Konsorcjum firm STRABAG, Budimex oraz ZUE podpisało umowę z PKP PLK na kompleksową modernizację linii obwodowej w stolicy, która łączy Warszawę Zachodnią i Gołąbki z Warszawą Gdańską. Rozpoczęcie prac planowane jest w lutym 2017 r. Konsorcjum na realizację inwestycji będzie miało 2 lata. Wartość kontraktu wynosi ok. 160 mln zł netto.
W ramach inwestycji przebudowane zostaną 3 przystanki kolejowe: Warszawa Koło, Warszawa Kasprzaka i Warszawa Zachodnia. Powstaną 2 dodatkowe – Warszawa Obozowa i Warszawa Powązkowska oraz węzeł przesiadkowy z II linią metra. Inwestycja ma być przedsięwzięciem stanowiącym przygotowanie do projektu modernizacyjnego linii średnicowej w stolicy.
– To już drugi kontrakt kolejowy, który pozyskaliśmy w 2017 roku. Jego realizacja przyczyni się do rozwoju połączeń komunikacyjnych w Warszawie, a nam umożliwi wykorzystanie szerokiej wiedzy i doświadczenia w budownictwie kolejowym oraz inżynieryjnym. Więcej pociągów, integracja kolei z komunikacją miejską, w tym II linią metra, a także wzrost komfortu podróżowania i nowe przystanki w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, to zakładany efekt przebudowy linii obwodowej w Warszawie. Inwestycja ta to również kolejne – po rozpoczętej rozbudowie stacji Warszawa Gdańska i pracach na moście Gdańskim – przedsięwzięcie, które przybliży modernizację linii średnicowej – mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG Sp. z o.o.
Zakres inwestycji
Do zadań konsorcjum należeć będzie m.in. przebudowa 8 peronów, 3 wiaduktów kolejowych i 3 kładek dla pieszych, a także wymiana torów na długości 10,5 km, przebudowa sieci trakcyjnej o długości ponad 14 km oraz położenie kabli telekomunikacyjnych (ok. 67 km). Wzdłuż linii kolejowej zamontowane zostaną ekrany akustyczne o łącznej powierzchni ok. 7 tys. mkw. Powstaną nowoczesne windy zapewniające wygodny dostęp do peronów. Przystanki zaś wyposażone zostaną w monitoring, który podniesie poziom bezpieczeństwa podróżnych. Obiekty posiadać będą nowe wiaty, ławki, oświetlenie i oznakowanie oraz zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Dzięki lepszej integracji transportu kolejowego z komunikacją miejską modernizacja peronów poprawi jakość i komfort podróży, a rozwinięta sieć przystanków kolejowych znacznie skróci czas przejazdu pasażerów do pracy lub szkoły.
Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach unijnego instrumentu finansowania projektów infrastrukturalnych „Łącząc Europę” Connecting Europe Facility (CEF).