SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Pożyczki pod zastaw – co trzeba wiedzieć zanim podpisze się dokumenty

Strona główna Informacje Pożyczki pod zastaw – co trzeba wiedzieć zanim podpisze się dokumenty

Jeśli chcemy pożyczyć dużą kwotę pieniędzy firma pożyczkowa może nam zaoferować pożyczkę pod zastaw. Jednak pożyczka pożyczce nie równa, a oferty mogą mieć różne kruczki prawne. Generalnie można zastawić nieruchomość albo samochód. Ale obie opcje rodzą wiele pytań jak: Co się dzieje z mieszkaniem, gdy przestanę spłacać pożyczkę? Czy mogę jeździć samochodem, skoro jest zastawem? A nawet kto powinien płacić ubezpieczenie w takiej sytuacji. Przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się na co tak naprawdę się zgadzamy.

Dlaczego warto wziąć pożyczkę pod zastaw?

Czasami pożyczka pod zastaw wynika z przymusu, ponieważ zdolność kredytowa pożyczkobiorcy jest zbyt niska, aby mógł preferowaną kwotę dostać na samo zaświadczenie o dochodach. Jednakże sporo osób świadomie wybiera pożyczkę pod zastaw, ponieważ wtedy można oczekiwać lepszych warunków. Co nie oznacza, że tak pożyczka jest idealna, ponieważ i ona ma wady.

Do głównych zalet pożyczek pod zastaw należą nawet kilkukrotnie tańsze oprocentowanie, ponieważ nie można brać pożyczek czy kredytów ponad wartość zabezpieczenia nie można też wziąć wielu pożyczek na raz co zapobiegnie popadaniu w pętlę zadłużenia. Do tego można pożyczyć poważne kwoty pieniędzy – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych, co jest szacowane na podstawie wartości danej nieruchomości, ale zastawić można też samochód. Dzięki takiemu zabezpieczeniu ma się po prostu wyższą zdolność kredytową. Są też przypadki, kiedy z pożyczki pod zastaw spłaca się inne długi, które wcześniej nie były uregulowane i w ten sposób wychodzi się z pętli kredytowej.

W wypadku pożyczek pod zastaw zdolność kredytowa szacowana jest na podstawie posiadanego majątku. Jednak w dużym przybliżeniu można powiedzieć, że najczęściej dostaniemy pożyczkę w wysokości 50% wartości zastawianej nieruchomości czy samochodu.

Rodzaje pożyczek pod zastaw nieruchomości

Najpowszechniejsze są dwa rodzaje ustanawiania zabezpieczenia na nieruchomościach pod pożyczkę. Pierwszym z nich jest po prostu pożyczka pod hipotekę wpisywana w IV dziale Ksiąg Wieczystych. Firma pożyczająca pieniądze zostaje wpisana jako wierzyciel hipoteczny w tym dziale. W wypadku niespłacenia długów przez pożyczkobiorcę to firma pożyczkowa ma pierwszeństwo w tak zwanym zaspokojeniu przed innymi wierzycielami, gdy sprawa trafi do sądu i komornika.

Drugi rodzaj zabezpieczenia to pożyczka pod przewłaszczenie wpisywana w II dziale Ksiąg Wieczystych. Firma pożyczkowa zostaje ustanowiona właścicielem nieruchomości na czas trwania umowy pożyczkowej. Ale wpisuje się też w dziale III Ksiąg Wieczystych roszczenie o zwrot nieruchomości do osoby zastawiającej nieruchomość po zwrocie całej pożyczki do pożyczkodawcy. W ten sposób, gdy pożyczkobiorca nie będzie spłacał mieszkania zwyczajnie je straci a firma pożyczkowa będzie mogła je sprzedać, ponieważ jest jego właścicielem. Zaś gdy pożyczka zostanie spłacona to pożyczkobiorca odzyskuje tytuł własności mieszkania i może nim rozporządzać według własnego uznania.

Warto wiedzieć, że pożyczki z zastawem pod hipotekę mogą być droższe o od 30 do 50 % niż pożyczki pod zastaw przewłaszczeniowe. To właśnie często decyduje o wyborze oferty czy też kosztach jakie trzeba ponieść.

Jak wygląda zastaw samochodu?

