REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Wielka Warszawa ma być jeszcze większa?

Strona główna Infrastruktura Wielka Warszawa ma być jeszcze większa?

Prawo i Sprawiedliwość ogłasza konsultacje w sprawie stworzenia „wielkiej Warszawy. Na stronie konsultacjemetropolia.pl pojawiły się kolejne gminy. Pomysłodawcy zmian chcą do Warszawy przyłączyć Leszno oraz Żabią Wolę – nie było wcześniej mowy o ich przyłączeniu. Na mapie uwzględniona została również Podkowa Leśna, której zabrakło w pierwotnym projekcie.

„Konsultacje społeczne” poselskiego projektu ustawy o metropolii warszawskiej, tzw. #DekretSasina są nierzetelne, prowadzone w sposób nieprofesjonalny i pozbawiony dialogu z mieszkańcami i samorządowcami.

Kilka tygodni temu zaczęliśmy bić na alarm, że w imię partyjnych interesów chce się zburzyć samorządność lokalną. Zaproponowane parę dni temu konsultacje są nierzetelne, prowadzone bez poszanowania zasad i mają manipulacyjny charakter – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy i dodaje – Około 47% obywateli Legionowa odrzuciło pomysł PiS w niedzielnym referendum w Legionowie i zdecydowało, że chce ochronić swoją małą ojczyznę. To czytelny sygnał dla władz – projekt ustawy metropolitalnej powinien być niezwłocznie wycofany ze ścieżki legislacyjnej w Sejmie.

Zgodnie z zapowiedziami konsultacje ustawy metropolitalnej trwają tylko trzy tygodnie (we wstępnych deklaracjach miały trwać prawie dwa miesiące).

Jako samorządy metropolii warszawskiej jesteśmy zainteresowani rozmową nt. rozwiązań, które poprawiłyby naszą współpracę. Niemniej jednak zawsze podkreślaliśmy, że ustawa o ustroju m.st. Warszawy nic z metropolią warszawską wspólnego nie ma. Mamy wrażenie, że niestety fasadową metodą konsultacji, próbuje się łatać niedoskonałości związane z projektem ustawy – powiedział podczas wtorkowej konferencji Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Fasadowość konsultacji
Eksperci alarmują: aby konsultacje były wiarygodnym i miarodajnym narzędziem powinny umożliwiać wypowiedzenie się w różny sposób, nie tylko przez Internet.  Poza tym mieszkańcy nie mogą być jedynie biernymi odbiorcami konsultacji i ich efektów. Powinni mieć możliwość wypowiedzenia się na przykład na spotkaniu z pomysłodawcami zmiany. Na mapie zostały narysowane punkty konsultacji, w których na mieszkańców nikt nie czeka.

Eksperci nie pozostawiają również złudzeń, że strona www.konsultacjemetropolia.pl ma charakter informacyjno-propagandowy i zawiera interpretację projektowanych rozwiązań, a nie ich rzetelny opis, poza tym:

  • brakuje projektu ustawy – konsultacje odbywają się w oparciu o projekt ustawy, którego na stronie nie ma. W rzeczywistości projekt jest, ma nadany swój numer druku i został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Na stronie można znaleźć jedynie interpretacje zapisów ustawy dokonane przez partię polityczną.
  • zastosowana w „konsultacjach” ankieta zawiera głównie pytania zamknięte, narzucające jeden schemat odpowiedzi. Taka forma konsultacji nie pozwala na zgłoszenie krytycznych wobec projektu uwag. Ponadto same pytania są sformułowane w taki sposób, aby w efekcie respondent opowiedział się za projektem ustawy.
  • na stronie wspomniano o możliwości spotkania z wolontariuszem, lecz nie zaoferowano możliwości kontaktu – prezentowana na początku strony mapa zawiera tylko punkty, a nie jak sugeruje jej wygląd, miejsca konkretnych spotkań. W związku z tym jedyną formą konsultacji wydaje się być ankieta.
  • brak informacji o konsultacjach z samorządowcami w postaci zespołów problemowych czy też konsultacji z organizacjami pozarządowymi – nie ma jasno opisanych zasad, na jakich organizacje mogą się wypowiedzieć oraz jaka jest ich rola w całym procesie.
  • brak analizy obecnego ustroju Warszawy ani funkcjonowania współpracy z okolicznymi gminami, wskazania słabych i mocnych stron oraz uzasadnienia zmian, które miałaby wprowadzić ustawa metropolitalna.
  • opis celów powstania metropolii nie uwzględnia tego, że część z nich jest już obecnie realizowana, np. transport zbiorowy i system komunikacji miejskiej, oraz tego, że np. kwestie jakości powietrza i możliwości prawne w tym zakresie są rozpatrywane na szczeblu wojewódzkim, a nie gminnym czy powiatowym.
  • opis zasad i kompetencji metropolii jest ogólnikowy, nie porusza wielu kwestii zawartych w projekcie (np. sposobu wybrania prezydenta „gminy Warszawa” oraz często jest wewnętrznie sprzeczny – np. założenie, że likwidacja powiatów przyniesie oszczędności na administracji, a jednocześnie zapewnienie, że dzięki „filiom” metropolii w gminach dostępność usług świadczonych przez powiat będzie taka sama, a nawet większa).
  • oś czasu „Tworzenia metropolii warszawskiej” sugeruje, że propozycja opiera się na Ustawie o związkach metropolitalnych, tymczasem nie jest to prawda, gdyż projekt jest projektem poselskim, omijającym wszelkie konsultacje. Ponadto, pomysł utworzenia metropolii warszawskiej jest w wielu miejscach sprzeczny z Ustawą o związkach metropolitalnych, więc zrównywanie tych dwóch idei wprowadza mieszkańców w błąd.

