie, skorzystaj z pomocy specjalistów i zasięgnij opinii na stronach kancelarii specjalizujących się w działaniach windykacyjnych, jak choćby tutaj: https://rpms.pl/windykacja-warszawa/. Pamiętaj, że doświadczeni specjaliści najpierw powinni przystąpić do działań przedsądowych – w celu polubownego zakończenia ewentualnego sporu i ograniczenia kosztów, a jeśli te nie przyniosą rezultatów, podejmą dalsze kroki w celu wyegzekwowania należności, jak skierowanie sprawy do sądu.
fot. materiały prasowe
Artykuł sponsorowany