Prezes Polskiej Akademi Nauk powołał komisję, która przybliża likwidację Muzuem Ziemi

17 sierpnia 2023 prezez Polskiej Akademii Nauk Marek Konarzewski decyzją nr. 43 powołał komisję likwidacyjną Muzuem Ziemi w Warszawie. Instytucja ma być zamknięta do grudnia 2023 roku. Co dalej ze zbiorami muzuem i bezcennymi budykami nie wiadomo.

Potwierdza się czarny scenariusz likwidacji Muzuem Ziemi w Warszawie. Działające od dziesięcioleci muzuem ma być zamknięte do końca tego roku. Z decyzji wydanej przez prezesa PAN dowiadujemy się m.in. , że na czele komisji likwidacyjnej stanął Krzysztof Nowak.

Przypomnijmy, że prezes Polskiej Akademi Nauk twierdzi, że Muzuem Ziemi musi zlikwidować, bo instytucji nie stać na utrzymanie i remont zabytkowych budyków, które zajmuje muzuem, czyli willi Bohdana Pniewskiego i Pałacyku Białego. Oba obiekty zlokalizowane są Przy Skarpie. Decyzją powołanej komisji bezncenne zbiory prawdopodobnie trafią do Krakowa, a budyki zajmowane przez muzuem będą sprzedane.

To dość zaskakująca decyzja zwłaszcza, że zaledwie trzy dni wcześniej na konferencji prasowej o przejęciu od Polskiej Akademii Nauk budynków i jego zbiorów mówił prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Przekształcenie Muzeum Ziemi w oddział Narodowego Muzeum Techniki zakłada wstępne porozumienie między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polską Akademią Nauk. Ostateczna formuła dalszego funkcjonowania Muzeum Ziemi wymaga jeszcze formalnego porozumienia miedzy MKiDN a PAN” – poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Nie wiadomo, czy ogłoszona decyzja o chęci podpisania porozumienia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z PAN jest obowiązująca w sytuacji, gdy prezes PAN powołał komisję likwidacyjną Muzeum Ziemi.

Nasze prace i rozmowy zmierzają ku temu, aby z jednej strony podpisać porozumienie dotyczące przejęcia Muzeum Ziemi przez Narodowe Muzeum Techniki, a z drugiej – zawrzeć porozumienie z instytutami PAN, które dysponują odpowiednimi kolekcjami, np. kolekcją Instytutu Paleobiologii, którą możemy oglądać w Muzeum Ewolucji. Chcielibyśmy, aby stanowiło ono jeden z kilku istotnych wkładów dla przyszłego Narodowego Muzeum Przyrodniczego – powiedział prof. Piotr Gliński podczas konferencji 14 sierpnia.

Decyzję o powołaniu komisji likwidacyjnej Muzeum Ziemi podjął prezes Marek Konarzewski 17 sierpnia. Co ciekawe, dokumentu nie można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Z dokumentu, do którego dotarliśmy, dowiadujemy się, że powołana komisja ma przekazać swoje zalecenia dotyczące przebiegu likwidacji muzuem do 3 października 20023. Poprosiliśmy o komentarz w sprawie planowanej likwidacji Muzuem Ziemi pracowników instytucji, ale zostaliśmy odesłani do rzecznika prasowego Polskiej Akademii Nauk. Wszyscy pracownicy Muzeum otrzymali zakaz udzielania jakichkolwiek wypowiedzi dla mediów kilka dni po tym jak plany sprzedaży budynków ujawniły media.

Muzeum jest kontynuatorem tradycji Towarzystwa Muzeum Ziemi powołanego w Warszawie z inicjatywy społecznej w 1932 r. Pierwsze kolekcje muzealne zaczęto gromadzić w 1933 r. Po przerwie wojennej i uporządkowaniu częściowo ocalałych zbiorów, działalność TMZ została wznowiona w 1945 r. Zgodnie z uchwałą TMZ całość zgromadzonych kolekcji została w 1947 r. przekazana Państwu pod warunkiem utworzenia publicznego Muzeum Ziemi. W 1948 r., na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, powołano instytucję państwową pod nazwą „Muzeum Ziemi”, podporządkowaną początkowo Ministerstwu Oświaty.

W latach 1953-1959 nastąpiło przejściowe ograniczenie działalności placówki, która znalazła się wówczas w wewnętrznych strukturach organizacyjnych państwowej służby geologicznej. W 1959 r. Muzeum Ziemi zostało przejęte przez Polską Akademię Nauk. Obecnie jest pomocniczą placówką naukową podporządkowaną Wydziałowi III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku. 

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Startuje budowa zielonego osiedla w Mieście Ogrodów. Milanówek Zdrój będzie pierwszym...

0
Trei Real Estate Poland rozpoczyna budowę pierwszego etapu osiedla w podwarszawskim Milanówku. Milanówek Zdrój będzie jedynym projektem mieszkaniowym w tym mieście z certyfikacją środowiskową...
×