W wypadku pożyczki pod zastaw samochodu procedura jest podobna. Spisuje się w tym przypadku umowę przewłaszczenia, a firma pożyczkowa staje się właścicielem pojazdu w 51%, czyli po prostu ma większość. W umowie musi być też zapisane, że w momencie spłaty całej kwoty pożyczki własność zostaje przeniesiona na pożyczkobiorcę. Z wypełnionymi dokumentami i podpisana umową przewłaszczenia trzeba udać się do właściwego dla siebie wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wpisanie parabanku jako współwłaściciela samochodu do dokumentów, w tym dowodu rejestracyjnego samochodu. Trzeba to zrobić w terminie 7 dni od sporządzenia umowy pożyczki. Potem do pożyczkodawcy trzeba wysłać skan lub ksero dowodu rejestracyjnego, gdzie wpisane są dane firmy.

Po spłacie pożyczki otrzymuje się pisemne oświadczenie o zwolnieniu z zabezpieczenia. Kolejny raz trzeba udać się do swojego wydziału komunikacji i dokonać zmiany w dowodzie rejestracyjnym tylko i wyłącznie na swoje nazwisko.

Ponieważ firma pożyczkowa cały czas wpisana jest jako współwłaściciel w czasie trwania umowy pożyczki można swobodnie posługiwać się samochodem, jednak nie można go sprzedać. Warto wiedzieć, że żeby pożyczkę pod zastaw samochodu otrzymać auto musi mieć ważne badania techniczne oraz wykupione ubezpieczenie OC.

Na co uważać przy podpisywaniu umowy?

Gdy chodzi o pożyczki na wysokie kwoty z długim terminem spłaty zawsze najpierw trzeba się zastanowić czy na pewno takiej pożyczki potrzebujemy oraz czy będziemy w stanie ją spłacić. Ponieważ jeśli nam się to nie uda stracimy albo nieruchomość, potencjalnie miejsce, w którym mieszkamy albo samochód. Kolejna kwestia to suma wszystkich kosztów pożyczki, nie tylko odsetek od pożyczonej kwoty, ale warto też sprawdzić prowizje, koszty opłat notarialnych czy wymiany dowodu rejestracyjnego samochodu, a także czy możliwe jest przedłużenie terminu spłaty raty i ile ewentualnie kosztuje.

Nie warto też podpisywać umowy z pierwszą lepszą firmą. Zawsze trzeba sprawdzić kim jest inwestor i czy firma na pewno istnieje oraz czy jest w stanie wypłacić taką kwotę pożyczki, jaką nam oferuje. Warto też ustalić zawczasu przy pożyczkach pod zastaw nieruchomości, która kancelaria notarialna przygotuje dokumenty. Dobrze jest też dowiedzieć się czy w razie nieprzewidzianej sytuacji jak utrata pracy i chwilowa niemożność spłaty pożyczki można negocjować warunki jak na przykład obniżenie raty kosztem dłużej spłaty pożyczki.

Źródło: moneystore.pl

Wiadomości

Ratusz odwołał Sylwestra!

Miejski sylwester nie odbędzie się w tym roku w Warszawie. Miasto ze względu na pandemię COVID-19 zdecydowało o odwołaniu tej imprezy.

Warszawska ‘patelnia’ szuka nowego operatora

„Patelnia” to przestrzeń przed wejściem do stacji metra Centrum, którą każdego dnia odwiedzają tłumy. Jej stałym elementem...

Narodowy zmienia się w szpital

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstanie szpital polowy dla pacjentów chorych na Covid-19. Docelowo tymczasowy szpital ma pomieścić nawet 1000 łóżek....

Kilkadziesiąt spalonych samochodów. Budynek nie nadaje się do zamieszkania.

Decyzją Insp. PINB budynek H nie nadaje się do zamieszkania. Wszyscy mieszkańcy ewakuowani z powyższego budynku zabezpieczyli sobie schronienie we własnym...

Drugie życie biurowca przy Polu Mokotowskim

Jeden z czterech budynków biurowych położonych przy ulicy Stefana Batorego w bezpośrednim sąsiedztwie Pola Mokotowskiego przejdzie gruntowny remont. Dzieki temu wysłużony...

W weekend wymiana nawierzchni na dojazdach do ronda Czterdziestolatka

Przed nami kolejny etap prac związanych z przebudową al. Jana Pawła II. W weekend drogowcy wymienią nawierzchnię...

Polecane

Muzyczni Koneserzy – cykl bezpłatnych wydarzeń w Centrum Praskim Koneser

Centrum Praskie Koneser nie zapomina o warszawskich melomanach. W ramach Artystycznej Jesieni odbywa się szereg wydarzeń prezentujących różne gatunki muzyczne –...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.