Spółka Green Property Group czeka na decyzję Rady Warszawy, która pozwoli w trybie ustawy lex deweloper zbudować 96 metrowej wysokości wieżowiec mieszkalny zamiast 120 metrowej wysokości biurowca.
Działka przy Burakowskiej 4 według planów zagospodarowania przeznaczona była pod budowę 120 metrowej wysokości wieżowca o funkcji biurowej. Właścicielem gruntu jest spółka Green Property Group , która jeszcze kilka lat temu chciała budować wieżowiec według projektu pracowni JSK Architekci.

33 kondygnacyjny wieżowiec miał zaoferować 28 tysięcy metrów powierzchni biurowej oraz 3 tysiące metrów z przeznaczeniem na handel. Budowa wieżowca miała zakończyć się w 2020 roku.
Do dwóch razy sztuka?
Plany spółki jednak się zmieniły i deweloper postanowił zbudować w tym samym miejscu niższy budynek z przeznaczeniem na mieszkania. Do pracy nad nowym budynkiem zaproszono renomowaną pracownię Tektura, która zaproponowała całkowicie nowy budynek, ale znacznie niższy z przeznaczeniem na mieszkania i usługi.

Inwestor w drodze konsultacji społecznych i rozmów z miastem chce zbudować 96,5 metrowej wysokości wieżowiec z przeznaczeniem na mieszkania. Dwie pierwsze kondygnacje mają wypełnić lokale handlowe i usługowe.

Projekt o roboczej nazwie “Libero” ma zaoferować około 230 mieszkań o różnych metrażach w części wieżowej oraz w niższym 7 kondygnacyjnym budynku. Na razie nie wiadomo, czy mieszkania trafią do sprzedaży dla klientów indywidualnych, czy też budynek w całości zaoferuje mieszkania na wynajem krótkoterminowy,





Lokale handlowe i usługowe na parterze oraz pierwszym piętrze inwestycji, pozwolą stworzyć atrakcyjną ofertę oraz przestrzeń w miejscu, koło którego przechodzą codziennie okoliczni mieszkańcy i pracownicy. Zmniejszenie wysokości budynku o ponad 20 metrów podkreśli jego mieszkalny charakter.


Inwestycja spełnia wymogi formalne wynikające z lokalnych standardów urbanistycznych obowiązujących w Warszawie. Projekt uzyskał pozytywną opinię Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st.Warszawy.



W ramach inwestycji towarzyszących w planach inwestora jest przebudowa ul. Młocińskiej (wraz z zawrotką drogi pożarowej). Powstałyby też: zjazd z ul. Burakowskiej oraz wszystkie potrzebne przyłącza do sieci zewnętrznych. Inwestycja objęłaby przebudowę sieci wodociągowej i sieci cieplnej oraz teren zieleni urządzonej, dostępny publicznie.
Wniosek dotyczący planowanej inwestycji wpłynął do Urzędu m.st. Warszawy 8 maja 2023 r.
w ramach specustawy mieszkaniowej. Został uzupełniony w dniach: 1 czerwca 2023 r., 10 lipca 2023 r., 10 sierpnia 2023 r., 18 września 2023 r., 12 października 2023 r. i opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy 17 października 2023 r.
Na razie nie wiadomo, kiedy może rozpocząć się budowa. Inwestor czeka na posiedzenie Rady Warszawy, która ma podjąć uchwałę o zmianie statusu działki. Będzie to pierwszy w Warszawie przypadek, gdy inwestor zamiast starać się o pozwolenie na budowę niższego budynku niż pozwala na to plan zagospodarowania.