REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Warszawa najlepszym miastem na spacery. Wyprzedziła nawet Madryt i Paryż!

Strona główna Nieruchomości Biura Warszawa najlepszym miastem na spacery. Wyprzedziła nawet Madryt i Paryż!

Australijska firma Compare The Market Australia opublikowała ranking najlepszych miast na spacer. Okazuje się, że w zestawieniu miejsc sprzyjających pieszym spacerom Warszawa zajmuje wyjątkowo wysoką pozycję. Lepsze od stolicy Polski są jedynie dwie europejskie metropolie.

Które miasta na świecie są najbardziej przyjazne dla pieszych? Czytaj dalej, aby sprawdzić, czy Twoje miasto znajduje się na liście.

1. Monachium, Niemcy

Położone w samym sercu Bawarii Monachium jest oficjalnie najbardziej przyjaznym dla pieszych miastem na świecie, z kilku powodów. Na przykład ma ogromną liczbę 1 468 623 km tras rowerowych – drugą co do wielkości na świecie – a także 86% populacji mieszkającej w promieniu 1 km od przestrzeni wolnej od samochodów – ponownie, co jest drugim najwyższym wynikiem na naszej liście.

Pomimo tego, że transport publiczny w Monachium jest trzecim najdroższym (6,11 AUD za bilet w jedną stronę), zajmuje czwarte miejsce pod względem bezpieczeństwa, które jest kluczowe podczas chodzenia pieszo; a także drugi co do wielkości wskaźnik dla osób mieszkających w promieniu kilometra od placówek opieki zdrowotnej i edukacji, wynoszący 85%.

2. Mediolan, Włochy

3. Warszawa, Polska

4. Helsinki, Finlandia

5. Paryż, Francja

Dziewięć z 10 najpopularniejszych miast znajduje się w Europie, Madryt jest na siódmym miejscu, Oslo na ósmym, Kopenhaga na dziewiątym, a Amsterdam na dziesiątym. Jedynym miastem spoza Europy w naszym top 10 jest Tokio, które znalazło się na szóstym miejscu.

Sydney zajmuje 11. miejsce, a Melbourne 17. oraz Nowy Jork, najwyżej sklasyfikowane miasto amerykańskie, na pozycji 34; z San Francisco i Bostonem na 35. i 36. miejscu.

Przyglądając się bliżej tym miastom, Amsterdam osiąga dobre wyniki pod względem tras rowerowych, których łączna długość wynosi 1 090 608 km – co jest trzecim najwyższym wynikiem na naszej liście. Stolica Danii ma jednak drugi najwyższy wynik w transporcie publicznym, a także dziewiąty najbezpieczniejszy wynik, a Warszawa jest na 10. miejscu. Inne miasta, które uzyskały dobre wyniki pod względem jakości transportu publicznego, to Zurych (pierwsze miejsce) i Sztokholm (trzecie).

Sydney, Melbourne, Rio de Janeiro i Tokio mają najwięcej szlaków pieszych, a w Sydney jest ich aż 667 – o ponad 100 więcej niż Melbourne. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie możesz pokonać Abu Zabi, Dubaju czy Manamy; mając na uwadze, że jeśli weźmiesz pod uwagę koszt transportu publicznego, Buenos Aires jest zdecydowanie najtańsze, kosztuje 0,23 AUD za bilet. Bombaj i Kair są na drugim i trzecim miejscu najtańszym, odpowiednio 0,37 AUD i 0,5 AUD.

Jedyną rzeczą, za którą nasza lista top 10 nie wypada tak dobrze, są opady deszczu! Madryt jest najmniej deszczowy w naszym top 10, średnio 34,6 mm miesięcznie; ale ogólnie rzecz biorąc, to Kair, Abu Zabi, Dubaj i Manama, które mają najmniej.

Miasta o najmniejszym stopniu dostępności dla pieszych na świecie

Na drugim końcu spektrum znajdują się miasta, które są najmniej przyjazne dla pieszych.

1. Johannesburg, Republika Południowej Afryki

2. Patras, Grecja

3. Dallas, Teksas, Stany Zjednoczone

4. Houston, Teksas, Stany Zjednoczone

5. Manila, Filipiny

Naszą listę 10 najmniej przyjaznych dla pieszych miast uzupełniają Bangkok, Bombaj, Kapsztad, Quito i Chicago. Patras jest jedynym europejskim miastem, które znalazło się w pierwszej dziesiątce, a kolejne miasto z najniższymi wynikami, Saloniki, znajduje się na pozycji 30.

