W Parku Powstańców Warszawy na Woli posadzono drzewo pamięci. W tym miejscu przy Cmentarzu Powstańców powstanie Izba Pamięci, poświęcona wszystkim poległym w walkach o wolność stolicy 76 lat temu. Jej projekt można zobaczyć na wystawie „Plany na Przyszłość w Zodiaku.
Podczas wczorajszej uroczystości Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka powstania i przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy mówiła, że to dla niej wyjątkowy dzień.
– Wreszcie spełniło się moje wielkie marzenie, że będzie izba pamięci, bo cmentarz sam o sobie by nie opowiedział – zaznaczyła. Wanda Traczyk-Stawska zwróciła się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, by wspólnie pomogli sfinansować wyposażenie izby i by powstała jak najszybciej.
We wspólnych mogiłach na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli pochowano ponad 100 tysięcy w większości bezimiennych cywilnych mieszkańców Warszawy oraz żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji. Polegli oni w walkach lub zostali zamordowani w masowych egzekucjach i spaleni w różnych dzielnicach miasta.
W parku Powstańców Warszawy na Woli uroczyście posadzono drzewo pamięci. W jego korzeniach znalazł się akt erekcyjny budowy Izby Pamięci. To część obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Posadzony dąb biały przypomina o oddaniu żołnierzy i wszystkich poległych mieszkańców Warszawy. Akt erekcyjny budowy Izby Pamięci uwierzytelnili swoimi podpisami Wanda Traczyk-Stawska, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, Kazimierz Kardynał Nycz, metropolita warszawski, Konstanty Radziwiłł wojewoda mazowiecki, Rafał Trzaskowski prezydent m.st. Warszawy oraz Ewa Malinowska-Grupińska Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, w trosce o pamięć wśród przyszłych pokoleń. Podczas uroczystości wybrzmiały słowa zapisane w symbolicznym dokumencie.
„Żyć w swoim mieście, żyć dla swego miasta i zostać tu pochowanym, wśród swoich. To proste, ludzkie życzenie dla pokoleń doświadczających traumy II wojny światowej ziściło się jako niewyobrażalna groza i tragedia. Nawet ludziom zaznajomionym z poprzednimi wojnami i ich konsekwencjami nie starczało wówczas wyobraźni, by uzmysłowić sobie, jaki wyrok można wydać na Miasto i jego mieszkańców” to pierwsze zdania aktu erekcyjnego, który mieści się pomiędzy korzeniami drzewa pamięci.
Zorganizowany przez miasto konkurs na projekt tego obiektu rozstrzygnięto w maju 2015 r. Wygrała go koncepcja zespołu architektów: Piotra Bujnowskiego, Kariny Jędrak, Macieja Koczocika, Krzysztofa Makowskiego i Martyny Rowickiej. Zaproponowali budowę podłużnego parterowego pawilonu o surowych betonowych ścianach i wnętrzu przypominającym kryptę, z większą salą wystawową i mniejszą edukacyjną. Przy budynku umieścili Mur Pamięci.
Na inwestycję składać się będzie budynek Izby Pamięci pełniący funkcje edukacyjno – martyrologiczne, pawilon wejściowy – stanowiący niezbędne zaplecze techniczne dla budynku Izby oraz segmenty Muru Pamięci – nośniki tabliczek z nazwiskami dla ponad stu tysięcy ofiar cywilnych i wojskowych Powstania Warszawskiego oraz Rzezi Woli. Budynek Izby Pamięci składać się będzie z bloków mieszczących konkretne funkcje, ograniczonych dwiema, masywnymi ścianami.
Budynek ma być ulokowany w parkowej części, z dala od kurhanu i mogił. Wewnątrz znajdą się wystawy dokumentujące historię cmentarza, życie w okupowanej stolicy oraz ekspozycje poświęcone zbrodniom niemieckim w Warszawie.
Budowa Izby powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwa dwa lata.
Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.