Byliśmy na największej w stolicy budowie kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. To zespół trzech wież realizowany wzdłuż zachodniego odcinka ulicy Chmielnej. Jego największą atrakcją będzie 310-metrowej wysokości wieża Varso Tower, która powstaje w narożniku Chmielnej i alei Jana Pawła II.








Varso Place to najbardziej spektakularna inwestycja firmy HB Reavis, która do projektu najwyższej wieży w Warszawie i w Polsce zaprosiła londyńską pracownię Foster + Partners. Smukły 53-piętrowy budynek pokryje szklana elewacja i zwieńczy ważąca 300 ton, 80-metrowa iglica.
Varso Tower to nie tylko budynek biurowy, ale również nowa atrakcja turystyczna i wizytówka Warszawy. 230 metrów nad ziemią powstanie najwyżej położony w tej części Europy taras widokowy, a więc dwukrotnie wyżej niż ten w Pałacu Kultury i Nauki. Goście, którzy będą chcieli zobaczyć panoramę Warszawy, wjadą na szczyt budynku panoramicznymi windami, które będą zamontowane od strony ulicy Chmielnej.









Na szczycie budynku na gości, poza tarasami, będą czekać restauracje na 46. i 47. piętrze oraz sklepik z pamiątkami. Obecnie inwestor pracuje nad koncepcją tej części budynku.
Wieża Varso Tower rośnie w tempie jednego piętra na tydzień i swoją docelową wysokość osiągnie w przyszłym roku. Ogromne wrażenie już teraz robi ponad 12-metrowej wysokości lobby budynku, w którym w przyszłości znajdą się m.in. wysokie drzewa.




















Pozostałe dwa budynki Varso Place, zaprojektowane przez HRA Architekci, wyrosły wzdłuż Chmielnej, kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji. To 80-metrowy budynek Varso 1, w którym docelowo znajdzie się hotel Nyx – obiekt będzie gotowy do końca tego roku, a także 90-metrowa wieża biurowaVarso2, której ukończenie planowane jest w 1. kwartale 2020.


Przez partery wszystkich trzech budynków będzie przebiegać 200-metrowej długości miejski pasaż, wzdłuż którego przewidziano miejsce na restauracje i lokale handlowe.
HB Reavis chce, żeby budynki było otwarte na miasto z każdej strony. Dlatego w paterze przewidziano również wejścia do lokali użytkowych wejścia z chodnika. Niewykluczone, że wzdłuż ulicy Chmielnej pojawią się wkrótce ogródki restauracyjne. Deweloper zadeklarował, że wyremontuje w porozumieniu z miastem cały odcinek ulicy Chmielnej, żeby stał się bardziej przyjazny dla mieszkańców okolicznych domów, a także przyszłych pracowników i gości.

Niestety, na razie nie wiadomo, jakie plany mają właściciele działki znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Varso Place, która znajduje się pomiędzy Alejami Jerozolimskimi i i kompleksem Varso Place. Działka należy do PKP, która planuje remont tunelu kolei średnicowej, a także płyty, na której w niedalekiej przyszłości mogłyby stanąć nowe budynki.
Varso w liczbach:
Czas budowy: 2016-2021
Teren budowy: 18 000 mkw. Nowa pierzeja ul. Chmielnej: ponad 210 metrów długości
– Wieża Varso Tower: Wysokość: 230 metrów do dachu z tarasem widokowym, 310 metrów z iglicą Liczba kondygnacji nadziemnych: 53
Liczba wind w budynku: 16
– Pozostałe dwa budynki: Wysokość: 90 i 81 metrów
Liczba kondygnacji nadziemnych: 21 i 19
Liczba wind w budynkach: 31 Liczba kondygnacji podziemnych: 4
Liczba miejsc dla rowerów: 750
Całkowita powierzchnia najmu: 144 000 mkw.
Kubatura budynków: ponad 1 mln metrów sześciennych