Inwestor centrum handlowo- biurowego Copernicus Square ujawnia plany związane z rewitalizacją Elektrowni Powiślu na terenie dawnego zakładu przemysłowego wytwarzającego energię elektryczną ujawnia kolejne szczegóły rewitalizacji obiektu, których celem jest przybliżanie przeszłości tego miejsca. W ramach inwestycji HOCHTIEF Development Poland Sp. z o.o. wyeksponuje: tablicę pamiątkową z 1976 r. i nową tablicę przedstawiającą niemal 100-letnie dzieje zakładu.
Z informacjami dotyczącymi historii fabryki i z rolą jaką odegrała ona dla Warszawy będą mogli zapoznać się wszyscy mieszkańcy, klienci i użytkownicy biur, bowiem tablice zostaną zlokalizowane w ogólnodostępnych przestrzeniach – w rewitalizowanym budynku dawnej maszynowni (D2), której parter zostanie zaadaptowany na pasaż handlowo-usługowy. Pierwszy element specjalnie tworzonej Ekspozycji Historycznej będzie stanowiła granitowa tablica pamiątkowa z 25 kwietnia 1976 r. ufundowana przez pracowników Energetyki Warszawskiej o treści: „W tym miejscu w dniu 25 kwietnia 1945 roku uroczyście uruchomiono pierwszy turbozespół odbudowany po wyzwoleniu jako symbol odnowy energetyki”. Tuż pod nią umieszczona zostanie nowa tablica informacyjna zawierająca wszystkie najważniejsze daty z przeszłości zakładu – począwszy od jego powstania w 1904 r. aż do 2003 r., gdy wyłączono go z użytkowania.
„Budowa obiektu przemysłowego na stołecznym Powiślu, który z przerwami działał przez niemal 100 lat, wyznaczała początek epoki elektryczności w Warszawie. Przeszłość zakładu bezpośrednio wiąże się również z okresem Powstania Warszawskiego. Jego znaczenie dla stolicy jest nie do przecenienia, dlatego uważamy, że naszym obowiązkiem jest realizacja inwestycji w sposób, który łączy wymagania współczesnych czasów z poszanowaniem tradycji miejsca” – mówi Piotr Stark, Członek Zarządu HOCHTIEF Development Sp. z o.o.
Umiejscowienie tablic pamiątkowych jest częścią całościowego Programu Rewitalizacji, który w ramach inwestycji obejmuje ponowne wykorzystanie kilkudziesięciu cennych historycznie detali i elementów. Na przykład na otwartym Placu Historii wyeksponowana zostanie zabytkowa lokomotywa, w ladach recepcyjnych znajdzie swoje miejsce suwnica z łańcuchem i hakiem z dawnej rozdzielni, odwzorowany zostanie przebieg torów kolejowych i kształt komina.
Przypomnijmy, że kompleks biurowo-handlowo-mieszkaniowy, którego inwestorem jest HOCHTIEF Development Poland powstanie między ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą. W budynkach historycznych, rewitalizowanych w ścisłej współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków oraz w pięciu obiektach zostanie oddanych do użytku ponad 41 tys. mkw. powierzchni, w tym: ok. 26 295 mkw. biur, 9 500 mkw. handlu i usług, 103 mieszkania oraz 384 miejsca na parkingu podziemnym. W ramach inwestycji powstaną również otwarte dla wszystkich mieszkańców place miejskie: Plac Wiślany, Plac Przyrody, Plac Techniki i Plac Historii. Kompleks zostanie oddany do użytku w ciągu 2 lat od rozpoczęcia budowy.
Co dalej z nazwą?
Inwestor przejął się krytyką warszawiaków nowej nazwy kompleksu Skwer Kopernika i postanowił w końcu przemówić.
Firma HOCHTIEF Development Poland Sp. z o.o., jako inwestor kompleksu realizowanego na warszawskim Powiślu pomiędzy ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą na terenie byłego zakładu przemysłowego wytwarzającego energię elektryczną i ciepło, pragnie przedstawić swoje stanowisko dotyczące wyboru nazwy inwestycji.
Wsłuchujemy się w opinie Mieszkańców chcących zachowania historycznego nazewnictwa obiektu, którzy w ostatnich dniach podpisali petycję przygotowaną przez Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie oraz organizacje: Masław Stowarzyszenie i Moje Powiśle. Pragniemy zapewnić, że tak Mieszkańcom, jak i nam, zależy na tym, aby kompleks był realizowany z poszanowaniem tradycji miejsca. Jako inwestor, współpracując ściśle ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków, dajemy temu wyraz, planując rewitalizację budynków w taki sposób, by przypominały o historii XX-wiecznego zakładu dostarczającego mieszkańcom energię i ciepło. Na terenie inwestycji zaprezentujemy m.in. kilkadziesiąt elementów z czasów świetności tego miejsca, np. na otwartym Placu Historii wyeksponujemy zabytkową lokomotywę, w ladach recepcyjnych znajdzie swoje miejsce suwnica z łańcuchem i hakiem z dawnej rozdzielni, odwzorujemy przebieg torów kolejowych i kształt komina.
W pełni podzielamy opinię, że niematerialne dziedzictwo terenu byłej fabryki na Powiślu stanowi jego nazwa. Pragniemy zaznaczyć, że używane dotychczas i funkcjonujące w mediach określenie „Skwer Kopernika” jest jedynie roboczą, a nie docelową nazwę inwestycji. W najbliższej przyszłości dopuszczamy możliwość zdefiniowania finalnego nazewnictwa kompleksu, uwzględniającego komponent odnoszący się do historii i tradycji miejsca. O kolejnych etapach będziemy na bieżąco informować opinię publiczną. – wyjaśnia Piotr Stark, członek Zarządu HOCHTIEF Development Poland Sp. z o.o.