Patrząc na ogólnie analizowane czynniki, widzimy, że jeśli chodzi o szlaki rowerowe, Manama w Bahrajnie ma ich najmniej, bo zaledwie 9 305 km; za nim uplasowało się Monterrey na dystansie 11 180 km. Po Joburgu; Rio de Janeiro, Kapsztad i osiągają najgorsze wyniki pod względem bezpieczeństwa.

Na równi z Johannesburgiem pod względem miejsc wolnych od samochodów znajduje się Manama, gdzie zaledwie 8% populacji mieszka w promieniu 1 km od miejsca wolnego od samochodów, chociaż Kair i Bangkok nie radzą sobie dużo lepiej, odpowiednio 10% i 11%.

Jeśli deszcz zniechęca do wychodzenia na zewnątrz, unikaj Quito, Vancouver i Bombaju, które mają najwyższe średnie miesięczne opady. Co ciekawe, jedynym czynnikiem, w którym miasta o najniższym poziomie ruchu pieszego nie wypadły słabo, był koszt biletu w jedną stronę na transport publiczny. Zurych, który zajął 15.miejsce w klasyfikacji generalnej, pobiera najwięcej, przy ogromnej cenie 7,64 AUD za bilet, a następnie Sztokholm, Monachium i Oslo, które zajęły 12., pierwsze i ósme miejsce na ogólnej liście.

Fot. Tomasz Reich

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Weekend Nowej Warszawy: wydarzenia i atrakcje 13-14 lipca 2024 

Warszawa tętni życiem, kolorami i kulturą, oferując bogaty wachlarz atrakcji każdego dnia. Oto nasze propozycje na umilenie Twojego weekendu.

Ruszają prace nad najdłuższą linią metra w stolicy

Prace przedprojektowe dla IV linii warszawskiego metra wykona firma Metroprojekt. Zwycięzca przetargu przygotuje również koncepcję przebiegu linii M4 i dokumentację niezbędną...

Przystań Warszawa wielkie otwarcie już w sobotę!

Dzielnica Wisła zaprasza w sobotę na otwarcie Przystani Warszawa. Na miejscu będzie można m.in. pograć w tenisa i wypłynąć na Wisłę...

Sekrety reklamy na autobusach i tramwajach, które przełamią Twoją kampanię!

Szukasz skutecznego sposobu na dotarcie do szerokiego grona odbiorców i zwiększenie rozpoznawalności marki? Reklama na tramwajach i autobusach to efektywna forma komunikacji z...

Co wliczamy w koszty utrzymania apartamentów inwestycyjnych?

Myślisz o inwestowaniu w nieruchomości, ale nie jesteś pewien, jakie są rzeczywiste koszty utrzymania apartamentów inwestycyjnych? Czy koszty eksploatacji mogą wpłynąć na...

Miasto walczy z bazgrołami. Warszawę szpecą bezkarni wandale!

Trwa miejska akcja #stopbazgrołom. Tylko w pierwszej połowie tego roku z pseudograffiti oczyszczono blisko 3 tys. wiat i koszy. Nielegalne malunki...

Polecane

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas - wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce.Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!Polskie media...

Deski kompozytowe czy drewniane? Jakie wybrać?

Budowa tarasu to niełatwe zadanie. Trzeba zaprojektować go w taki sposób, by dobrze komponował się zarówno z domem, jak i z ogrodem....

Jakie są ceny biur na wynajem w topowych lokalizacjach w Warszawie?

Przy wyborze lokalizacji trend jest niezmienny od lat, bowiem wśród najchętniej wybieranych dzielnic biurowych w Warszawie są Wola i Śródmieście. Świadczy o...

Weekend poza Warszawą, czyli najlepsze pomysły na krótki wypoczynek poza stolicą

Czasami najpiękniejsze przygody kryją się tuż za rogiem. Dla tych, którzy chcą oderwać się od rutyny i zgiełku stolicy, mamy kilka inspirujących...

XV WARSZAWSKIE TARGI MIESZKANIOWE DOM 2024

Już za 2 tygodnie (8-9.06.2024 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2024. To już piętnasta edycja...

Zbliżają się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie!

Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach od 23 do 26 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki i na placu...