Konsultacje nie spełniają Siedmiu zasad konsultacji społecznych, które sformułowano w 2012 r. pod auspicjami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, szczególnie: powszechności, przejrzystości i przewidywalności.

Metropolia już działa
Zgodnie z danymi za ostatnie 10 lat opublikowanymi przez UE to właśnie Warszawa wraz z całą metropolią była najszybciej rozwijającym się regionem Europy. W ostatniej dekadzie, gdy w Pradze odnotowano wzrost na poziomie 12%, w Budapeszcie – 18%, Warszawa osiągnęła 57%.

W 2014 r. Warszawa razem z 39 gminami zawarła porozumienie o współpracy metropolitalnej, które dzisiaj jest podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym naszych lokalnych wspólnot. Realizujemy wspólnie m.in. inwestycje w parkingi P+R (60 mln zł ze środków unijnych na 27 parkingów), trasy rowerowe (ponad 300 km dróg rowerowych za 240 mln zł ze środków UE) czy wspólną promocję gospodarczą firm. W 2007 r. wprowadziliśmy „Wspólny Bilet”. Dziś w systemie transportu metropolitalnego mamy 33 gminy. Ze wspólnego metropolitalnego transportu korzysta coraz więcej pasażerów – na przestrzeni ostatnich kilku lat jest to wzrost o 20%. W ramach współpracy z okolicznymi gminami w zakresie wspólnego systemu komunikacyjnego od 1 czerwca br. wprowadzimy udogodnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej: tańsze bilety dla podróżujących w 1. i 2. strefie, bilety grupowe dla uczniów oraz 3-dniowe dla turystów.

Wiadomości

Majówka z ABBĄ w Parku Fontann

Po ubiegłorocznym sezonie z bohaterami filmów Disneya, fontanny zatańczą w rytm przebojów legendarnej grupy ABBA. Na weekend majowy zaplanowano inaugurację pokazów...

Plac Pięciu Rogów i milionów odwiedzających

Warszawianki i warszawiacy polubili Plac Pięciu Rogów – wynika z badań, przeprowadzonych przez stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. Tylko w jeden z...

REWOLUCJA W PARKOWANIU. NIEBIESKA TABLICA WSKAŻE PARKING

Nie wiesz, gdzie znajduje się najbliższy parking? A kiedy go znajdziesz obawiasz się, że wszystkie miejsca są już zajęte? Jeszcze w tym...

Rynek mieszkaniowy powoli wraca do równowagi. Deweloperzy stawiają na współpracę z samorządami

18 kwietnia br. w Łodzi odbyło się jedno z największych wydarzeń branży mieszkaniowej tego roku - ogólnopolska konferencja “Miasta i Deweloperzy”, organizowana...

17. Nagroda Literacka Warszawy – nominacje

W Światowym Dniu Książki (23 kwietnia) ogłaszamy nominacje do Nagrody Literackiej Warszawy. Jury wskazało 15 najlepszych książek minionego roku w pięciu...

U-City i BLANCO od ACCIONA z certyfikatami BREEAM Interim

Powstające na warszawskim Ursusie osiedle U-CITY otrzymało certyfikat BREEAM Interim. To kolejna po BLANCO inwestycja firmy deweloperskiej ACCIONA z takim wyróżnieniem....

Polecane

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

Kultowa seria „Retro Warszawa” powraca do księgarń.

Już w maju ponownie pojawi się jedna z Waszych ulubionych serii WARSZAWA FOTO RETRO, która fotografiami opowiada o codzienności stolicy kolejnych...

Druga edycja Westfield Good Festival – baw się na koncertach, projektuj meble, odkryj proekologiczne postawy!

Już w czwartek, 18 kwietnia w Westfield Arkadia i Westfield Mokotów rozpocznie się II edycja festiwalu Westfield Good Festival. Na uczestników wydarzenia...

ZEROMAT – WYJĄTKOWA ATRAKCJA W CENTRUM WARSZAWY! POŻEGNAJ PEPSI MAX I OTRZYMAJ DWIE PUSZKI PEPSI ZERO CUKRU

Pepsi zaprasza wszystkich fanów marki do świętowania i powitania Pepsi Zero Cukru. Tuż przy rondzie ONZ, w centrum Warszawy, czekać będzie na nich wyjątkowa...

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę!

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie...