Cavatina stanie się w najbliższych tygodniach właścicielem działki przy Chmielnej 75. Teren należący do Poczty Polskiej już ponad dekadę temu miała wypełnić zabudowa. Poznajcie projekt 130 metrowej wieży według projektu pracowni architektonicznej Mirosława Jednacza.
Projekt budynku wyskokiego dla Poczty Polskiej wybrano w drodze konkursu architektonicznego zorganizowanego przez SARP w 2005. Konkurs wygrała pracownia architektoniczna Mirosława Jednacza w 2006 roku.

. W związku z analizą różnych wariantów finansowania pierwotnej koncepcji budynku Dyrekcji Generalnej PP w 2008 roku powstał pomysł na projekt budynku wysokiego. Założono że przy wsparciu partnera zewnętrznego można by zrealizować oczekiwania PP oraz otrzymać dodatkową powierzchnię wykorzystaną komercyjnie . Przy takich założeniach wyjściowych zaprojektowano budynek składający się z dwóch modułów; jednego w układzie poziomym o wysokości 25 m składającego się z 6 kondygnacji , oraz drugiego wysokiego z 25 kondygnacjami. W rezultacie powstał wieżowiec o wysokości całkowitej 130 m.

Projekt zakładał budowę budynku „zrównoważonego” ekologicznie , spełniającego wymogi przewidziane tak jak dla budynków typu „green” . Część niska ( 25m) przeznaczona była na potrzeby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej, a część wysoka przewidziana została na komercyjne biura. Oba moduły obsługiwane były ze wspólnego reprezentacyjnego hallu ale z wydzielonymi niezależnie pionami obsługi komunikacyjnej, oddzielnymi dla pracowników PP , i oddzielnymi dla pozostałych użytkowników.

Ponadto w budynku w części parteru zaprojektowano przestrzenie usługowe obsługujące mieszkańców Warszawy , takie jak urząd pocztowy, bank, kawiarnie i restauracje. Usługi te zlokalizowano wzdłuż ulicy Żelaznej gdzie zaprojektowano kameralny plac z zielenią oraz wodą. Układ wewnętrzny budynku zaprojektowano wokół atrium w części niskiej. Stanowiło ono zielone”płuca „ o funkcji bufora świeżego powietrza dla pomieszczeń . Również w części wysokiej przewidziano atria w układzie wertykalnym. Stanowiły one przesłony termiczne chroniące budynek przed przegrzewaniem , szczególnie w porze przedpołudniowej.
Na najwyższym piętrze budynku zaprojektowano ogólnodostępny taras widokowy stanowiący dodatkową atrakcję dla użytkowników i mieszkańców. W całości projekt zakładał budowę budynku o powierzchni całkowitej 80 tys. m2.
Ostatecznie Poczta Polska zrezygnowała z realizacji projektu. Przez ponad dekadę plac przy Chmielnej stał całkowicie pusty.
Cavatina nieoficjalnie sonduje możliwość budowy wieżowca do 150 metrów wysokości.
Materiały udostępnione dzięki uprzejmości Pracowni Jednacz.